DOLAR 33,0467 0.72%
EURO 35,9885 1.06%
ALTIN 2.516,05-0,50
BIST 10.963,00-0,26%
BITCOIN 2125386-2,60%
Edirne
22°

KAPALI

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

193 okunma

Vakıflar’dan ‘hayır’ sünneti

Edirne'de Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından, Osmanlı'nın unutulan hayır gelenekleri kapsamında, maddi durumu yetersiz 8 çocuk için sünnet şöleni gerçekleştirildi… Sünnet kıyafeti giydirilip, çeşitli hediyeler alınan çocuklar, nostaljik tramvayla şehir turu yaptı…

ABONE OL
11 Haziran 2024 18:19
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne’de Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından, Osman-lı’nın unutulan hayır gelenekleri kapsamında, maddi durumu ye-tersiz 8 çocuk için sünnet şöleni gerçekleştirildi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı’na bağlı Edirne Vakıflar Bölge Mü-dürlüğü, Osmanlı’nın unutulmuş hayır geleneklerinden sünnet organizasyonunu tekrar hayata geçirdi. Organizasyonla birlikte Edirne’de ikamet eden, maddi durumu yetersiz 8 çocuğun sünnetleri gerçekleştirildi. Etkinlik kapsamında sünnetleri yapılan çocuklara sünnet kıyafeti ve çeşitli hediyeler alınırken, Vakıflar Bölge Müdürlüğü hizmet binası bahçesinde de çocuklar ve ailelerine yönelik eğlence düzenlendi. Eğlencenin ardından çocuklar, nostaljik tramvayla şehir turu gerçekleştirildi.


‘2’NCİ BAYEZİT’İN HAYIR ŞARTINI YERİNE GETİRİYORUZ’
Etkinlikle ilgili konuşan Vakıflar Bölge Müdürü Ahmet Saraç, Edirne’nin en önemli vakıf eserlerinden biri olan 2’nci Bayezit Külliyesi’nin kurucusu, Sultan 2’nci Bayezit’in 1496 tarihli vakıf senedinde de hayır şartlarının sayıldığını söyleyerek “Bu şartlar arasında maddi durumu yetersiz çocuklardan sünnet edilmesi gerekenlerin sünnet ettirilmesi bulunmaktadır. Biz bugün bu şartı yerine getiriyoruz. Vakfın gelirlerinden yapılacak hayır işleri buralarda ayrıntılı olarak sayılmıştır. Örneğin; Valide Sultan Kethüdası Yusuf Ağa Vakfı hayır şartları arasında öğrencilerin pikniğe götürülmesi ve harçlık verilmesi bulunur. Geçtiğimiz Mayıs ayı içerisinde bu hayır şartı gereği, eğitim yardımı ve burs ödemesi yapılan öğrenciler pikniğe götürülmüş ve vakıf şartı kendilerine harçlıkları verilmiştir. Bu ve benzeri, atalarımız tarafından vakfedilmiş olan hayır şartları, bu vakıfların yasal temsilcisi durumundaki Vakıflar Genel Müdürlüğü eliyle yerine getirilmektedir” diye konuştu.


Saraç ayrıca, Kültür ve Turizm Bakanlığı Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün uygulamaya koyduğu vakfiye hayır şartlarının canlandırılmasına yönelik etkinlikler kapsamında; Kurban Bayramı öncesi Edirne ve Kırklareli il genelinde 560 çocuğa bayramlık kıyafet alınabilmesi için hediye kartları dağıtımı yapıldığını, önümüzdeki günlerde ise cezaevinde bulunan mahkumlara yine vakfiyelerdeki hayır şartları doğrultusunda tatlı ikram edileceğini sözlerine ekledi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ