DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BIST 11.156,200,15%
BITCOIN 2176029-2,28%
Edirne
37°

PARÇALI BULUTLU

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

1028 okunma

Emniyetten ‘bağış’ mesaisi

Edirne'de İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun ile emniyet personeli Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında Türk Kızılay'ına kan ve kök hücre bağışında bulundu…

ABONE OL
8 Kasım 2023 18:07
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Olgay GÜLER
Edirne’de İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun ile emniyet personeli Lösemili Çocuklar Haftası kapsamında Türk Kızılay’ına kan ve kök hücre bağışında bulundu.
Lösemili Çocuklar Haftası’nda, Edirne Emniyet Müdürlüğü personeli, Türk Kızılay’ına kan ve kök hücre bağışında bulundu. Emniyet Müdürlüğü binasında kurulan bağış merkezinde İl Emniyet Müdürü Onur Karaburun ile emniyet personeli, başvuru formlarını doldurduktan sonra kan ve kök hücre bağışı yaptı. Türk Kızılay’ı Edirne şubesi ekip doktoru Erhan Aksoy, Emniyet Müdürü Onur Karaburun’a kan bağışının önemi hakkında bilgi verdi.


Kan ve kök hücrenin sürekli bir ihtiyaç olduğuna dikkat çeken Onur Karaburun, Lösemili Çocuklar Haftası’nda çocuklara destek olmak amacıyla kan bağış kampanyasına destek vermeye çalıştıklarını söyledi. Karaburun, “LÖSEV Farkındalık Haftası’nın son günü hem kök hücre bağışı yapmak hem de Kızılay’a kan bağışı yapıp desteğimizi emniyet teşkilatı olarak bir kez daha göstermek için davet ettik Kızılay’ımızı. Bizi kırmadılar geldiler. Ve ciddi de bir teveccühle personelimizin neredeyse müsait olanın tamamı kan bağışında bulunuyor. Tabii kan devamlı bir ihtiyaç. Ve ikame edilemeyen bir ihtiyaç. Başka türlü hiçbir şekilde yeri doldurulamayan bir ihtiyaç. Biz de emniyet teşkilatı olarak kanımızla, canımızla, kök hücremizle ve 24 saat mesaimizle hizmetindeyiz. Bunu büyük bir gururla ifade ediyorum. Sizlere de bu kıymetli faaliyette kan bağışında bulunarak destek verdiğiniz için her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum. İnşallah verdiğimiz her kanın her damlası vatandaşlarımıza şifa olur ve onların şifa bulmalarına bir ihtiyaçlarını gidermelerine vesile oluruz. Ben bütün personelime teşekkür ediyorum. Bekçisinden, polisinden, müdürlerine, komiserlerimize bütün personelime teşekkür ediyorum” dedi.


Türk Kızılay’ı doktoru Erhan Aksoy, tek kaynağı insan olan kanın hayat kurtarıcı bir ilaç olduğunu söyledi. Emniyet Müdürlüğü’nden büyük destek aldıklarını belirten Aksoy, “Kan biliyorsunuz ki tek kaynağı insan olan hayat kurtarıcı bir ilaç. Emniyet müdürlüğümüz de sağ olsun sadece bugün değil, geçmiş dönemlerde de sürekli kan bağışı ve Kızılay’a olan desteklerini yerine getirmişlerdir. Bugün ayrıca LÖSEV Farkındalık Haftası’yla ilgili olarak da aynı zamanda kemik iliği bekleyen çocuklarımız için kök hücre bağışında da buldular kendileri. Hem kanlarıyla hem kök hücreleriyle çok büyük desteklerini yaptılar. Aynı desteği tüm kurumlarımızdan, tüm vatandaşlarımızdan bekliyoruz. Çünkü hiçbirimiz kan vermezsek gerçekten de aramak, bulmak çok zor. Sağlıklıyken kan verelim ki ihtiyacımız olduğunda aramak zorunda kalmayalım. Ve tüm vatandaşlarımızı kan bağışına davet ediyorum” diye konuştu.
Kan bağışının yanı sıra kök hücre bağışı konusunda da polis memurlarını bilgilendirerek bir bireyin hayatını kurtarabileceklerini belirten Aksoy, “Kök hücre bağışı 50 yaş altındaki tedavi gerektirmeyen, bir hastalığı olmayan, herhangi bir insanın bağış yapabileceği bir olay. Biz Kızılay olarak numune kabulünde bulunuyoruz. Ama asıl kök hücre nakli işlemi bir uyum sağladıktan sonra gerçekleşiyor. Biz damardan alma yöntemiyle, ufak bir cerrahi müdahaleyle alma yöntemi olmak üzere iki tip alınma yöntemi var. Ama bir insanın hayatına tümden müdahale etmiş, hatta kan grubunu, kendi kan grubumuzla değiştirmiş oluyorsunuz. O yüzden vatandaşlarımız hem kan bağışı hem kök hücre bağışına davet ediyoruz” diye konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ