DOLAR 31,1522 0.01%
EURO 33,8190 -0.03%
ALTIN 2.033,080,02
BIST 9.179,48-1,66%
BITCOIN 17733544,22%
Edirne
13°

KAPALI

06:14

İMSAK'A KALAN SÜRE

240 okunma

Hurdalıktan çıkan sanat!

Edirne'de, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü'nden mezun Moldova asıllı Serghei Gulpea (27), kentteki hurdalıklardan topladığı atıl durumdaki metalleri sanata dönüştürüyor… Yaptığı üç boyutlu heykellerle görenleri hayran bırakan Gulpea, "Rahatlıkla söyleyebilirim ki, üretmek adına gittiğim ve aradığım bir şey yok. Tamamıyla geri dönüştürülmeye müsait, bulduğum ve tekrar hayat bulmasını istediğim materyalleri bir araya getirmek, şu andaki işim" dedi…

ABONE OL
11 Şubat 2024 17:28
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne’de, Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nden mezun Moldova asıllı Serghei Gulpea (27), kentteki hurdalıklardan topladığı metalleri sanata dönüştürüyor.
Moldova’dan geldiği ailesiyle birlikte yaşadığı İstanbul’da 2016’da Aşık Veysel Güzel Sanatlar Lisesi’nden 2016’da mezun olan Serghei Gulpea, geçtiğimiz yıllarda Trakya Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Heykel Bölümü’nü birincilikle girdi. Kentte eğitim gördüğü süreçte topladığı geri dönüşüm malzemelerini eser haline getirmeye başlayan Gulpea, 2021’de üniversiteden mezun olan ve çalışmalarını Edirne’de sürdürmeye karar verdi. Gulpea, heykel yapım sürecinde tasarım aşamasından, malzeme seçimine ve işçiliğe kadar birçok alanda, geri dönüştürülebilir malzemelerin ilham kaynağı olduğunu söyledi.


‘2 BOYUTLUNUN SINIRLARI DIŞINA ÇIKMAK İSTİYORUM’
Edirne’de hurdalıktan topladığı metalleri, çalıştığı üniversitenin atölyesinde heykellere dönüştüren Gulpea, sanata olan yeteneğini 5 yaşında ailesinin desteğiyle keşfettiğini söyledi. İlkokuldan beri birçok yarışmaya katıldığını belirten Gulpea, “İlkokulda birtakım yarışmalarda dereceler almaya başladım. Bir yarışma sonrasında Pera Güzel Sanatlar Lisesi’nin özel kursuna burslu olarak girme fırsatı buldum. Liseyi de bu sayede kazanmış oldum. Liseden sonra da 2 boyutlu anlamda yani resim konusu bana biraz daha sınırlı alan olduğu için üniversitede heykel alanını tercih ettim. Heykelde de uzmanlaşmak istediğim alan metaldi. Metal üzerine yoğunlaştım. Bu süreçlerde de daha çok doğal malzemeler ve metal ağırlıklı işler yapıyorum. Heykele olan merakım da 2 boyutlunun sınırlarının dışına çıkmak” dedi.


‘İŞİN NEREDEN NEREYE GELDİĞİNİ GÖRMEK ÇOK KEYİF VERİYOR’
Topladığı metalleri heykele dönüştürmeden önce kağıt üzerinde tasarladığını anlatan Gulpea, “Tasarımı kağıda geçirdikten sonra birtakım hurdacıları gezerek ya da yolda rastgele denk geldiğiniz herhangi bir malzeme, sizleri tamamlayıcı anlamda zaten o tasarıma götürüyor. Sonrasında birtakım parçalar bir araya geldikten sonra, ilk başta yaptığınız tasarımın biraz ötesine çıkmaya başladığınızda, ortaya çıkarttığınız işin nereden nereye geldiğini görmek çok keyif veriyor. Özellikle hurda ve geri dönüştürülmeye müsait ürünleri kullanmak da yaptığım işlerde aslında ön plana çıkartmak istediğim konulardan bir tanesi oluyor. Bu yüzden rahatlıkla söyleyebilirim ki, üretmek adına gittiğim ve aradığım bir şey yok. Tamamıyla geri dönüştürülmeye müsait ve bulduğum ve tekrar hayat bulmasını istediğim materyalleri bir araya getirmek, benim şu andaki işim diyebilirim. Geri dönüşüme müsait malzemeleri tekrar organize ederek gerek dış mekan, gerekse de iç mekanlarda estetik anlamda altyapıya uygun şekilde işler üretmeye özen gösteriyorum” ifadelerini kullandı.


‘SANAYİDE DEMİRCİLERLE ÇALIŞTIM’
Edirne’de eğitimi süresinde, sanayi alanında deneyim kazandığını dile getiren Gulpea, “Daha güzel işler çıkartmak için sanayilerde demircilerle birlikte çalıştım. Edirne’nin demir ustalarıyla beraber çalışırken, geri kalan zamanlarda kendi işlerimi üretebiliyordum. Bu işi yaparken hurdalıkları gezme fırsatı buldum. Hurdacıları gezmek benim için çok verimli geçiyor. Çünkü geri dönüştürülmeye müsait ürünleri sanata kazandırmaya başlayınca işin çok daha keyifli kısmını keşfetmiş oldum. Bu nedenle de yaptığım işlerde özellikle geri dönüştürülmeye müsait malzeme kullanmaya özen gösteriyorum” diye konuştu.


‘HİÇBİR ŞEY ATIL DEĞİLDİR, YETER Kİ GÜZEL GÖREBİLELİM’
İnsanların çöp olarak gördüğü atıl malzemeleri dönüştürdüğünü söyleyen Gulpea, “Sanat değimiz şey, bakış açınızı biraz değiştirip ve işin içerisine estetik girdikten sonra, etrafa bakındığım zaman, insanların çöp olarak gördüğü şeyler, elim değdikten sonra güzel köşelere yerleştirilebilecek eserlere dönüşebiliyor. Bunun tadını alabilmek, bu süreci izlemek, bu hazzı alabilmek, bu işi yapmama sebep oluyor. Çünkü insanlara bunları teslim ediyorken bile enerjiyi hissetmek beni besleyen bir duygu. Hiçbir şey atıl değildir, yeter ki güzel görebilelim” dedi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ