DOLAR 32,8142 0.02%
EURO 35,1981 -0.21%
ALTIN 2.452,150,30
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2157406-0,82%
Edirne
29°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

123 okunma

Devamsızlığa ‘geleneksel’ çözüm!

Edirne'de öğrencilerin, okul devamsızlığını azaltmak amacıyla, dezavantajlı öğrencilerin ağırlıklı olarak eğitim gördüğü Fevzi Paşa İlkokulu bahçesinde, topaç çevirme, beş taş ve ip atlama gibi oyunlardan oluşan geleneksel oyun alanı oluşturuldu...Okul bahçesinde öğrencilerle buluşup oyunları oynayan Edirne Valisi Yunus Sezer, "Yeni neslin de bunu öğrenmesi bizim açımızdan çok önemli. Hem eğleniyorlar, hem öğreniyorlar, hem de geleneksel oyunlarımızı unutmuyorlar, hem de okulu seviyorlar" dedi...

ABONE OL
21 Mayıs 2024 14:22
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER

Edirne’de öğrencilerin, okul devamsızlığını azaltmak amacıyla, dezavantajlı öğrencilerin ağırlıklı olarak eğitim gördüğü Fevzi Paşa İlkokulu bahçesinde, topaç çevirme, beş taş ve ip atlama gibi oyunlardan oluşan geleneksel oyun alanı oluşturuldu.

Edirne’de İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce, özellikle dezavantajlı mahallelerde yaşayan çocukların okul devamsızlığını önlemek amacıyla çalışma başlatıldı. Çalışma kapsamında kentte 1300’e yakın öğrencinin sürekli olarak okul devamsızlığı yaptığı tespit edildi. İl Mili Eğitim Müdürlüğü devamsızlık yapan öğrencilerin ağırlıklı olarak yaşadığı mahallelerdeki okulların bahçelerinde, bu durumu en aza indirmek amacıyla topaç çevirmece, beş taş, ip atlama gibi etkinliklerin yapılabildiği geleneksel oyun alanları oluşturdu. Edirne Valisi Yunus Sezer de, kentte Barutluk Mahallesi’nde bulunan ve pilot okul olarak seçilen Fevzi Paşa İlkokulu’nu ziyaret ederek hem öğrencilerle buluştu, hem de oluşturulan alanlarda onlarla oyun oynadı.

‘OKULA DEVAMLILIKLARINI SAĞLAMAYI AMAÇLIYORUZ’

Projeyle ilgili konuşan Vali Sezer, öğrencilerin hem akademik başarılarını arttırıp, hem de sosyal, sportif ve kültürel olarak gelişimlerine katkı sağlamayı hedeflediklerini söyledi. Sezer, “Bizim bir sorunumuz var; bu da devamla ilgili özellikle belli noktalarda öğrencilerimizin okula devamıyla ilgili sıkıntı yaşıyoruz sene başından beri. Çocuklarımızı okulu sevdirme, okulla ilgili olarak aileleriyle okulu bir araya getirme ve çocuklarımızı evlerinde ziyaret ederek eksikleri varsa onları bir şekilde giderme ve her halükarda çocuklarımızın okullara devamını sağlama amacıyla bir dizi proje yürüttük. Yaklaşık 1300’e yakın devamsız öğrencimiz vardı. Bu öğrencilerimizin şu anda neredeyse tamamı devam eder duruma geldiler. Bu söylediklerim sürekli devamsız öğrencilerimizdi. Şimdi öğrencilerden çok az bir kısmı bazen işte aralıklı olarak devamsızlık yapıyorlar. Onlarla ilgili de çalışmalarımız devam ediyor” dedi. 

‘ÇOCUKLARIN OKULU SEVMELERİ ÇOK ÖNEMLİ’

Devamsızlığı azaltmak için Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın da desteğiyle okul bahçelerinde ve çevresindeki mahallelerde sportif alanlar oluşturduklarını anlatan Sezer, “Burada çocuklarımız hem okulu sevsinler, hem gelsinler burada enerjilerini atsınlar, hem de geleneksel oyunlarımızı öğretelim diye hocalarımız, öğretmenlerimiz, müdürümüz, milli eğitimimiz yoğun bir çaba içerisinde. Burada da okul bahçesini geleneksel oyunların oynanabileceği şekilde dizayn etmiş durumdalar. Biz de çocukluğumuzu hatırladık. Burada hem halat çekmece, hem topaçla ilgili topaç döndürmece, bunlar çocukluğumuzda çok vardı. Şimdi çocukların, yeni neslin de bunu öğrenmesi bizim açımızdan çok önemli. Hem eğleniyorlar, hem öğreniyorlar, hem de geleneksel oyunlarımızı unutmuyorlar, hem de okulu seviyorlar. Bu çok önemli, çocukların okulu sevmeleri çok önemli. Bu manada da başarılı bir proje olacak” diye konuştu.

Vali Sezer, kentte diğer okullarda da benzer alanların oluşturulacağını kaydetti.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ