DOLAR 32,8284 0.06%
EURO 35,2453 -0.11%
ALTIN 2.449,960,21
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2129404-2,10%
Edirne
33°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

136 okunma

Emeklilerden ‘geçim’ isyanı!

Tüm Emeklilerin Sendikası Edirne Temsilciliği, 25 Mayıs'ta farklı illerde, 26 Mayıs'ta ise Cumhuriyet Halk Partisi'nin (CHP) Ankara'da gerçekleştirileceği emekli mitingine, ülke genelinde açlık sınırının altında yaşamaya çalışan milyonlarca emekliyi davet etti… Edirne İl Temsilcisi Ramiz Ülker, ekonomik krizin asgari ücretlilere ve emeklilere fatura edilmek istendiğini belirterek, "Ülkeyi yönetememenin sonucu ortaya çıkan ekonomik krizin faturası asgari ücretlilere, emeklilere fatura edilmek istenmektedir. Krizin faturası, krizi çıkaranlara ödetilmelidir. Sorumlu kimlerse bedelini de onlar ödesin" dedi…

ABONE OL
22 Mayıs 2024 18:26
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Türkiye genelinde milyonlarca emekli açlık sınırının altında yaşamaya çalışırken, Tüm Emeklilerin Sendikası Edirne Temsilciliği, 25 Mayıs’ta farklı illerde, 26 Mayıs’ta ise Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) Ankara’da gerçekleştirileceği emekli mitingine herkesi davet etti.
Tüm Emeklilerin Sendikası Edirne İl Temsilciliği, düzenlenen basın toplantısıyla 25-26 Mayıs tarihlerinde ülke genelinde düzenlenecek emekli mitinglerine vatandaşları davet etti. Edirne Kent Konseyi toplantı salonunda düzenlenen toplantıyla basın açıklaması gerçekleştiren sendika adına açıklamayı İl Temsilcisi Ramiz Ülker okudu.
‘EMEKLİLER HİÇ OLMADIĞI KADAR YOKSULLAŞTI’
Ekonomik krizin asgari ücretlilere ve emeklilere fatura edilmek istendiğini belirten Ülker, “Ülkemizde hukuk hiç olmadığı kadar askıya alınmış, adalet hiç olmadığı kadar yara almış, emek hiç olmadığı kadar değersizleştirilmiş, emekliler hiç olmadığı kadar yoksullaşmıştır. Ülkeyi yönetememenin sonucu ortaya çıkan ekonomik krizin faturası asgari ücretlilere, emeklilere fatura edilmek istenmektedir. Krizin faturası, krizi çıkaranlara ödetilmelidir. Sorumlu kimlerse bedelini de onlar ödesin” dedi.


‘SIFIR ZAM KAPIDA’
Temmuz’da yapılacak artışın kök maaşa ekleneceği için, sıfır zam niteliği taşıdığını dile getiren Ülker, “En temel ihtiyaçlarını dahi karşılayamayan emeklilere, Temmuz’da yine bir sürpriz hazırlanıyor. 10 milyon emekliye sıfır zam kapıda. Yani artışlar kök maaşa yapılacağından, 10 milyon emekli 10.000 lira almaya devam edecektir. Yani Temmuz ayı emekliler için yoksullaşmanın dip yapacağı ayın başlangıcı olacaktır. Gelecek aylar daha da kötü olacaktır. Bu vicdansızlığı kabul etmeyeceğiz. İnsanca yaşamak istiyoruz. İnsanca yaşam taleplerimiz için mücadele edeceğiz” diye konuştu.
’25-26 MAYIS’TA UYARI GÖREVİMİZİ YAPACAĞIZ’
İktidarın yerel seçimlerde emeklilerin uyarısını anlamadığını ifade eden İl Temsilcisi Ramiz Ülker, “Belli ki; 31 Mart uyarımızı iktidar anlamamış. Nasıl olsa seçimlere daha 4 yıl var diyerek, bizi oyalayabileceğini, hafızamızı yok sayarak, günü geldiğinde kandıracağını sanıyor. Kananlar bellidir. Biz kanmayacağız. Bu vesileyle, 25 Mayıs’ta taleplerimizi alanlarda iktidara bir kez daha hatırlatacağız. Uyarı görevimizi yapacağız. Topladığımız imzaları bir kez daha TBMM Başkanlığına ileteceğiz. Tüm halkımıza çağrımızdır: 25 Mayıs’ta İstanbul, İzmir, Bursa, Antalya, Eskişehir, Tarsus, Burhaniye ve Fatsa’da alanlarda olacağız. Bütün halkımızı emeklilerin gerçekleştireceği bölgesel mitinglerimize desteğe ve dayanışmaya çağırıyoruz. Ana muhalefet partisinin emekliler mitingi yapmasını önemsiyoruz. Bizim açımızdan kıymetli bir girişimdir. Darısı diğer partilere. Bütün üyelerimizi 26 Mayıs’ta CHP’nin Ankara’da gerçekleştireceği emekli mitingine katılmaya çağırıyoruz. Bölgesel yapacağımız mitinglerden sonra hep beraber Ankara’da olacağız. İki gün gündem emekliler olacaktır. İnsanca yaşamak istiyorsak, haydi dayanışmaya” ifadelerini kullandı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ