DOLAR 32,5384 0.27%
EURO 34,8868 0.45%
ALTIN 2.488,331,07
BIST 9.569,490,41%
BITCOIN 1991349-3,78%
Edirne
11°

KAPALI

13:09

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

96 okunma

‘Tam bağımsızlık, ekonomik bağımsızlıktır’

Atatürkçü Düşünce Derneği Edirne Şubesi, İzmir İktisat Kongresi'nin 101.yılını kutladığı açıklamasında, çözümün Kemalist Ekonomi Modeli'nin çağın koşullarıyla, yeniden uygulamakta olduğuna dikkat çekti.

ABONE OL
18 Şubat 2024 17:58
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) Edirne Şubesi, İzmir İktisat Kongresi’nin 101.yılını kutladığı açıklamasında, çözümün Kemalist Ekonomi Modeli’nin çağın koşullarıyla, yeniden uygulamakta olduğuna dikkat çekti.
ADD Edirne Şubesi yıldönümü dolayısıyla, ‘Tam bağımsızlık, ekonomik bağımsızlıktır’ başlıklı açıklamasında şunlara yer verdi:
“Ulusal Kurtuluş Savaşımızın ardından, daha Lozan Barış Antlaşması imzalanmadan toplanan İzmir İktisat Kongresi ve alınan Misak-ı İktisadi kararları, tam bağımsızlık yolunda yapılacak büyük devrimin habercilerindendi.
17 Şubat – 4 Mart 1923 tarihleri arasında 1135 delege ile İzmir’de Banka-Han binasında toplanan İzmir İktisat Kongresi (I. İktisat Kongresi) yeni Türkiye’nin ekonomik sorunlarının tartışıldığı bir kongredir.
Kongrenin en önemli kararlar: Hammaddesi yurt içinde yetişen veya yetiştirilebilen sanayi dalları kurulması gerekmektedir. El işçiliğinden ve küçük imalattan süratle fabrikaya veya büyük işletmeye geçilmelidir. Devlet yavaş yavaş iktisadi görüşleri de olan bir organ haline gelmeli ve özel sektörler tarafından kurulamayan teşebbüsler devletçe ele alınmalıdır. Özel teşebbüslere kredi sağlayacak bir Devlet Bankası kurulmalıdır. Dış rekabete dayanabilmek için sanayinin toplu ve bütün olarak kurulması gerekir. Yabancıların kurdukları tekellerden kaçınılmalıdır. Sanayinin teşviki ve milli bankaların kurulması sağlanmalıdır. Demiryolu inşaat programına bağlanmalıdır. İş erbabına amele değil, işçi denmelidir. Sendika hakkı tanınmalıdır.
Türkiye Cumhuriyeti’nin 1923-1929 dönemi ekonomi politikasına damgasını vuran İzmir İktisat Kongresi’nin oy birliği ile alınmış kararlarından biri de 1925’te ‘aşar’ın kaldırılmasıdır.
‘Tam bağımsızlık, ekonomik bağımsızlıktır’ anlayışıyla hareket eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk, milli ekonomiyi, ‘Karma ve Planlı Ekonomi Modeli’ üzerine inşa etmiştir. Atatürk dönemi bu ekonomi anlayışıyla uluslararası alanda da takdir edilen bir görünüm sergilemiştir. Osmanlı Devleti’nden miras kalan dış borçlar ödendiği halde; fabrikalar, demiryolları, askeri teknoloji ve iletişim alanlarında dünyayı hayran bırakan büyük bir atılım gerçekleştirilmiştir.
Kurulan kooperatifler, tarım ve sanayinin desteklenmesi, esnafa krediler, madenciliğin gelişmesi, hızla çoğalan işçi sınıfı, denizciliğin gelişmesi, ihracatın artması ve 1929 Dünya Ekonomik Bunalımına rağmen kendi kendine yetebilen ülkeler sıralamasında hızla yükselmemiz bu büyük başarının göstergeleriydi. Emperyalizmin büyük yenilgisi sonucu kurulan Atatürk Cumhuriyetinin; hayranlık uyandıran bu başarıları emperyalist güçler ve yerli işbirlikçileri aracılığıyla, Atatürk’ün bedenen aramızdan ayrılışı sonrasında yıkım süreciyle baltalanmıştır. Bu süreç ne yazık ki devam etmektedir. Tam bağımsız milli ekonomi yerine, dışa bağımlı bir ekonomi yaratıldı. Darbelerle ortam daha da uygun hale getirildi. Devrim karşıtı iktidarlar eliyle Türkiye yeniden ‘oltadaki balık’ haline getirildi.
Madenleri özelleştirilen, milli varlıkları, fabrikaları, limanları, bankaları, arazileri özelleştirilen, satılan; parasını terörle mücadeleye harcamak zorunda bırakılan, AB ile yapılan “Gümrük Birliği Anlaşması” yla açık pazar haline getirilen Türkiye, 21.yüzyıla adeta bir yarı sömürge olarak girdi.
Günümüzdeki yokluk, yoksulluk, işsizlik, eğitimsizlik ve bunun sosyal sonuçlarının, ölümlerin, intiharların temelinde bu yıkıcı, ihanet süreci vardır. Sorumlu açıkça ve tartışmasız bir şekilde siyasi iktidardır. Halkımız ihaneti daha açık görmekte, Kemalist Devrimin kıymetini daha iyi anlamaktadır. İktidarın koltuğu bu nedenle sallanmaktadır. Çözüm; Kemalist Ekonomi Modelini çağın koşullarıyla, yeniden uygulamaktır. Çözüm; Misak-ı iktisadi kararlarında bahsedildiği gibi imar etmektir, tahribatı önlemektir, memleketi yükseltmektir, “altın hazine” olarak adlandırılan ormanları korumak, madenleri kamulaştırmaktır, hırsızlık ve yalancılıktan kurtulmaktır.
Atatürkçü Düşünce Derneği olarak; ‘Efendiler! Uzun gafletler ve derin umursamazlık ile geçen yüzyılların, iktisadi yapımızda açtığı ağır yaraları, onarmak ve çarelerini aramak, memleketi topyekûn imara; milleti refah ve saadete eriştirme yollarını bulmak için yapacağımız çalışmanın başarı ile sonuçlanmasını dilerim. Tam bağımsızlık için şu prensip vardır: Milli Egemenlik, İktisadi Egemenlik ile pekiştirilmelidir. Siyasî ve askerî zaferler ne kadar büyük olursa olsun, ekonomik zaferle taçlandırılmazsa meydana gelen zaferler payidar olmaz’ diyen, Atamızın yolunda yürümeye devam edeceğiz. İzmir İktisat Kongresi’nin 101.yılı kutlu olsun.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ