DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BIST 11.156,200,15%
BITCOIN 2215597-0,78%
Edirne
37°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

277 okunma

ENEZ’İ ÇAKALLARA KAPTIRMAYALIM…

ABONE OL
6 Mart 2024 12:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Geçen gün Keşan’daydım. Sevgili kardeşim Muhsin Yüksel’in oğlu Kadir ve Gelini Gülcan Yüksel’in Kurtuluş Caddesinde açtıkları Körfez Restaurant’ı ziyaret ettim. Açılışına katılamamıştım. Keşan ölçütlerinde bile üst sınıf bir mekanda, sıradan bir esnaf lokantası fiyatlarında bir öğle yemeği yedim. Burası, Enezliler, hatta Keşanlılar için çok önemli bir uğrak noktası bir lezzet durağı olmuş. Gurur duydum.. Kutladım.


Kutladım, gurur duydum; ama bir yandan da hüzünlendim. Keşan ekonomisinde Enezli iş adamlarının çok büyük bir payı var. Süzgünler’den tutun da, Yörük’lere, Ender Mağden’e, Çiroz’lara, Yusuf Çapraz’a kadar pek çok iş adamı Keşan’a hem ekonomik hem de kültürel açıdan çok önemli katkılar vermişler. Bunun yanı sıra pek çok Enezli esnaf da bu kervana katılmış… Keşan Bahçeşehir Koleji’nin üst düzey yöneticileri de Enezli.. Daha pek çok örnek olduğunu sanıyorum. Demek ki Enez’in başarılı iş adamları bir sermaye birikimine eriştiklerinde yüzlerini haklı olarak Keşan’a dönmüşler. Arkalarına, yani Enez’e bakmamışlar. Elbette ticari bir bakış açısıyla doğru da yapmışlar.
İyi ama artık biraz da yüzümüzü Enez’e çevirmek zamanı gelmedi mi? En azından sevgili Kadir ve Gülcan’ın Körfez lokantası gibi bir tesis Enez’e de yakışmaz mı?


Ticari ve karlılık açısından bakarsak elbette henüz erken… Ancak Enez’in iyice elden çıkmadan, bir çöplüğe dönmeden, mafyanın eline geçmeden sürdürülebilir bir turizm kenti olması konusunda bu becerikli ve başarılı iş adamlarımızın katkılarının, birikimlerinin, görgülerinin önemi çok büyük. Bunu beklemek hakkımız değil mi?
Ne yapılabilir? Akıl vermek elbette bize düşmez ama örneğin halka açık bir anonim şirket kurulabilir. Buna Keşan Ticaret ve Sanayi Odası da ortak olabilir. Böyle bir ortaklık için Dünya Bankası’ndan bile krediler temin edilebilir. Kalkınma Ajansları böyle bir şirkete ilgisiz kalamaz.


Peki… Böyle bir şirket ne yapabilir? Örneğin Enez Limanı’nı işletebilir. İlk aşamada Enez-Gökçeada- Bozcaada- Çanakkale turlarını başlatabilir. Karlı olur mu ? İlk aşamada sanmıyorum. Ama 10 yıllık bir süreçte Yunanistan’la da yapılacak ortaklıklarla, Semadirek Taşoz Gökçeada – Bozcaada- hatta Midilli’yi kapsayan “KUZEY EGE KRUVAZİYER TURLARI” başlatılabilir.
Bir gün Liman’dan başlayacak ilk gemi turu Enez’in makus talihi için bir kırılma noktası olacaktır. Bunu başarabilmeliyiz.


Doğal Gazın gelmesi ile birlikte Enez, çok yakın zamanda Edirne’nin üç büyük ilçesinden biri ve hem de 12 ay turizm seçenekleri olan ve MARKA olmaya namzet bir kent. Bu konuda Enezli iş adamları için çok önemli fırsatlar var. Eski bir Kuşadalı olarak bunu görebiliyorum. Fırsatın ötesinde iş adamlarımızın böyle bir sorumluluklarının da olduğunu düşünüyorum. Galiba bu alevin harlaması için bir kıvılcım gerekli.. Bu kıvılcım Enez Esnaf Odası’ndan mı, KTSO’dan mı, Enez Belediyesi’nden mi, valilikten mi gelir? Ya da Enez kurtların, çakalların insafına, ufuksuz yerel yöneticilerin keyfine mi bırakılır, bilemiyorum..
Bildiğim tek şey Enez’in 30 yıllık sahipsizliğidir..

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ