DOLAR 32,1994 0.05%
EURO 35,0276 0.08%
ALTIN 2.504,96-0,20
BIST 11.048,992,88%
BITCOIN 22862885,71%
Edirne
27°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

395 okunma

DSİ’den Edirne’de 21 yıl hesabı

DSİ Genel Müdürü Akif Balta, Edirne'de son 21 yılda gerçekleştirdikleri yatırımları açıklarken, 8 baraj ve 32 gölet inşa edildiğini, böylece 422 milyon m³ su depolama hacmine ulaşıldığını bildirdi…

ABONE OL
19 Nisan 2024 16:07
12

BEĞENDİM

ABONE OL

DSİ Genel Müdürü Akif Balta, Edirne’de son 21 yılda ger-çekleştirdikleri yatırımları açık-larken, 8 baraj ve 32 gölet inşa edildiğini, böylece 422 milyon m³ su depolama hacmine ulaşıldığını bildirdi.
Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü’nün kurumsal altyapısı, tecrübeli personeli ve güçlü makine parkıyla, ülkemizin dört bir yanında, milletin refah düzeyini artıran su yapılarını inşa ederek vatandaşların hizmetine sunma sorumluluğunu yerine getirdiği belirtildi.
İklim değişikliği, hızlı nüfus artışı, artan sanayileşme ve diğer çevre sorunlarıyla birlikte yaşamın kaynağı olan “su”yun değeri her geçen gün artarken, DSİ tarafından tamamlanarak hizmete sunulan; içmesuyu tesisleri, tarımsal üretimin lokomotifi olan barajlar, gölet ve yer altı depolama tesisleri, ülkenin enerjide dışa bağımlılığına set çeken HES’ler ve parçalanmış tarım arazilerini yeniden eko-nomiye kazandıran arazi toplu-laştırma ve tarla içi geliştirme projeleri ile suya yön veriliyor.


“Su Vatandır” hassasiyeti ile çalışmalarını sürdüren Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, suyun özellikle tarım ve sanayide yarattığı güçlü etkisi sayesinde geniş iş sahalarının doğmasına imkân sağlarken yapmış olduğu taşkın koruma tesisleri ile de olası taşkınlardan kaynaklanabilecek can ve mal kayıplarını önlemek için de mücadele ediyor.
Köklü kurumsal geçmişi 1914 yılı ”Umur’u Nafıa Müdüriyet-i Umumiyesi”ne kadar uzanan DSİ Genel Müdürlüğü (DSİ) Türkiye’nin su ve enerji gücü olarak faaliyetlerini sürdürdüğünü ifade eden DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta, ‘Bizler maziden atiye uzanan, tarihini “İnsanı yaşat ki devlet yaşasın” ilkesinin üzerine inşa eden köklü bir geleneğin mensuplarıyız. 18 Aralık 1953 yılında kurulan Genel Müdürlüğümüz kurulduğu tarihten bu yana ”Su Vatandır” anlayışıyla çalışmalarını sürdürerek işletmeye aldığı baraj ve göletler ile 183 milyar metreküp su depolama kapasitesi geliştirmiştir. Tamamlanan projeler ile 71 milyon dekar arazi sulamaya açılmış, yaklaşık 2 milyon hektar alan taşkınlardan korunmuştur. Hizmete alınan içme suyu tesisleri ile yıllık 5,2 milyar metreküp memba kalitesinde içme suyu temin edilmektedir. Güç ve ilhamını aziz milletimizden alan DSİ dün olduğu gibi bundan sonrada hayata geçireceği projeler ile Türkiye Yüzyılına damga vurmaya devam edecektir. ‘dedi.


Edirne’mize 8 Baraj ve 32 Gölet Kazandırdık
Elverişli tarım arazileri, uygun iklim özellikleri ve çalışkan Edirnelilerin emekleriyle can bulan bereketli toprakları, tarımsal üretim potansiyeli bakımından Türkiye’de ilk sıralarda yer alıyor. Edirne’de refah düzeyinin artması için son 21 yılda; 226 adet Tesis ile 44 Milyar 127 Milyon 153 Bin 567 TL yatırım yaptıklarını vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta,“Edirne’ye son 21 yılda 8 baraj ve 32 gölet inşa ettik ve böylece 422 milyon m³ su depolama hacmine ulaştık” dedi.
1Baraj’da İnşaat Çalışmaları Devam Ediyor
Edirneli çiftçilerin tarımsal arazilerini büyük bir emek ve özveri ile değerlendirdiklerini vurgulayan DSİ Genel Müdürü Mehmet Akif Balta,“Edirne’nın su kaynaklarını değerlendirmek için yeni barajlar inşa ediyoruz. Şu anda1 barajın yapım çalışmaları devam ediyor. Bu barajların tamamlanması ile 6.64 milyon m³ su depolanmasını hedefliyoruz.
Taşkın Koruma Tesisleri ile Vatandaşlarımızı ve Toprağımızı Koruyoruz
Ayrıca; Edirne’de taşkın riskini azaltmak için son 21 yılda tamamlanan 116 adet taşkın koruma tesisi ile Edirne şehir merkezi, 95 adet yerleşim yeri ve 23 bin 370 dekar arazinin taşkın kontrolü sağlanmıştır. 5 adet taşkın koruma tesisinin de inşaat çalışmaları devam etmektedir.Hayata geçirdiğimiz taşkın koruma tesisleri ile taşkın riskini azaltıyor, vatandaşlarımızı ve toprağımızı güvence altına alıyoruz” ifadelerini kullandı..
Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Yatırımlarımız İle Toprağımız Daha Kıymetli
Arazi Toplulaştırma ve Tarla İçi Geliştirme Hizmetleri kapsamında Edirne’de toplam 2 milyon 259 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapıldığına dikkat çeken Genel Müdür Mehmet Akif Balta, “Edirne’de95 adet yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır. Toplulaştırma ve tarla içi geliştirme hizmetleri ile toprağımız daha kıymetli ve daha verimli olmaktadır” dedi
Çalışmaların devam edeceğini vurgulayan Genel Müdür Mehmet Akif Balta; “Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü olarak hayata geçirdiğimiz projeler hakkında değerli Edirnelilerden, özellikle de tesislerimizden birebir faydalanan çiftçilerimizden almış olduğumuz olumlu geri dönüşler bizi ve ekibimizi motive ediyor. Bugüne kadar olduğu gibi bundan sonraki süreçte de ekonomik gelirimizi artıracak, milletimizin refah düzeyini yükseltecek, özetle ‘Türkiye Yüzyılı’ idealimizi perçinleyecek projeleri hayata geçirmeye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ