DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BIST 9.374,200,29%
BITCOIN 1573339-0,76%
Edirne
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

804 okunma

‘Gazeteciler işsiz. Gazeteciler tutuklu’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda gazeteciler arasında işsizliğin yüzde 30'ları bulduğuna dikkat çekti.

ABONE OL
9 Ocak 2024 17:58
5

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü nedeniyle yayımladığı mesajda gazeteciler arasında işsizliğin yüzde 30’ları bulduğuna dikkat çekti. AKP iktidarında basın ve ifade özgürlüğünde uluslararası alanda her yıl geriye gidildiğini hatırlatan Yazgan, “Gazeteciler işsiz. Gazeteciler tutuklu. Gazeteciler baskı altında. Ama ne iktidar bunun farkında ne de yandaş basın farkında. Yaşanan tüm bu zorluklara ve baskılara rağmen, yerel gazete İmtiyaz Sahibi olarak yaşadığımız tüm sorunların farkında olarak, tüm meslektaşarımın 10 Ocak Dünya Çalışan Gazeteciler Günü’nü kutlar, daha özgür, daha bağımsız ve demokratik bir Türk Medya’sının varlığına ihtiyacımız olduğunu ifade etmek isterim” dedi.
“GAZETECİLİK İKTİDARIN KUŞATMASI ALTINDA”
Türkiye’nin Dünya’da basın özgürlüğü sıralamalarında en gerilerde yer aldığı ve cezaevlerinde en fazla gazeteci tutulan ülkelerin başında olduğu belirtilen Milletvekili Yazgan, “Hakkında dava, soruşturma açılmayan muhalif gazeteci yok denecek kadar az. İşsiz oranının en yüksek olduğu sektör medya, işsiz olmayanlar da güvencesiz ve siyasi baskı altında çalışmak zorunda bırakılıyor. Gerçekleri yazan, aktaran gazeteler, televizyonlar, internet siteleri bir bir kapatılıyor. İktidarı rahatsız eden tüm içeriklere anında yayın yasakları getiriliyor. Gazetecilik dört bir yandan iktidar tarafından kuşatılmış durumda” dedi.
“MÜCADELE EDEN GAZETECİLER VAR”
İktidarın sadece dikte edilenleri yazanların, gazeteci olarak algılandığını, yapmayanların ise muhalif algılandığının altını çizen Yazgan, ” Biz biliyoruz ki; onların söylediklerinin değil, söylemediklerinin; gösterdiklerinin değil, gizlediklerinin haber olduğunu bilen ve bunun için mücadele eden gazeteciler var. İktidarın kuşatmasını tüm risklerine rağmen aşan gazeteciler var. İşkenceyi, talanı, yalanı araştıran ve halka sunan gazeteciler var. İşte hakikatin peşinde olan bu meslektaşlarımızın varlığı bu ülkenin gelecekteki özgürlük ve demokrasimizin umududur.”
“GAZETECİLER SUSMASIN”
Gazetecilerin sustuğu, boyun eğdiği, biat ettiği bir ülkede, gerçeğe ulaşmanın imkansız hale geldiğini de vurgulayan CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, “Bu yüzden 10 Ocak gerçek anlamıyla kutlanacak bir gün olmalıdır. Bu da ancak gazetecilerin özgür, güvenceli ve insanca koşullarda çalışabilmesiyle mümkün olur. Bizler, hakikatin izinden ısrarla yürümeye devam eden tüm basın emekçilerini selamlıyoruz. Çalışan, çalıştırılmayan, rehin tutulan, sürgün edilen tüm gazetecilerin, 10 Ocak’ı bayram gibi kutlayacağı, özgür basın ve demokratik bir ülke için her alanda birlikte mücadeleyi büyütmeliyiz” dedi.
GAZETECİLER, BASKI ALTINDA
Yazgan, gazeteciler arasında işsizliğin yüzde 30’ları bulduğuna dikkat çekti. AKP iktidarında basın ve ifade özgürlüğünde uluslararası alanda her yıl geriye gidildiğini hatırlatan Yazgan, “Gazeteciler işsiz. Gazeteciler tutuklu. Gazeteciler ağır baskı altında. Ama ne iktidar bunun farkında ne de yandaş basın farkında” dedi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ