DOLAR 31,2321 0.06%
EURO 33,9343 0.23%
ALTIN 2.041,730,10
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 19133397,87%
Edirne
15°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

62 okunma

Gazze için yeniden yürüdüler!

Edirne doktorlar ve tıp öğrencilerinin İsrail'in Filistin'e yönelik saldırılarını protesto amaçlı geçen hafta başlattıkları sessiz yürüyüş etkinliği devam etti... Grup adına basın açıklamasını okuyan Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi 3'üncü Sınıf Öğrencisi Muammer Morkoç, Dünya Sağlık Örgütü, uluslararası aktörler ve Türk devletine seslenip, "Tutuklu meslektaşlarımızı güvenli bir şekilde teslim almak ve onları özgür görmek istiyoruz" çağrısını yaptı...

ABONE OL
30 Aralık 2023 17:19
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne doktorlar ve tıp öğrencilerinin İsrail’in Filistin’e yönelik saldırılarını protesto amaçlı geçen hafta başlattıkları sessiz yürüyüş etkinliği devam etti.
Edirne’de doktorlar ve Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi öğren-cilerinin de aralarında olduğu sağlıkçılar, İsrail’in saldırılarını protesto etmek için geçtiğimiz hafta ‘Sessiz Yürüyüş’ etkinliği başlattı. Doktor ve öğrenciler etkinliği bu hafta da sürdürdü. Selimiye Camisi önünden, kentin trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’ne kadar sessizce yürüyen grup ellerinde; ‘Zulme ve soykırıma dur demek için’ pankartı ile ‘Beyaz önlükler kana bulanmasın’, ‘Hastaneye saldırı savaş suçudur’, ‘Savaş değil, soykırım’ yazılı dövizler taşıdı.


‘ÖFKEMİZE ÖFKE, ACIMIZA ACI EKLENDİ’
Grup adına Saraçlar Caddesi’nde basın açıklamasını okuyan Tıp Fakültesi 3’üncü sınıf öğrencisi Muammer Morkoç, geçtiğimiz hafta terör saldırılarında hayatını kaybeden 12 şehidi andı. Morkoç, “ABD’nin ülkemizdeki maşaları olan terör örgütleri, alçak saldırıları ile Afyonkarahisarlı Piyade Teğmen Ramazan Günay, Denizli’den Piyade Uzman Çavuş Mehmet Serinkan, Gümüşhaneli Piyade Uzman Onbaşı İsmail Yazıcı, Tokatlı Piyade Sözleşmeli Er Yasin Karaca, Malatya’dan Piyade Sözleşmeli Er Emre Taşkın, Piyade Sözleşmeli Er Çağatay Erenoğlu, Gaziantep’li Piyade Uzman Çavuş Abdulkadir İyem, Kırıkkaleli Piyade Sözleşmeli Er Semih Yılmaz, Yozgatlı Piyade Uzman Çavuş Ahmet Arslan, Elazığ’dan Piyade Sözleşmeli Er Kemal Aslan, Manisa’dan Piyade Sözleşmeli Er Enis Budak, Mardin’den Piyade Sözleşmeli Er Cebrail Dündar. 12 kahraman askerimizi şehit ettiler. Öfkemize öfke, acımıza acı eklendi. Bu hain saldırılar siyonist işgalcilerin uzun vadedeki emellerinin Anadolu topraklarımız olduğunu bir kez daha hatırlattı ve Kudüs davasının yalnızca Filistinlilerin değil her Müslüman’ın derdi olması gerektiğini tekrar ispat etti” dedi.


‘TUTUKLU MESLEKTAŞLARIMIZI ÖZGÜR GÖRMEK İSTİYORUZ’
Yürüyüşün 40 ilde tek yürek olarak gerçekleştirildiğini ifade eden Morkoç, “Gündemden düşürülmeye çalışılsa da, kimileri için sıradan hâle gelse de Gazze’de ambargo ve katliamlar hız kesmeden devam ediyor. Bizler de ilk günkü öfke ve acı ile sözün tükendiği yerde, sessiz yürüyüşümüz ile farkındalık oluşturmaya devam ediyoruz. İsrail, 7 Ekim’den bu yana onlarca doktoru tutukladı, onlarcasının ise nerede olduğu hâlâ bilinmiyor. Gazze Şehri’nin ana hastanesi olan Şifa Hastanesi Başhekimi Muhammed Ebu Salmia, 22 Kasım’dan bu yana İsrail tarafından tutuklu bulunuyor. Toplam sayısı 54 olan pek çok kıdemli doktor, neredeyse 1 aydır hiçbir suçlama olmaksızın İsrail ordusu tarafından gözaltında tutulmaya devam ediyor ve kimse onların nerede olduğunu bilmiyor. Dünya Sağlık Örgütü, uluslararası aktörler ve devletimize sesleniyoruz: Tutuklu meslektaşlarımızı güvenli bir şekilde teslim almak ve onları özgür görmek istiyoruz” diye konuştu.


‘HASTANE BOMBALAMAK NEYLE AÇIKLANABİLİR?’
Gazze’deki 53 sağlık merkezi ve 35 hastanenin 26’sının hizmet dışı olduğunu kaydeden Morkoç, “Kalan 9 hastane ise yalnızca kısmen işlevsel durumda. Bu hastaneler aynı zamanda ülke içinde yerinden edilmiş binlerce kişiye de barınak sağlıyor. Bir ülkede hastane bombalamak, hastalara müdahale edilmesine izin vermemek, ambulans konvoyunu hedef almak neyle açıklanabilir? Son günlerde de güvenli bölge denilerek yerinden edilen masum insanların yönlendirildiği Gazze’nin güneyindeki hastanelere saldırılar ve abluka başlamıştır. Han Yunus’taki Emel Hastanesi ve Nasser Tıp Kompleksi yoğun saldırı altındadır. Dünya Sağlık Örgütü, uluslararası aktörler ve devletimize sesleniyoruz: Kalan hastane ve tıp merkezlerinin güvenliğinin ve ihtiyaçlarının karşılanmasını ve yıkılan hastanelerin en kısa sürede yeniden yapılmasını talep ediyoruz” ifadelerini kullandı.
‘REFAH SINIR KAPISI ACİLEN AÇILMALI’
Gazze’deki insanı şartların daraldığına dikkat çeken Morkoç, “Gazze’de hâlâ sağlıklı bir su kaynağı yok, elektrik yok, ulaşım yok; yemek kısıtlı, kalacak yer kısıtlı, can güvenliği yok. Gazze mi yoksa tüm dünyanın vicdanı mı yalnızlığa terk edildi? Ey vicdan sahipleri; insanlığın dini, ırkı, dili, rengi olmaz. İnsan olmak, yardıma ihtiyacı olana el uzatmak için yeterlidir. 80 gündür susan dünya 2 milyon Filistin halkının, 9 bin çocuk şehidin, 55 bin yaralının ahıyla nasıl ayakta duracak? Bu sorulara verecek cevabı olmayan, asla bu yaşananları kabul etmeyen ve hayatın normalleşmesine göz yummayan hekimler ve sağlık çalışanları olarak yine ayaktayız ve artık harekete geçilmesini talep ediyoruz. Yaralıların acilen tahliye edilmesi, yardım TIR’larının Gazze’ye girişinin sağlanması için Refah Sınır Kapısı’nın acilen açılmasını talep ediyoruz” şeklinde konuştu.
‘SESSİZ YÜRÜYÜŞ KERVANIMIZA SES OLMAYA DAVET EDİYORUZ’
Yaptıkları yürüyüşün; dünyanın hiçbir yerinde terör, soykırım ve işgali kabul etmediklerinin beyanı olduğunu sözlerine ekleyen Morkoç, “Ülkemizde geçtiğimiz hafta yaşanan terör saldırılarında şehit olan askerlerimizin ailelerine tekrar baş sağlığı ve sabır diliyoruz. İnsanlık dışı bütün eylemlerden kurtulmak için verdiğimiz mücadeleyi sonuna kadar sürdüreceğiz. Bu minvalde tüm hekimleri, sağlık çalışanlarını ve bütün vicdan sahibi insanları harekete geçmeye, bu onurlu yürüyüşte yer alarak zulme karşı durmak adına ‘Sessiz Yürüyüş’ kervanımızda ses olmaya davet ediyoruz” dedi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ