DOLAR 31,0708 0.17%
EURO 33,6790 -0.05%
ALTIN 2.032,040,76
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 1575472-0,64%
Edirne
18°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

94 okunma

Çocuk Hakları Derneği’nden ÇEDES tepkisi

Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu, ÇEDES uygulamasından geri dönülmesini istedi.

ABONE OL
21 Aralık 2023 18:41
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne Çocuk Hakları Derneği Yönetim Kurulu, ÇEDES uygulamasından geri dönülmesini istedi. Yapılan açıklamada”İmamlar yerine her okula rehber öğretmenler atanmasını, çocuklarımızın gün ışığında okula gitmelerini, tüm öğrencilere ücretsiz su, bedensel ve ruhsal gelişimlerini destekleyecek nitelikte yemek verilmesini istiyoruz” denildi.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulama konulan ÇEDES uygulamasına bir tepki de Edirne Çocuk Hakları Derneği’nden geldi. Dernek Yönetim Kurulu tarafından yapıaan açıklamada uygulamanın yarattığı sakıncalar gündeme getirildi. ÇEDES Projesi ve dini oluşumlar devlet okullarında bilimsel nesnellikten uzak çalışmalar yaptığına işaret edilen açıklamada şunlara yer verildi:
Yüz yıllar boyu, kimi zaman bir varoluşun, kimi zaman yok oluşun sebebi olmuş olan Eğitimi konuşuyoruz son günlerde. Geleceği inşa edeceği, toplumları geliştireceği için eğitimin niteliğini tartışıyoruz. Zira, her geçen gün daha iyiye gitmesi gerektiğini biliyoruz. Maddi ve manevi kültürü yapılandıran ve yarınlara taşıyan tüm unsurları içerdiği için. Herkesin, daha önemlisi, eğitim, çocukların en temel haklarından biri olduğu için.
Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’na uyacağına dair Türkiye Büyük Millet Meclisinde yemin eden Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Rektörlüğü görevini yürütürken 4 Haziran 2023 tarihinde Millî Eğitim Bakanı olarak atandı. Bakan atandıktan sonra TBMM’de yürürlükteki Anayasa’ya ve kanunlara uyacağına dair yemin etmiştir. Esasen T.C. Anayasası’na uymak, bakan olsun olmasın tüm vatandaşların görevidir. 30 Kasım 1925’te, 677 sayılı “Tekke ve Zaviyelerle Türbelerin Kapatılmasına ve Türbedarlıklarla Bir Takım Unvanların Yasaklanmasına İlişkin Kanun” çıkarıldı. Bugün Anayasa’nın 174. maddesine göre devrim kanunları Anayasal koruma altındadır. O kanunlardan biri de 677 sayılı kanundur. Dolayısıyla bugün tarikatlar ve cemaatler Anayasa’ya aykırı olarak faaliyetlerini sürdürmektedirler.
Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ndeki bütçe görüşmelerinde, Bakanlıkları ile protokol yapılan STK ve kurum ve kuruluşlardan bahsederken “Bunların içinde sizin tarikat-cemaat dediğiniz bizim STK dediğimiz yapılarla toplasanız 10 tane protokolümüz vardır. Ve ben bu protokollerle bize hizmet eden, destek olanlara da teşekkür ediyorum. Onlarla da protokol yapmaya devam edeceğiz. “ diyerek açıkça Kanuna ve Anayasamızın Laiklik ilkesine aykırı hareket etmiştir.
Adı geçen Bakanın halefi olan bakanlarla başlayan, ardından son yıllarda Diyanet İşleri Başkanlığı personeli yanı sıra Tarikat ve Cemaatlere ait Vakıf ve Derneklerin, Milli Eğitim Bakanlığı ve okullarda çok etkin bir biçimde bizzat öğrencilerle temas etmeleri kabul edilemez.
Devlet Bütçesinde Milli Eğitim Bakanlığı’na tahsis edilmeyen kaynakların Diyanete ve Bakanın da beyan ettiği dini oluşumlara aktarılması, çocuklarımızı, bilimsel gerçeklerden ve çağın gereksinimlerine uygun eğitimden uzaklaştırmaktadır. En son Pisa sonuçlarından da görüldüğü üzere okuduğunu anlamayan, sadece kendisine empoze edilenlere biat eden bir nesil yetiştirilmeye çalışılmaktadır.
ÇEDES Projesi ve dini oluşumlar devlet okullarında bilimsel nesnellikten uzak çalışmalar yaparken çocuklar konserve kutusu gibi okullarda, kalabalık sınıflarda, çift tedrisat, ekonomik nedenlerle beslenemeden, okul araç ve gereçlerine erişemeden eğitim görmeye mecbur bırakılmaktadır. Temel ihtiyaçları dahi giderilemediği için, çocuklarımızın okullarda spor, müzik, resim ve diğer kültürel etkinliklerden uzak tutulmalarından bahsetmeye sıra gelmiyor.
Devletin Bakanlıklarını, kendi asli görevlerini yapmaya davet ediyoruz.
Edirne Çocuk Hakları Derneği olarak;
ÇEDES uygulamasından geri dönülmesini, okullarda öğretmen olmayanların görevlendirilmelerine son verilmesini, imamlar yerine her okula rehber öğretmenler atanmasını, çocuklarımızın gün ışığında okula gitmelerini, tüm öğrencilere ücretsiz su, bedensel ve ruhsal gelişimlerini destekleyecek nitelikte yemek verilmesini istiyoruz. Ayrıca, bu taleplerimizin yanı sıra, tüm okullarda çocuklarımızın şiddetten uzak ve güvenli bir ortamda olduklarını bilmek istiyoruz.
Her şeye rağmen, gelecekten umutluyuz. Umudumuzu yükselten ve her zaman önceliğimiz olan çocuklarımız ve gençlerimiz için, yetkilileri ve kendini sorumlu hisseden herkesi geleceğimiz için daha doğru kararlar almaya ve birlikte hareket etmeye çağırıyoruz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ