DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 2074200-1,99%
Edirne
11°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

141 okunma

YÖK Başkanı’ndan ‘Balkanlar’ vurgusu

ABONE OL
23 Şubat 2024 15:59
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof.Dr. Erol Özvar, Trakya Üniversiteler Birliği’nin Edirne’de gerçekleştirdiği toplantıya katılıp, kentte temaslarda bulundu.
YÖK Başkanı Prof.Dr. Özvar, Trakya Üniversiteler Birliği’nin Edirne’de gerçek-leştirilen toplantısına katıldı. Trakya Üniversitesi Rektörlük binasında gerçekleş-tirilen toplantı öncesi konuşan Prof.Dr. Özvar, birliğin faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Türkiye’deki üniversitelerinin son yıllarda daha görünür ve tanınır hale gelmeye başladığını dile getiren Özvar, üniversitelerin Türkiye Cumhuriyeti’nin bilim diplomasisini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan kurumların başında geldiğinin altını çizdi. Toplantıya Trakya Üniversiteler Birliği’ne üye üniversitelerin rektörleri katıldı.


‘ÜNİVERSİTELERİN BU BİRLİĞİNİ DESTEKLİYORUZ’
Trakya Üniversiteler Birliği’nin üniversiteler arasındaki akademik işbirliğini güçlendirip, eğitim-öğretimin kalitesini arttırmak olduğunu belirten Özvar, “Biz Yüksek Öğretim Kurulu olarak üniversitelerin kendi aralarında tatlı bir rekabette olmasını istediğimiz kadar üniversitelerimizin birbiriyle iş birliği içerisinde olmasını da fevkalade önemli buluyoruz. Rekabetin iş birliğiyle birlikte yürümüş olması, üniversitelerimizin eğitim öğretim kalitesine, akademik faaliyetlerin üretkenliğine fevkalade önemli katkı veriyor. Bu bakımdan tatlı rekabetle birlikte, birlikte çalışmak, birlikte yürümek en az rekabet kadar önemli. Bu bakımdan üniversitelerimizin bu birliklerini, Yükseköğretim Kurulu olarak desteklediğimizi burada sizlerle paylaşmak isterim” dedi.
‘ÜNİVERSİTELERİN BALKAN COĞRAFYASIYLA DAHA SIKI İŞBİRLİKLERİ KURMASINI ARZU EDİYORUZ’
Birliğin YÖK’ün temel amaçlarından birine çok önemli bir katkı verdiğini söyleyen Özvar, “Trakya Üniversiteler Birliği’nin Yüksek Öğretim Kurulu’nun temel amaçlarından bir tanesine çok önemli bir katkı verdiğini düşünüyoruz. O da uluslararasılaşmak yani üniversitelerimizin kendi bulunduğu muhitin dışında ülkemizin sınırları dışında diğer üniversitelerle, diğer akademik çevrelerle etkileşim içine girmesine en çok hizmet eden birliklerden bir tanesi olduğunu söyleyebiliriz. Başta Trakya Üniversitesi olmak üzere diğer üye üniversitelerimizin bilhassa Balkan coğrafyasında bulunan üniversitelerle olan münasebetleri fevkalade takdire şayan bir seviyede olduğunu söyleyebilirim. Biz Yükseköğretim Kurulu olarak birlik üyesi üniversitelerimizin bilhassa Balkan coğrafyasında üniversitelerle daha sıkı iş birlikleri kurmalarını arzu ediyoruz. Başta sağlık olmak üzere bilişim ve mühendislik alanında bu coğrafyanın önde gelen üniversiteleriyle iş birliği yapmalarını teşvik ediyoruz. Bundan sonra da Yükseköğretim Kurulu olarak sözünü ettiğim bu üç alanda üniversitelerimizin Balkan üniversiteleriyle olan ilişkilerinin arttırılması hususunda daha yakın temasların ve ortak çalışmaların ortaya konulması konusunda her türlü idari ve kurumsal desteği vermeye devam edeceğiz” diye konuştu.


‘ÜNİVERSİTELERİMİZ ULUSAL VE ULUSLARARASI ALANDA DAHA TANINIR HALE GELDİ’
Türk üniversitelerinin son yıllarda gerek ulusal, gerek uluslararası çevrelerde daha tanınır, daha görünür hale gelmeye başladığını ifade eden YÖK Başkanı Prof.Dr. Özvar, “Bunun burada kalmamasını daha da üniversitelerimizin öncelikle yakın coğrafyamızda, sonra giderek uzaklaşan bir coğrafi alanda daha da tanınır hale gelmesini arzu ediyoruz. Bilhassa Balkan coğrafyasında bu bölgelere daha fazla sayıda öğrencinin gelerek burada eğitim almasını, yetişmesini arzu ediyoruz. Bununla alakalı olmak üzere almış olduğumuz bazı tedbirleri uygulamaya koymuş olduğumuzu da sizlerle paylaşmak arzu ederim. Yükseköğretim ülkemizin en önemli alanlarından bir tanesidir. Üniversitelerimiz bu alanda devletimize ve ülkemize hizmet etmektedir. İnşallah bundan sonra da bu hizmetlerin devam edeceğine inanıyoruz” şeklinde konuştu.
‘ÜNİVERSİTELER TÜRKİYE’NİN YUMUŞAK GÜCÜ’
Prof.Dr. Özvar, üniversitelerin Türkiye’nin yumuşak güçlerinden bir tanesi olduğuna da vurgu yaparak, “Türkiye’nin yumuşak güçlerinden bir tanesi inanıyoruz ki üniversitelerdir. Üniversiteler Türkiye Cumhuriyeti’nin bilim diplomasisini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışan kurumların başında gelmektedir. Biz Yükseköğretim Kurulu olarak bilim diplomasisinin Türk diplomasisi içerisinde son yıllarda giderek artan ağırlığını görüyoruz ve bunu destekliyoruz. Bundan sonra da bilim diplomasisi alanında üzerimize düşen bütün görevleri bugüne kadar yerine getirdiğimiz gibi bundan sonra da getireceğimizi sizlerle paylaşmak arzu ederim” ifadelerini kullandı.
Prof.Dr. Özvar’ın açıklamalarının ardından birlik toplantısı basına kapalı olarak yapıldı. Toplantının ardından YÖK Başkanı Prof.Dr. Erol Özvar Trakya Üniversitesi’nin Balkan Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilen senato toplantısına katıldı

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ