DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 20860542,96%
Edirne

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

398 okunma

O santrale ömür biçti: Çok kısa!

DSİ 11'inci Bölge Müdürlüğü eski Bölge Müdür Yardımcısı, Makine Yüksek Mühendisi Sabahattin Yaz, Meriç Nehri'ndeki yapımı devam eden Arşimet Burgu Türbinli Hidroelektrik Santrali"ne ilişkin milyonluk çökme şeklindeki haberler üzerine, “Hayır, milyonluk değil, milyarlık!” diyerek Üç Nehir Bir Şehir projesi yatırımın ilk ayağı olan bu tesisin hiçbir şekilde başarılı ve sürdürülebilir olamayacağını tekrarladı…

ABONE OL
20 Şubat 2024 16:43
1

BEĞENDİM

ABONE OL

DSİ 11’inci Bölge Müdürlüğü eski Bölge Müdür Yardımcısı, Makine Yüksek Mühendisi Sabahattin Yaz, Meriç Nehri’ndeki yapımı devam eden Arşimet Burgu Türbinli Hidroelektrik Santrali”ne ilişkin milyonluk çökme şeklindeki haberler üzerine, “Hayır, milyonluk değil, milyarlık!” diyerek Üç Nehir Bir Şehir projesi yatırımın ilk ayağı olan bu tesisin hiçbir şekilde başarılı ve sürdürülebilir olamayacağını tekrarladı.
Sabahattin Yaz, yaptığı açık-lamada, bundan sonraki maliyetinin nakdi, maddi hatta hayati maliyetinin ne olabileceğini düşünemediğini, düşünmek de istemediğini belirterek şunları kaydetti:


“Ben, hatta sizler de (STK’lar) defalarca bu 3 Nehir 1 Şehir ucube, hayali, ekonomik olmayan, hiçbir bilimsel kritere uymayan rakamlarla adeta Edirne halkı ve ricali alda-tılarak başlanmış, maalesef yerel uzmanlarımız ve kurumların (STK’lar hariç) pasif veya suskun kalmalarından olacak, halen devam etmekte olduğunu görüyorum.
Bu tesis Meriç yatağına çök-tükten hemen sonra ‘Bu tesisi derhal durdurunuz!’ mealinde,basın yoluyla Sayın Valimize açık bir mektup yazdım.Sayın valimiz yerel uzmanlardan oluşan bir komisyon kurarak onların verdiği rapor üzerine yatırımı devam ettirdiğini duydum.
Ben eski bir memur olarak objektif empati yapabiliyorum.
Kendisinin bile inanmadığını tahmin ettiğim, kucağında bulduğu bu otizimli projeyi devam ettirmek mecburiyetinde kaldığı görülüyor.
Basında bugün çıkan bir yazıda ‘Milyonluk Çöküş’ diye bahsediliyor.
Hayır, milyonluk değil, milyarlık!
Şimdiye kadar milyarlık masraf olduğunu tahmin ediyorum.
Bundan sonraki maliyetinin nakdi, maddi hatta hayati maliyetinin ne olabileceğini düşünemiyorum. Düşünmek de istemiyorum.
Bu tesis Üç Nehir Bir Şehir projesi yatırımın ilk ayağı olup hiçbir şekilde başarılı ve sürdürülebilir olamayacaktır.
Bu yatırımın şifresi;
Bu tesiste bulunan Arşimet Burgu Türbinleri (14 adet) ile üretilebilecek ortalama elektrik enerjisi, Buçuktepe’ye konulacak (50/60 milyon TL) en küçük bir pervanenin (Rüzgar Türbininin) üreteceği elektriğin üçte biri olan 1MW(Megawatı) geçemeyip ayrıca çok kısa ömürlü olacaktır.
Hemşehrilerimiz ve ilgili uzmanlarımız bu yatırımı sadece bu açıdan değerlendirmeleri yeterlidir.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ