DOLAR 32,8236 0.07%
EURO 35,2136 -0.1%
ALTIN 2.447,950,13
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2151614-0,85%
Edirne
29°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

116 okunma

‘Tasarruftan önce adalet’

Türkiye Kamu-Sen Edirne İl Temsilciliği'nce Edirne Sultan 1'inci Murat Devlet Hastanesi önünde yapılan açıklamayla, kamuda tasarruf genelgesine tepki gösterildi... Sendikanın İl Temsilcisi Alim Kanpolat, kamuda daha etkili ve verimli hizmet üretmenin yolunun hakkaniyet ve adaletten geçtiğini belirterek, "Kamu çalışanlarının hakları üzerinden tasarruf sağlama imkan ve ihtimali bulunmamaktadır. Tasarruftan önce adalet sağlanmalıdır. Kamu çalışanlarının ve emeklilerimizin sorunu çok, tasarruf tedbirlerine dayanacak gücü yoktur" dedi..

ABONE OL
22 Mayıs 2024 18:23
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Türkiye Kamu-Sen Edirne İl Temsilciliği’nce Edirne Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi önünde yaptığı açıklamayla, hayata geçirilen kamuda tasarruf genelgesi eleştirildi.
Yayınlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi’yle yürürlü-ğe giren kamuda tasarruf tedbirleri, sivil toplum örgütleri ve vatandaşların tepkisini toplamaya devam ediyor. Özellikle iş kolunu temsil eden sendikalar, uygulamanın tasarruftan çok iş gücü ve maliyet getireceğini savunuyor. Türkiye Kamu-Sen Edirne İl Temsilciliği de dün Edirne Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi önünde toplanarak, yürürlüğe giren genelgeyi eleştirdi.
‘TASARRUF ADI ALTINDA KAZANILMIŞ HAKLAR KISITLANIYOR’
Açıklamasında, kamu çalışanlarını ve memur emeklilerinin alım gücünün her geçen gün düştüğünü söyleyen Kamu-Sen Edirne İl Temsilcisi Alim Kanpolat, “Maaşlar enflasyon karşısında eriyor. Bizler, emekliler başta olmak üzere çalışanlarımızın ekonomik durumlarını iyileştirecek, beklentilerini karşılayacak verilen sözlerin tutulduğu düzenlemeler bekliyoruz ama uygulama, ekonomideki olumsuzluklar çalışanların haklarından kısarak düzeltmek yolunda kurgulanıyor. Geçtiğimiz günlerde kamuda tasarrufu amaçlayan bir genelge yayınlandı. Kamu kaynaklarının etkili ve verimli bir biçimde kullanılmasının ve israftan kaçınılmasının yalnızca belli dönemler için değil her zaman uyulması gereken bir kural olduğuna inanıyoruz. Bu çerçevede kamu kaynaklarının tasarruflu kullanılmasına bizler de destek veriyoruz. Ancak tasarruf tedbiri adı altında çalışanlarımızın kazanılmış haklarının kısıtlanmasına, toplu sözleşme hükümlerinin yok sayılmasına karşıyız” dedi.


‘YARGI YOLUNA BAŞVURACAĞIZ’
Kamu haklarına yönelik düzenlemelerin kamu bütçesine katkı yapmayacağı, aksine olumsuz sonuçlar doğuracağını ifade eden Kanpolat, “Kamuda servis hizmetlerinin kaldırılması hem ekonomik hem de hukuki boyutları bakımından sorunlu bir uygulama olacaktır. Servis hizmeti lüks değildir. Bir ihtiyaçtan doğmuştur. Ulaşımı zor olan kurumlara erişimi kolaylaştırmak, verimliliği ve etkinliği artırmak ve ulaşım giderlerinden tasarruf etmek amacıyla getirilmiş bir uygulamadır. Servis hizmetlerini kaldırdığınızda, bu hizmetten faydalananlara toplu taşıma kartı verilecektir. Bunun bir maliyeti vardır. Bazı kamu çalışanlarımız özel araçlarını kullanmayı tercih edecektir. Bu durumda hem ulaşım masrafları devam edecek, hem özel araçlar nedeniyle şehrin trafiğine olumsuz etkisi olacak, hem de büyük oranda dışa bağımlı olduğumuz akaryakıt tüketimi artacaktır. Kamu görevlilerimizin kazanılmış hakları olan giyim yardımının kısıtlanması, fazla mesailere sınır getirilmesi gibi uygulamalar da doğru olmamıştır. Bundan sonra da uygulama aşamasına geçildiğinde yine tasarruf genelgesinde yer alan lojman kiraları, giyim yardımlarının kısıtlanması, kamuda en önemli konulardan bir tanesi olan hizmet araçları alımının durdurulması gibi konularda da yargı yoluna başvuracağız” şeklinde konuştu.
‘TASARRUFTAN ÖNCE ADALET SAĞLANMALI’
Bir çok kurumda, özellikle kiraların yüksek olduğu illerde boş kalan kadrolar nedeniyle hizmetlerin aksadığını belirten Kanpolat, “Durum böyleyken kamuya personel alımını emekli olan kamu çalışanı sayısıyla sınırlamak, kamu hizmetlerinin kalitesinde, etkinliğinden ve verimliliğinden vazgeçmek demektir. Bu durumda hastaneler doktorsuz, hemşiresiz, okullar öğretmensiz, postaneler dağıtıcısız, kurumlarımız memursuz mu kalacaktır? Türkiye Kamu-Sen olarak kamuda daha etkili ve verimli hizmet üretmenin yolunun hakkaniyet ve adaletten geçtiğine inanıyoruz. Kamu çalışanlarının hakları üzerinden tasarruf sağlama imkan ve ihtimali bulunmamaktadır. Tasarruftan önce adalet sağlanmalıdır. Kamu çalışanlarının ve emeklilerimizin sorunu çok, tasarruf tedbirlerine dayanacak gücü yoktur” diye konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ