DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 1575800-0,60%
Edirne
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

240 okunma

‘Edirne için fedakarlık yaptım’

Edirne'de 31 Mart yerel seçimleri kapsamında, CHP'nin ön seçimle belirleyeceği adaylık oylamasından çekilme kararı alan Belediye Başkanı Recep Gürkan, dün sabah Belediye Başkanlığı önünde belediye çalışanlarınca, alkışlarla karşılandı… Aldığı karardan pişman olmadığını, Edirne için fedakarlık yaptığını söyleyen Gürkan, "Edirne'nin önünü açmak için, Edirne'de 20 yıldır kesintisiz devam eden Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını tekrar gönderde tutmak için bir karar vermemiz gerekiyordu. Buraya 20 yıl önce çekilmiş olan Cumhuriyet Halk Partisi bayrağı, her ne olursa olsun asla ve asla değişmeyecek ve o gönderden inmeyecek" dedi…

ABONE OL
29 Ocak 2024 14:54
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne’de 31 Mart yerel seçimleri kapsamında, CHP’nin ön seçimle belirleyeceği adaylık oylamasından çekilme kararı alan Belediye Başkanı Recep Gürkan, Ankara dönüşü Belediye Başkanlığı önünde belediye çalışanlarınca, alkışlarla karşılandı.


Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) geçtiğimiz Cuma günü Edirne Belediye Başkan adayının da belirleneceği Parti Meclisi’ne gözler çevrilmişken, saatler öncesinden belediye başkanı Recep Gürkan’ın sosyal medyadan yaptığı paylaşım, kent gündemini değiştirdi. Gürkan, CHP Genel Başkanı Özgür Özel’le görüşmelerinde, Edirne’de adayın ön seçimle belirleneceği sözünü aldıklarını ve kendisinin de yarıştan kendi isteğiyle çekildiğini açıkladı.


Açıklamanın ardından Edirne’de gözler bir yandan ön seçim tarihine ve adaylarına çevrilirken, Belediye Başkanı Recep Gürkan, dün sabah belediye başkanlığı önünde belediye çalışanlarınca coşkulu şekilde karşılandı.


‘ÖN SEÇİMİ EN BAŞINDAN BERİ İSTEMİŞTİK’
Başkanlık binası önünde çalışanlara seslenen Gürkan, Edirne’de CHP adayının belirlenmesi için 2 aydır süren bir düğüm olduğunu ve bunun çok çeşitli nedenleri olduğunu dile getirdi.


Gürkan, “Yaklaşık 2 aydır süren bir kriz, bir düğüm vardı, adaylık krizi vardı. Bunun çok çeşitli nedenleri var, bunu herkes biliyor, oraya girmeyeceğim ama Edirne’nin önünü açmak için, Edirne’de 20 yıldır kesintisiz devam eden Cumhuriyet Halk Partisi bayrağını tekrar gönderde tutmak için bir karar vermemiz gerekiyordu. Edirne bana çok şey verdi, sizler bana çok şey verdiniz. Edirneliler biz ne zaman elimizi kaldırsak arkamızdan yürümeye, koşmaya geldiler. Benim için değil, bizim peşinde olduğumuz değerler için geldiler. Atatürk’ün yolundan gittiler, Cumhuriyet’in, aydınlığın, çağdaşlığın yolundan gittiler. Edirneliler, tam bağımsız Türkiye’nin yolundan gittiler, anti emperyalizme uyarak, bu cumhuriyeti Atatürk’ün izinden ayrılmadan sonsuza dek yaşatmak için mücadele verdi Edirneliler. Ben de bir Edirneliyim, elbette bu mücadelenin içerisinde olmalıydım, yeri geldiğinde başında olmalıydım. Geçmişte de hep öyle yaptım, bundan sonra da öyle yapacağım. Şundan kuşkunuz olmasın, genel merkezimiz benim de önerimle, genel başkanımız Edirne için bence en doğru kararı verdi çünkü partimizin kültüründe ve Edirne’nin kültüründe her zaman en doğru yöntem ön seçim ortamıdır. Bunu en başından beri istedik” diye konuştu.


‘BİR FEDAKARLIK YAPILMASI GEREKİYORDU’
Kendisinin atamaya itiraz ettiğini belirten Gürkan, “Bugün öyle bir noktaya geldik ki, genel merkezimiz atamayı arzu etti. Ben buna karşı çıktım. Ben insanların, bu partinin üyelerinin özgürce oylarını kullanarak adaylarını kendilerinin belirlemesini, seçmesini, ne olduğu belli olmayan anketlerle, yönlendirilmiş anketlerle ya da siyasi baskılarla ya da başka yöntemlerle aday belirlenmesine karşı çıktım. Edirne’yi yönetecek olan partinin adayını, partinin üyeleri belirlemeli dedim, bu sözümün arkasındayım. Bunun için bir fedakarlık yapılması gerekiyordu, ben o fedakarlığı yaptım. Bir karar verilmesi gerekiyordu ben o kararı verdim. Bundan hiç pişman değilim çünkü yanlış yöntemlerle aday belirlenerek, Cumhuriyetin kalesi Edirne’nin başka partilerin eline geçmesine gönlüm de, vicdanım da razı olmazdı. 10 yıldır oturduğum bu koltukta bir 5 yıl daha oturayım diye kendimizden, kişiliğimizden, hayallerimizden, partimizin ilke ve tutumlarından ödün veremezdim, vermedim, bundan sonra da vermeyeceğim, sonuna kadar mücadele edeceğiz. Sonuna kadar sizlerle, Edirnelilerle beraber mücadele edeceğiz ve size şu sözü veriyorum; buraya 20 yıl önce çekilmiş olan Cumhuriyet Halk Partisi bayrağı, her ne olursa olsun asla ve asla değişmeyecek ve o gönderden inmeyecek. Bunu hep beraber, Edirnelilerle başaracağız. Ben nerede olmam gerekiyorsa da, orada olacağım, hep sizlerle beraber olacağım” dedi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ