DOLAR 32,8416 0.09%
EURO 35,1944 -0.08%
ALTIN 2.494,830,22
BIST 10.739,942,57%
BITCOIN 21302500,72%
Edirne
33°

PARÇALI AZ BULUTLU

13:11

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

135 okunma

Adı üstünde: Ergene!

Trakya'da sanayi ve evsel atıklar nedeniyle kirlilik oranı ürkütücü boyutlara yükselen Ergene Nehri'nin geçtiği Uzunköprü ilçesinde bulunan stat da sahipsizlikten adının verildiği nehir gibi adeta kaderine terk edildi… CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 2020 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın onayıyla yenilenmek üzere yıkılan ve bir türlü yapılmayan Ergene Stadı'nı yerinde incelerken, “İktidarın yanlış ekonomik politikaları ve plansız uygulamaları, bir ilçenin statsız kalmasına neden oldu. 3,5 yılda bir çivi çakılmaz mı? Yapmayacaksanız neden yıkıyorsunuz?” diye sordu…

ABONE OL
21 Mayıs 2024 13:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Trakya’da sanayi ve evsel atıklar nedeniyle kirlilik oranı ürkütücü boyutlara yükselen Ergene Nehri’nin geçtiği Uzunköprü ilçesindeki stat da sahipsizlikten adının verildiği nehir gibi adeta kaderine terk edildi. CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 2020 yılında Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın onayıyla yenilenmek üzere yıkılan ve bir türlü yapılmayan Ergene Stadı’nı yerinde incelerken, “İktidarın yanlış ekonomik politikaları ve plansız uygulamaları, bir ilçenin statsız kalmasına neden oldu. 3,5 yılda bir çivi çakılmaz mı?” diye sordu.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, Edirne’nin Uzunköprü ilçesinde 3,5 yıl önce yenileneceği iddiasıyla yıkılan Ergene Şehir Stadı’nın halen tamamlanmamasına tepki gösterdi. Yıkık stadı yerinde inceleyen Yazgan, “Edirne İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün yaptığı ihaleler, istekli olmadığı için iptal oldu. İktidarın yanlış ekonomik politikaları, bir stadın inşasını bile zora soktu. İhale süreci Edirne İli Merkez ve Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne devredildi. 3,5 yılda ancak beton döktüler, ortada halen bir stat yok. Böyle olur iktidarın stadı!” dedi.
Uzunköprü ilçesinde bulunan Ergene Şehir Stadı, 2020’de, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın onayıyla yenilenmek üzere yıkıldı. Ancak yüksek enflasyon, Türk lirasının yüksek değer kaybı ve derinleşen ekonomik kriz, şehir stadını da etkiledi. Haziran 2022’de, ihale süreciyle birlikte inşaatın başlayacağı duyuruldu ancak yapılan ihaleler sonuçsuz kaldı.
2023’te Edirne İl Gençlik ve Spor Müdürlüğü’nün düzenlediği ihale, istekli olmadığı için iptal edildi. Müdürlük ihalelerden sonuç alamayınca süreç Edirne İli Merkez ve Köylere Hizmet Götürme Birliği’ne devredildi. Birliğin pazarlık usulü gerçekleştirdiği ihalenin 12 milyon 422 bin liraya sonuçlandığı, aralık ayında da yer teslimi yapıldığı öğrenildi. Stat yıkılalı 3,5 yıl olmasına karşın beton dökülmesinden başka bir gelişme olmadı. CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, yıkık stadı yerinde inceledi.
‘Meğer bakan da bilmiyormuş’


Çalışmaların yıllar sonra başladığını söyleyen Yazgan, şunları kaydetti:
“İktidarın yanlış ekonomik politikaları ve plansız uygulamaları, bir ilçenin statsız kalmasına neden oldu. 3,5 yılda bir çivi çakılmaz mı? Konuyu 7 ay önce TBMM gündemine taşıdım, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’a stadın ne zaman tamamlanacağını sordum. Ancak Bakan Bak, soru önergeme yanıt vermedi. Gerekçesi ortaya çıktı. Meğer, ne zaman biteceğini bakan da bilmiyormuş! 3,5 yılda bir stat inşaatında geldikleri yer, ancak beton dökme oldu. Ortada halen bir stat yok. İşte böyle olur iktidarın stadı. Yapmayacaksanız, neden yıkıyorsunuz? İktidar, önce ulusal bayram kutlamalarını statlardan aldı. Ardından statların ismini değiştirdi ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün adını statlardan kaldırdı. Şimdi de statları yıkıp, âtıl bırakıyorlar. Uzunköprü ilçemize yakışır bir stadın bir önce yapılmasını istiyoruz. İktidar, artık laf değil, icraat üretsin.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ