DOLAR 32,5230 0.22%
EURO 34,8867 0.44%
ALTIN 2.485,980,98
BIST 9.530,47-0,18%
BITCOIN %
Edirne
11°

KAPALI

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

152 okunma

Sedefçi’den adaylara canlı yayın daveti!

İYİ Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi, AK Parti Belediye Başkan Adayı Belgin İba'nın Edirnespor'a kendi cebinden değil, Edirne Valiliği'nden aldığı parayla yardımda bulunduğunu belirtip yalancılıkla suçladı… AK Parti adayı İba ve CHP Belediye Başkan Adayı Filiz Gencan Akın'ı canlı yayına davet eden Sedefçi, "İki tane başkan adayı kız kardeşlerimizin uygun görmesi halinde 3 aday çıkalım canlı yayına, orada Edirneliler bizim dağarcığımızı, bilgi birikimimizi ölçme şansına kavuşsun. Ben kendilerine kibarca 'hodri meydan' demiyorum, davet ediyorum, umarım katılırlar" dedi…

ABONE OL
4 Mart 2024 18:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
İYİ Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Hamdi Sedefçi, AK Parti Belediye Başkan Adayı Belgin İba’nın Edirnespor’a kendi cebinden değil, Edirne Valiliğinden aldığı parayla yardımda bulunduğunu belirtip yalancılıkla suçladı.
İYİ Parti adayı Sedefçi, Edirnespor üzerinden AK Parti Belediye Başkan Adayı Belgin İba’ya yüklendi. Sedefçi, İba’nın Valilikten aldığı 4 milyonluk yardımı, kendisi Edirnespor’a yardımda bulunmuş gibi gösterdiğini belirtip, yalancılıkla suçladı. İba’nın reklam afişlerinde AK Parti sembolü ampul simgesini de çok küçük kullandığı için ‘AK Parti adayıyım’ diyemediğini, utandığını iddia eden Sedefçi, CHP adayı Filiz Gencan Akın ve İba’yı canlı yayına davet etti.


‘KENDİ CEBİNDEN ÖDEMİŞ GİBİ HABER YAPTIRDI’
Edirne’de 20 yıllık belediye başkanlığı döneminde 4 yıl Edirnespor kulüp başkanlığı yaptığını, bu süreçte takımı üçüncü ligden alıp, ikinci lige çıkarttığını ve PlayOff oynattığını söyleyen Sedefçi, “Son yıllarda olaya baktığımda, Edirnespor’a destek olanlar yine belli kurumlar. Bu kurumların başında Edirne Belediye Başkanlığı geliyor ve şu anda yasanın da verdiği izinle belediye amatör ve profesyonel kulüplere destek çıkma imkanına sahip. Bildiğim kadarıyla Edirnespor’a, Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan kardeşimiz, 28 milyon lira katkı yapmış. Ben Recep Gürkan’dan bunun reklamını yaptığına tanık olmadım. Ama enteresandır, son haftalarda Edirnespor’un vahim durumu bir fırsat doğurdu bazılarına, resmen valilikten alınan, halkın vergilerinden alınan paraların 4 milyon lirası Edirnespor’a aktarıldı. Edirnespor’a aktarılan bu devletin parayı sayın Belgin İba ‘ben ödedim’ dedi. Sanki sayın İba bu parayı cebinden çıkartıp ödemiş gibi haber yapıldı. Edirne Valisi bu parayı verdiği halde, halkın parasını verdiği halde, Belgin İba yanlış beyanla, sanki kendisi vermişçesine, insanları resmen kandırarak, yalan ifade kullanarak demeç verdi veya o tür bir haber yapmalarına olanak sağladı” dedi.
‘BU ANLAYIŞLA BAŞKAN SEÇİLİRSE EDİRNE’NİN VAY HALİNE’
Edirne Valisi Yunus Sezer’in de sessiz kalarak duruma sahip çıktığını dile getiren Sedefçi, “Ben şimdi sayın valiye sormak istiyorum; sayın Belgin İba’nın gazetelerde kendi cebinden para çıkmış gibi haber yapıldığı halde niye sayın valimiz basın toplantısı yaparak, ‘beyler bu parayı Belgin İba değil, Edirne Valiliği vermiştir’ demedi. Vali de suskun kalarak bu işe sahip çıkmış oldu. Devletin valisi net tavır alarak, ‘bu para halkın parasıdır, Belgin İba vermemiştir’ demedi? Demeliydi, devletin valisi olarak bunu söylemek zorundaydı. Sonuç olarak ben bununla ilgili açıklama yaptım ve cevaben, paranın kendisinden çıkmadığını valiliğe telefon ederek yardım istediğini, resmen yapılan haberin yalan olduğunu belgesini Edirne halkına verdi. Bu bayan arkadaşımız Edirne’yi yönetmeye talip. Edirne’yi yönetmeye talip olan bir insan, daha işe yalanla başlarsa bu arkadaşımız, yapmadığı şeyi yapmış gibi gösterip de, daha sonra yapmadığını itiraf ederse bu arkadaşımızın vay haline Edirne’mizin. Bu anlayışla başkasının yaptığı şeye sahip çıkarak, insanlara yanlış beyan vererek, belediye başkanı seçilirse Edirne’mizin vay haline” diye konuştu.
‘UTANCINDAN BEN AK PARTİ ADAYIYIM DİYEMİYOR’
İba’nın billboardlara verdiği reklamında da AK Parti simgesini bilerek küçük kullandığını iddia eden Sedefçi, “Billboard’larda koca reklam var, milimetrik aşağıda ufak ampul var. ‘AK Partili’yim’ diyemeyen bir adayla karşı karşıyayız. Partisinden utanan bir adayla karşı karşıyayız. Ben aslanlar gibi İYİ Parti adayıyım diyebiliyorum, partimle onur ve şeref duyuyorum. Belgin İba AK Parti’yle şeref ve onur duyamıyor. Utancında da adam gibi ‘Ben AK Parti adayıyım’ diyemiyor. Tüm adaylarımızın bangır bangır, ‘ben Atatürk’ün, Cumhuriyetin izindeyim, şu partinin izindeyim’ demesi gerekiyor. Belgin İba Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili bazı broşürler hazırlıyor, Ankara’ya gönderiyor oradan onay alacak. Bir belediye başkan adayı, daha adayken partisinden onay alarak iş yapmaya çalışıyorsa, demek ki teslim olmuş Ankara’ya, kazara belediye başkanlığına gelse Ankara’nın talimatıyla iş yapacak. Ankara’ya sorduğu zaman Atatürk ve Cumhuriyet ile ilgili broşürleri, ret cevabı geliyor, kullanamazsınız deniyor. Atatürk ve cumhuriyete karşı bir partiyle karşı karşıyayız. Burası Cumhuriyetin kalesi, bu kaleyi, bu cumhuriyetçi insanlar, Mustafa Kemal’in askerleri sahip çıkacaktır” şeklinde konuştu.
‘KENDİ DAĞARCIĞINDA PEK BİR ŞEY YOK’
İba’nın Edirne’ye 80 tane elektrikli otobüs alacağı yönündeki projesini de eleştiren Sedefçi, “Sonuçta üzülerek gözlüyorum, şu anda Belgin İba’nın yanında Ankara’dan danışmanlar ordusu var. Onların yönetimiyle hanımefendi bir şeyler söylemeye çalışıyor, özel eğitilmiş bir öğrenci gibi. Kendi dağarcığında pek bir şey yok. Diyormuş ki 80 tane otobüs alacakmış elektrikli, tanesi 10 milyon lira. Bu para nereden gelecek? Ankara’dan. Dayamışsın arkanı Ankara’ya, oradan bir şey bekleyip yaparsan, yolda kalırsın. Sen kendine güvenmek zorundasın, kendi üretip kaynak bulacaksın, yol açacaksın, o yolda yürüyeceksin. Ben yıllarca 20 sene muhalefette belediye başkanlığı yaptım, kendi kaynaklarımı kendim yarattım. Şu anda hükümet emekliye para veremezken, kalkacak Belgin İba hanımefendiye 800 milyon lira otobüs verecekler. Hadi canım sende, böyle bir şey yok” ifadelerini kullandı.
CANLI YAYINA DAVET
Son olarak AK Parti adayı Belgin İba ve CHP adayı Filiz Gencan Akın’ı canlı yayına davet eden Sedefçi, “Ben bütün adaylara şunu teklif ediyorum; eğer sevgili iki tane başkan adayı kızkardeşlerimizin uygun görmesi halinde 3 aday çıkalım canlı yayına, Belgin hanım da Filiz hanım da gelsinler, orada Edirne’li bizim dağarcığımızı, bilgi birikimimizi ölçme şansına kavuşsun. Ben kendilerine kibarca ‘hodri meydan’ demiyorum, davet ediyorum, umarım katılırlar” dedi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ