DOLAR 33,0413 0.65%
EURO 36,0249 0.4%
ALTIN 2.559,200,41
BIST 11.064,850,37%
BITCOIN 19412700,42%
Edirne
32°

PARÇALI AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

93 okunma

Eğitim-Sen’den müfredata ‘ret’

Eğitim-Sen Edirne Şubesi tarafından, Saraçlar Caddesi'nde yapılan açıklamayla, Milli Eğitim Bakanlığı'nın (MEB) eğitim müfredatındaki değişikliklerine tepki gösterildi… Açıklamayı okuyan Şube Başkanı Ahmet Acet, "Eğitim Sen olarak eğitim müfredatı olmaktan çok uzak olan ve tek adam rejiminin yaratmaya çalıştığı dini esaslara dayalı toplum modelini temel alan, laiklik ve bilim karşıtı yeni müfredatı reddediyoruz" dedi…

ABONE OL
14 Haziran 2024 18:46
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Eğitim-Sen Edirne Şubesi tarafından, Saraçlar Caddesi’nde yapılan açıklamayla, Milli Eğitim Bakanlığı’nın (MEB) eğitim müfredatındaki değişikliklerine tepki gösterildi.
Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (Eğitim-Sen) Edirne Şubesi, Milli Eğitim Bakanlığı’nın eğitim müfredatındaki değişikliklere Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen basın açıklamasıyla tepki gösterdi. Açıklamaya; Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) Edirne Şubeler Platformu’na bağlı sendikalar, bazı oda ve sivil toplum örgütleri ile siyasi partiler destek verdi.


‘MÜFREDAT DEĞİŞİKLİĞİ ŞEFFAF ŞEKİLDE YÜRÜTÜLMEDİ’
Açıklamayı okuyan Eğitim-Sen Edirne Şube Başkanı Ahmet Acet, 2024/2025 eğitim öğretim yılından itibaren okul öncesi, 1, 5 ve 9’uncu sınıflarda uygulanmaya başlanacak olan müfredat gibi önemli bir konuda yapılan hazırlıkların eğitim alanında örgütlü sendikalar ve kamuoyundan uzak şekilde gerçekleştirildiğini dile getirdi. Müfredat hazırlıklarının kamuoyu ile açık olarak paylaşılmadığına dikkat çeken Acet, “Müfredat hazırlıklarının kimler tarafından yapıldığı ve nasıl geliştirildiği, hangi komisyonların ve kurumların (dernek, vakıf vb) bu komisyonlarda görev aldığı, programı geliştiren bireylerin yetkinlikleri ve uzmanlık alanlarının ne olduğu kamuoyu ile açık olarak paylaşılmamıştır. Müfredat değişiklik sürecinin kamuoyuna açık ve şeffaf şekilde yürütülmemiş olması yeni müfredata yönelik tepkilerin haklılığını ortaya koymaktadır” dedi.
‘OKULLAR CEMAAT VE VAKIFLAR TARAFINDAN KUŞATILDI’
MEB’in, ülkenin bugünü ve geleceğini yakından ilgilendiren önemli bir konuda ‘yangından mal kaçırır gibi’ hareket ettiğini söyleyen Acet konuşmasına şöyle devam etti:
“Hazırlıklarının on yıl sürdüğü açıklanan müfredat değişiklikleri için sadece bir hafta değerlendirme süresi belirlenmiş, eleştiri ve öneriler dikkate alınmadan değişiklikler onaylanmıştır. MEB’in ÇEDES ve benzeri projeler üzerinden eğitim sistemi içine faaliyet alanı açtığı Diyanet İşleri Başkanlığı’nın yanı sıra iktidarla iç içe olan dini vakıf ve cemaatler tarafından okullar, yurtlar, kurslar vb kurumlar tıpkı bir örümcek ağı gibi çepeçevre kuşatılmış durumdadır. Yeni müfredat değişiklikleri eğitim kurumları başta olmak üzere, eğitim sisteminde yaşanan dinselleşme kuşatmasının en son ve en tehlikeli aşamasını oluşturmaktadır.
‘LAİKLİK VE BİLİMSEL EĞİTİM GERİ PLANA İTİLDİ’
MEB’in müfredat değişikliklerinde laik ve bilimsel eğitim geri plana itilirken, bütün ders kitaplarında ‘milli ve manevi değerler’ merkeze alınmıştır. MEB’in öncelikli hedefi eğitimin bilimsel esaslara dayanmasından çok, iktidarın siyasal ideolojisinin eğitim müfredatı ve ders kitapları üzerinden açık ve gizli olarak öğrencilere aktarılmasıdır. Müfredat taslağı başlığının ‘Türkiye Yüzyılı Maarif Modeli’ olarak belirlenmiş olması bu nedenle tesadüf değildir.
Eğitim müfredatında yapıldığı söylenen ‘sadeleştirme’ ile doğrudan bilim, tarih, felsefe ve sanat derslerinin hedef alınmıştır. Bazı derslerde ünite ve kazanım sayıları azaltılmış, 12 Eylül darbecilerinin ‘tek ırk, tek din, tek mezhep’ anlayışı üzerinden ‘Türk-İslam sentezi’ yaklaşımını merkeze alan değişiklikler yapılmıştır” dedi.

‘YENİ MÜFREDATI REDDEDİYORUZ’
Müfredatın öğrencilere verebileceği hiçbir şey olmadığını anlatan Acet, “Bireycilikle, milliyetçilikle, dini-milli değerler ve rekabet ile yoğrulmuş, bilimsel, sanatsal, estetik yönden zayıf, büyük ölçüde dini kural ve referanslara dayanan bir dilin kullanıldığı bir eğitim müfredatının çocuklarımıza, öğrencilerimize verebileceği hiçbir şey yoktur. Eğitim müfredatı, öğrencilere yaşamı bir bütün olarak kavramayı hedefleyen, çocuk ve gençlerin çok yönlü gelişimlerine hizmet edecek öğrenme yaşantılarını içeren laik ve bilimsel bir içerikte olmalı, çokdillilik temellinde anadili eğitimini esas alan yeni ve demokratik bir müfredat hazırlanmalıdır. Eğitim Sen olarak eğitim müfredatı olmaktan çok uzak olan ve tek adam rejiminin yaratmaya çalıştığı dini esaslara dayalı toplum modelini temel alan, laiklik ve bilim karşıtı yeni müfredatı reddediyoruz. Eğitim ve bilim emekçileri başta olmak üzere, öğrencilerimiz, velilerimiz ve tüm kamuoyu ile birlikte bilime ve laik eğitime açıkça meydan okumak anlamına gelen müfredat değişikliklerine karşı birlikte mücadelemizi sürdüreceğiz” şeklinde konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ