DOLAR 32,4104 0.16%
EURO 34,5710 0.39%
ALTIN 2.446,900,35
BIST 9.768,32-0,47%
BITCOIN 21642724,04%
Edirne
23°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

168 okunma

Çam ormanına beton!

Saros Gönüllüleri öncülüğünde toplanan 100'e yakın doğasever, Saros Körfezi'nde Adilhan Köyü sahilinde çam ormanları içerisinde villa yapmak amacıyla yaz ayı sonunda başlayan ağaç katliamına tepki gösterdi… Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz, "Ülkemiz, dört bir yandan tam bir yağma ve talan altındadır. Halk, adeta ormanlarını, topraklarını, derelerini, sularını Çevre Bakanlığı'ndan korumaktadır. Buraya yapılan kabul edilemez. Ülkemizin geleceği için el ele vererek sonuna kadar mücadele etmeliyiz" dedi…

ABONE OL
24 Mart 2024 17:40
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Saros Gönüllüleri öncülüğünde toplanan 100’e yakın doğasever, Saros Körfezi’nde Adilhan Köyü’ndeki çam ormanları içerisine villa yapmak amacıyla yaz ayı sonunda başlayan ağaç katliamına tepki gösterdi..
Edirne’nin Keşan ve Enez ilçesine kıyısı bulunan Saros Körfezi’nin Adilhan Köyü sahilinde çam ormanları içinde geçen yaz sonu başlayan inşaat doğaseverleri harekete geçirdi. Onlarca ağacın kesilip, yerine beton villa inşaatlarının başlamasına dikkat çekmek amacıyla Saros Gönüllüleri’nin öncülüğünde toplanan 100’e yakın vatandaş basın açıklaması yaptı. Açıklamada, Türkiye Ormancılar Derneği Başkanı Sezai Kaya ve yönetim kurulu hazır bulundu. Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ve birçok doğaseverin katıldığı basın açıklamasında yöre halkı da yoğun katılım gösterdi.


‘HALK ADETA ORMANLARINI BAKANLIKTAN KORUYOR’
Basın açıklamasında konuşan Keşan Kent Konseyi Başkanı Hasan Karagöz ülkenin dört bir yanının yağma ve talan altında olduğunu kaydetti. Karagöz, “Ülkemiz, dört bir yandan tam bir yağma ve talan altındadır. Halk, adeta ormanlarını, topraklarını, derelerini, sularını Çevre Bakanlığı’ndan korumaktadır. Buraya yapılan kabul edilemez. Ülkemizin geleceği için el ele vererek sonuna kadar mücadele etmeliyiz” dedi.


‘KAMUSAL ALANDA KIYIM VE TALAN’
Karagöz’ün konuşmasının ardından hazırlanan basın açıklaması kamuoyuyla paylaşıldı. Saros’un en bakir bölgelerinden birinde, Koru Dağlarının eteklerinde, Adilhan Köyü’ndeki ormanlık alanın yasa, kanun, yönetmelik tanımaksızın betona ve ranta kurban edildiğinin belirtildiği açıklamada, “Keşan Orman İşletme Müdürlüğü Saros Şefliği’nin sorumluluğundaki 223 No’lu orman bölmesinde, Çanakkale İl Özel İdaresi dahil, herkesin gözü önünde Özel Çevre Koruma Bölgesi ve Turizm Koruma Ve Geliştirme Bölgesi olarak ilan edilmiş olan Saros Körfezi’nin ormanlık alanında, denize sıfır noktada orman yok edilerek birçok iki katlı betonarme villa inşaatları yapılmaktadır. Kamusal alandaki bu kıyıma ve talana dur demek ve bilgi edinmek üzere Çanakkale Orman Bölge Müdürlüğü’ne, Edirne Keşan İşletme Bölge Müdürlüğü’ne, Orman Genel Müdürlüğü’ne ve Gelibolu Kaymakamlığı’na bilgi edinme dilekçelerimizi dün Saros Gönüllüleri olarak resmen verdik. Bu dilekçelerimizin de birer örneklerini Saros Gönüllüleri facebook ve instagram hesaplarımızdan paylaştık. Tüm yurttaşların Orman Genel Müdürlüğü’ne bu hazırladığımız dilekçelerle başvurmalarının bir yurttaşlık görevi olduğunu düşünüyoruz” denildi.
‘YÖNETMELİĞE AYKIRI YOLLAR VE DUVARLAR DA İNŞA EDİLDİ’
Bölgede çok sayıda yetişkin ağacın villa inşaatları nedeniyle kesildiğine yer verilen açıklamada, “Şu an içinde bulunduğunuz bu alanda bu içimizi parçalayan betonlaşma için orman alanı üzerine kanun ve yönetmeliğe aykırı olarak ayrıca yollar ve duvarlarda inşa edilmiştir. 223 No’lu bölme orman arazisi olup Türkiye Cumhuriyeti Anayasası ve Orman Kanunu hükümleri kapsamında bu tarz bir betonarme iki katlı villa yapılaşmasına ve orman kesimine müsaade edilmiş olmasını asla kabul etmiyoruz. İlgililere soruyoruz; Bu orman alanının katledilmesinin sorumluları kimlerdir? Bu villa inşaatlarına kimler izin ve onay vermiştir? Bu villaların, yolların ve duvarların yapımı için kaç tane ağaç kesilmiştir? Bu ormanlık alanın statüsü nedir? Bu betonarme iki katlı villaların ormanlık alana yapılmasına, orman statüsüne aykırı faaliyetleri denetlemekle kimler görevlidir? 2017 yılında Evreşe Belediyesine mesire alanı olarak kiralandığı veya tahsis edildiği söylenen alan bu villaların yapıldığı ormanlık alan mıdır?” ifadeleri kullanıldı.
Açıklamada, Tarım ve Orman Bakanlığı da acilen göreve davet edilerek, “Tarım ve Orman Bakanlığını acilen göreve davet ediyoruz. Bu orman talanını ve Saros körfezinin doğal varlıklarına yapılan bu vahşi kıyımı Saros Gönüllüleri ve yaşam savunucuları olarak kabul etmiyoruz. Küresel iklim krizi tüm dünyayı sarsarken ormanlarımızı, doğamızı ve denizlerimizi korumayan yetkililere, rant ve kar uğruna yaşamımıza kastedenlere karşı yasal ve toplumsal haklarımızı hep birlikte kullanacağız” diye konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ