DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN %
Edirne

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

120 okunma

Kanayan yara: Çevre!

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi, gün geçtikçe artan Trakya'nın geneline yönelik çevre saldırılarının günümüzde artık geri dönülemeyecek boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, 'Çarpık Sanayileşme', 'Tarımsal Alanların Tahribi', 'Çarpık Kentleşme', 'Nüfus Artışı ve Göç' ve 'Çevrenin Kirletilmesi'nin Trakya'nın kanayan yaraları olduğunu bildirdi…

ABONE OL
6 Mart 2024 17:56
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi, gün geçtikçe artan Trakya’nın geneline yönelik çevre saldırılarının günümüzde artık geri dönülemeyecek boyutlara ulaştığına dikkat çekerek, ‘Çarpık Sanayileşme’, ‘Tarımsal Alanların Tahribi’, ‘Çarpık Kentleşme’, ‘Nüfus Artışı ve Göç’ ve ‘Çevrenin Kirletilmesi’nin Trakya’nın kanayan yaraları olduğunu bildirdi.
Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi’nden yapılan açıklamada, örgütlerinin meslek alanları dışında çevre ve toplum duyarlılığı ile Trakya’ya karşı kendisini görevli kabul ettiğinin altı çizilerek şunlara yer verildi:


“TMMOB Makina Mühendisleri Odası Edirne Şubesi bundan otuz yıl önce 05 Mart 1994 tarihinde kurulmuştur. Bugün 30. kuruluş yıldönümümüzü şube hizmet binamızda düzenlediğimiz etkinlikle kutladık. Bu etkinlikte üyelerimiz ve konuklarımızla birlikte olmaktan mutlu olduk, onur duyduk.
Şubemiz, görev alanımız kapsamındaki Trakya’da, meslek ve meslektaşlarımıza karşı verdiği hizmetlerin yanı sıra, bölgemiz endüstrisine ve halkımıza verdiğimiz, başta endüstriyel kuruluşlarımıza yönelik çok çeşitli alanlardaki periyodik kontrol ve asansör kontrolü teknik hizmetlerimiz olmak üzere, teknik alanda eğitim ve bilinçlendirme hizmetleri de sunmaktadır.
Örgütümüz, meslek alanımız dışında çevre ve toplum duyarlılığı ile Trakya’ya karşı kendisini görevli kabul etmektedir. Gün geçtikçe artan Trakya’nın geneline yönelik çevre saldırıları, bugün artık geri dönülemeyecek boyutlara ulaşmıştır. Geçtiğimiz Kasım ayında Edirne Şube olarak beşincisini düzenlediğimiz ‘Trakya’da Sanayileşme ve Çevre Sempozyumu’ ve öncesinde Kırklareli, Kapaklı ve Lüleburgaz’da düzenlediğimiz sempozyuma doğru etkinliklerimiz ile açıkça görüldü ki: ‘Trakya’da Yaşanan Çarpık Sanayileşme’, ‘Tarımsal Alanların Tahribi’, ‘Çarpık Kentleşme’, ‘Nüfus Artışı ve Göç’, ‘Çevrenin Kirletilmesi’ artık kanayan yaralarımız olmuştur. Sempozyumumuz da bugün çok daha önemli olarak Trakya’nın kanayan yarasına karşı olan görevimiz durumuna gelmiştir. Siyasetin acımasız güdümüyle planlanamama, planlanmama sonucu oluşan bu sorunlar, bilimsel ve toplumsal düzeyde irdelenerek kamu yönetimine, toplumumuza, geleceğe ışık tutma işlevini görmüştür. En önemlisi kamusal belge niteliği taşıyan sonuç bildirgelerimizle siyasete ışık tutma görevi ise örgütümüz, kurumlarımız, toplumumuz ve tüm siyasal çevrelerin mücadelesi sonucu başarılabilecektir.
MMO Edirne Şube; TMMOB’nin en etkin bir parçası, bileşeni olarak demokratik kitle örgütleri, emek platformu, sivil toplum kuruluşlarımız ile birlikte bölgemizde demokrasi, eşitlik, insan hakları savaşımında her zaman en önde olmaya çaba gösterecektir. Odamızın vazgeçilmez görüşü olan çağdaş, demokratik, halktan, emekten yana, yurtsever ve anti-emperyalist bir anlayışa sahip, oda çalışmalarında, meslek ve meslektaş görev ve sorunlarının ülke ve toplum gündeminden, sorunlarından ayrılmayacağı temel ilkesinden hareketle kamu yararı için çalışmayı ödev bilecektir.
Ülkemizin aydınlık bir geleceğe, yüksek teknolojiye, özgür ve demokratik toplum yapısına ulaşma savaşımında şubemizin daha nice otuz yıllarda var olmasını gönülden dileriz.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ