DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BIST 11.064,850,37%
BITCOIN 19412700,42%
Edirne
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

166 okunma

Türkan bebek gözyaşlarıyla anıldı

Bulgaristan'ın Kırcaali şehrinde, 17 aylıkken annesinin kucağında Bulgar askerlerin açtığı ateşte şehit olan ve totaliter rejim döneminde direnişin sembolü haline gelip, 'Türkan bebek' olarak anılan Türkan Feyzullah, 39'uncu ölüm yıl dönümünde Edirne'deki anıt önünde anıldı… Bulgaristan'dan çok sayıda kişinin katıldığı törende, soydaş öğrencilerin okuduğu şiirlerle duygusal anlar yaşanırken, bazı katılımcılar gözyaşlarına hakim olamadı…

ABONE OL
24 Aralık 2023 17:48
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Bulgaristan’ın Kırcaali şehrinde, 17 aylıkken annesinin kucağında Bulgar askerlerin açtığı ateşte şehit olan ve totaliter rejim döneminde direnişin sembolü haline gelip, ‘Türkan bebek’ olarak anılan Türkan Feyzullah, 39’uncu ölüm yıl dönümünde Edirne’deki anıt önünde anıldı.


Bulgaristan’da 1984’te uygulanan zorunlu asimilasyon girişimine karşı Kırcaali’nin Mogilyane köyünde düzenlenen protesto yürüyüşünde annesinin kucağında 17 aylıkken Bulgar askerleri tarafından vurularak öldürülen Türkan Feyzullah, Edirne’de adını taşıyan parkta anıldı. Edirne Belediyesi ile Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği’nin ev sahipliğinde yapılan törene Edirne Valisi Yunus Sezer, Belediye Başkanı Recep Gürkan, Trakya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Ahmet Hamdi Zafer, Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş, Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH) Kırcaali Milletvekili Bayram Bayram, Haskovo Milletvekili Mümin Mümin, Burgaz Milletvekilleri Sevim Ak ve Selim Ali, Kırcaali Belediye Başkanı Tuncay Şükrü, Stambolovo Belediye Başkanı Adnan Yaldız, Ruen Belediye Başkanı Ahmet Süleyman sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ve bölge halkı katıldı.


‘HAKLARIMIZ İÇİN ÇABALAMAYA DEVAM EDECEĞİZ’
Türkan bebek anıtına çelenk ve karanfillerin sunumuyla başlayan törende konuşan Trakya Balkan Türkleri Kültür ve Dayanışma Derneği Başkanı Cevat Güneş, Hakkari Dağlıca ve Irak’ın Kuzey’inde hayatını kaybeden 12 şehit dolayısıyla duydukları üzüntüyü dile getirdi. Güneş, “Balkanlar coğrafyasında gelişmeler olumlu yönde seyretse de haklar her zaman eksiktir. Biz yine haklarımızı almak için çalışmaya, çabalamaya camia olarak devam edeceğiz, bu uğurda çalışacağız. Güzelliklere güzellik katmaya çalışacağız. Bu vesileyle Türk bebeği anma etkinliğinde olmak, 1986’dan bu yana bunları gerçekleştirmek, Edirne özelinde de 11 yıldır bu etkinliği yapmak bizim için çok anlamlı” dedi.


‘BİR DAHA YAŞANMASINA İZİN VERMEYECEĞİZ’
HÖH Kırcaali Milletvekili Bayram Bayram da, her yıl yapılan anma törenlerinin anlamının çok büyük olduğunu belirtti. Bayram, “Burada bulunan herkes o günkü acıyı halen kalbinde taşıyor. Burada bulunan herkesin bir şekilde bir hikayesi var. Biz de burada Hak ve Özgürlükler Hareketi olarak şunu söyleyebiliriz, DPS var oldukça Hak ve Özgürlükler var oldukça bu gibi olayların bir daha Bulgaristan’da olmasına izin vermeyeceğiz. Bu da hepimizin boynumuzun borcudur. Bulgaristan’da olan o rejim, Bulgaristan’da yaşayan herkes bilmelidir ki; bu olay tüm Türk milletine karşı yapılan bir yanlıştı” diye konuştu.
‘SOYDAŞLARIMIZ BİZİM KARDEŞİMİZDİR’
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan ise hain terör örgütü ile girdikleri çatışmada hayatlarını yitiren 12 şehidi rahmetle andıklarını belirtti. 1984’te başlayan asimilasyon hareketinde Edirnelilerin soydaşlara sahip çıktığını ifade eden Gürkan, “Türk milleti dünya coğrafyasının neresinde olursa olsun, biri dara düştüğünde, sıkıntıya düştüğüne, bir problemle karşılaştığında hiçbir şeye bakmadan bir araya gelmesini, tek yürek olmasını bilen bir millettir. Tıpkı 1984’te başlayıp 1989’daki o büyük göçle devam eden süreçte de Edirneliler ve bütün Türk milleti Bulgaristan Türklerine evlerini açmış, gönüllerini açmış ve o milletimizin büyük ve aziz bölünmez bütünlüğünü herkese göstermiştir. 1989 göçüyle ve sonrasında gelen bütün soydaşlarımız bizim kardeşimizdir, evimizin bir parçasıdır, ailemizin bir parçasıdır. Geçmişte yaşanan yanlışların bugün yaşanmaması için unutmamak, unutturmamak, hatırlamak ve hatırlatmak da bizim görevimizdir” ifadelerini kullandı.


‘BİR DAHA BEDEL ÖDEMEMEK İÇİN UNUTMAYACAĞIZ’
Hayatını kaybeden tüm şehitlere Allah’tan rahmet dileyen Edirne Valisi Yunus Sezer de, etkinlikte Türkan bebeğin bıraktığı, unutulmaması gereken değerleri andıklarını belirtti. Sezer, “Bağımsızlığın ne demek olduğunu, bir Türk olarak yaşamanın bedelinin ne olduğunu tekraren hatırlamak için buradayız. Biz aslında gelecek nesillerimize, ödenen bedeli hatırlatmak için buradayız. Bu açıdan bu tür anma programları bizim açımızdan çok anlamlı. Bugün Bulgaristan Cumhuriyeti ile ilişkilerimiz çok iyi ama aynı zamanda rahmetli Turgut Özal’ın seslenişini bugün gibi hatırlıyoruz; ‘Ya bırakınız onlar gelsin anavatanına ya da biz gelir alırız’ dediğini hatırlıyoruz. İnsanların can havliyle, araçlarıyla, at arabalarıyla, sınırı geçerek buraya geldiklerini, her şeylerini geride bıraktıklarını dün gibi hatırlıyoruz. Bunları unutmayacağız, ders çıkaracağız. Bir daha bedel ödememek için bunlardan ders çıkaracağız” şeklinde konuştu.


Etkinlikte konuşmaların ardından, Bulgaristan’dan gelen soydaş öğrenciler müzik eşliğinde şiir okudu. Öğrencilerin şiirleri sırasında törene katılan bazı misafirler gözyaşlarına hakim olamadı. Tören, Türk bebek ve şehitler anısına yapılan dua ile son buldu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ