DOLAR 32,3607 0.17%
EURO 34,4602 -0.71%
ALTIN 2.437,27-0,95
BIST 9.814,190,59%
BITCOIN 2184493-4,69%
Edirne
16°

PARÇALI BULUTLU

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

260 okunma

Tarihi karakola hayat!

Edirne merkezde Kaleiçi ve civarındaki bölgeye 1909 yılından bu yana hizmet veren ve 2019 yılında boşaltılan Manyas Karakol binasına dün sabah ilk kepçe vuruldu… Edirne Valisi Yunus Sezer, geçtiğimiz hafta kapı ve pencereleri sökülerek yıkıma hazırlanan binanın, Reşadiye Karakolu adıyla 1909 yılında ilk yapılıştaki imarına uygun olarak inşa edilip bir kısmının müze, bir kısmının da karakol olarak hizmet vereceğini kaydetti…

ABONE OL
11 Mart 2024 17:43
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Kaleiçi ve civarındaki bölgeye 1909 yılından bu yana hizmet veren ve 2019 yılında boşaltılan Manyas Karakol binasına dün sabah ilk kepçe vuruldu.
Merkez Karakolu olarak da anılan Manyas Karakolu’nun ilk yapıldığı tarihlerdeki ismi Reşadiye Karakolu’ydu. İlk binanın yıllar içinde bakımsızlık nedeniyle harap olmasının ardından yapılan ikinci bina da 2019 yılına kadar hizmet verdi. Bu tarihten itibaren terk edilen karakol binası, hem Mithatpaşa hem de Dilaverbey Mahalleleri’nde artan asayiş olayları nedeniyle büyük bir boşluk yarattı. Mahalle Muhtarları Turgut Sarıbaşak ve Necmettin Ersaçmış, karakolun tekrar açılması için yetkililerden talepte bulunuyordu.


KARAKOL BİNASI YIKILDI
Edirne Valiliği, gelen talepler üzerine harekete geçerek yeni karakol için çalışmalara başlattı. Boşaltılan karakol binasının yıkımını dün gerçekleştirilirken, Edirne Valisi Yunus Sezer de çalışmaları inceledi. Vali Sezer Manyas Karakolu’nun 1909’da yapılan ilk haline uygun olarak aynı yerinde restore edileceğini, projesinin hazırlandığını söyledi.


‘ KARAKOLU KALEİÇİ’NE YAKIŞIR ŞEKİLDE YAPACAĞIZ’
Kaleiçi’nde bir çok tarihi yapı ve konağın olduğunu söyleyen Vali Sezer, “Burası Türkiye’de, belki de Dünya’da ender bulunan yerleşim yerlerinden bir tanesi. Buradaki bütün eski yapıları restore etme, turizme kazandırma çerçevesinde çalışmalar devam ediyor. Bu çerçevede de bugün bizim Manyas Karakolu dediğimiz tarihi karakol üzerine yeni bina yapılmış, o binanın yıkımı ve beraberinde yeniden orijinalinin yapılması noktasında çalışmaları görmeye geldik. Bugün yıkım çalışmaları tamamlanıyor, bir taraftan da karakolun projesi hazırlanıyor. En kısa zamanda da inşallah buraya yakışır bir şekilde karakolumuzu yapacağız. Çok orijinal ve Osmanlı’nın da ilk karakollarından bir tanesi. Buraya da bir tarihi değer katacak. Yanında da aynı dönemde yapılan bir çeşme var, onu da aynı şekilde restore edip Kaleiçi’ne kazandıracağız diğer eserlerimizle beraber” diye konuştu.


‘BİR KISMI MÜZE, BİR KISMI KARAKOL OLACAK’
Restorasyonun tamamlandığında karakol binasının bir kısmının müze, bir kısmının da karakol olarak işlev kazanacağını ifade eden Vali Sezer, “Bina boş bir binaydı. Burası restore edildikten sonra burasını biraz da müze gibi ama aynı zamanda da karakol olacak gibi kullanacağız, Kaleiçi’ndeki karakolumuz burası olacak. Aynı zamanda Edirne’yi yansıtan, Polis teşkilatımızı yansıtan, bir bölümünü müze gibi kullanmayı istiyoruz. Tarihi kaynaklarda orijinal resimleri var. O resimlere göre kurul çalışıyor. Bilimsel kaynakların tamamı taranıyor. Zaten bilim kurulumuzun kararıyla ve onayıyla ilerleyecek projesi” dedi.


‘BÜTÜN TARİHİ ÇEŞMELERİ ELDEN GEÇİRECEĞİZ’
Karakol binasının yanındaki tarihi çeşmenin de elden geçirileceğini belirten Vali Sezer, “Edirne’de tarihi yapı bakımından dünyada ender illerden birisi. Burada restorasyon ihtiyacı, bakım ihtiyacı olan tüm tarihi ve kültürel yapıları ayağa kaldırmayı amaçlıyoruz. Bu da kısa süre içerisinde, 1-2 yıl içerisine olacaktır. Bu çerçevede sadece benim tespit ettiğim 50’nin üzerinde çeşme var. Bunlarla ilgili olarak da az önce arkadaşlarımızla paylaştık, hepsini tespit edip, bakımını yapalım, belediyemizle de görüşüp, kullanılabilir hale getirelim istiyoruz. Burası çeşmeler, köprüler, hanlar, hamamlar ve camiler şehri yani bütün tarihi değerler var. Açık hava müzesi gibi. Çeşmeler de bunun ayrılmaz bir parçası. Bakıyorsunuz, ara sokaklarda kalan binaların içerisinde kaybolmuş çeşmelerimiz var. Bunların hepsini Edirne’mize kazandırmamız lazım” ifadelerini kullandı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ