DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BIST 11.156,200,15%
BITCOIN 22078684,27%
Edirne
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

292 okunma

MERİÇ’İ GEÇERKEN AT DEĞİŞTİRMEK!

ABONE OL
25 Şubat 2024 15:00
3

BEĞENDİM

ABONE OL

CHP Belediye Başkanlığı Adaylığı için 4 Şubat Pazar günü Edirne merkezde yapılan ön seçimi Şükrü Ciravoğlu açık ara  kazandı.

Ne var ki, 12 Şubat Pazartesi günü tansiyon düşüklüğü nedeniyle gittiği Sultan 1’inci Murat Devlet Hastanesi’nde bir damarının tıkalı olduğu tespit edilerek anjiyo geçirdi.

Rahatsızlanması örgütte telaşa, kentte üzüntüye neden oldu, diğer yandan bir takım kesim ise sevindi.

15 Şubat günü taburcu olurken durumunun gayet iyi olduğunu ve en kısa sürede sahaya dönüp çalışmalara başlayacağı mesajını verdi.

Daha kendini toparlamadan CHP’nin 18 Şubat’ta Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen seçim bildirgesi ve aday tanıtım toplantısında Edirne merkez ve ilçe belediye başkan adayları ile birlikte yerini aldı…

Aynı gün, değişimci Genel Başkanı Özgür Özel’le podyumda çekilen fotoğrafları sosyal medya hesabından “Birlikte el ele, işimiz gücümüz Edirne, başlıyoruz” diyerek paylaştı.

22 Şubat’ta kontrollerine Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Kardiyoloji Bölümü’nde devam edilirken  sabahı buradan yaptığı paylaşımda dinleneceğini, birkaç günlük süre içerisinde ekibi ile birlikte kenti yeni bir vizyona kavuşturacak projeleri hazırlamaya ve bunları halka sunmaya devam edeceğini duyurdu…

Kendisinin bu durumunu fırsat bilenler genel merkezi baskı altına almaya başladı.

Nitekim, aynı gün öğle saatlerinde değişimci Özgür Özel, kendisini iki saat içerisinde iki kez  telefonla arayarak bu işin sürdürülebilirliğinin olmadığını söyleyip çekilmesi konusunda sürekli baskı kurdu.

Ciravoğlu şok oldu… Bir anlam veremedi, şaşırdı, ne diyeceğini bilemedi, kabullendi..

Bunun üzerine İlçe Merkezi’nde istifa dilekçesi hazırlandı. Hastaneye getirildi. Ciravoğlu, “sağlık nedeniyle” yazdığı için kabul etmedi.

Bunun üzerine ikinci bir dilekçe hazırlandı, noter saat 16.00 sıraları hastaneye geldi, o ayrıntı  “Gördüğüm lüzum üzerine…”  olarak değiştirildi..

Böylelikle hastanede bir değil iki operasyon birden geçirmiş oldu..

Biri kalp, diğeri ayak oyunu!

**

Değişimci Genel Başkan Özgür Özel, “gördürülen lüzum üzerine” 5 gün önce Ankara’da elini kaldırdığı Ciravoğlu’nu bir çırpıda indirdi..

Meriç geçilirken at değiştirdi!      

**                          

Dereden geçerken at değiştirilmez*

“Dereden geçerken at değiştirilmez” atasözü, bir işi yaparken veya bir hedefe ulaşırken plan değiştirmenin, işlerin karışmasına ve başarısızlığa sebep olabileceğini ifade eder. Bu atasözü aynı zamanda bir stratejinin değiştirilmesinin beklenmedik sonuçlar doğurabileceğine dikkat çekmektedir.

Atasözünün kökeni ile ilgili farklı hikayeler bulunmaktadır. Bazılarına göre bu atasözü, seyahat edenlerin yolculukları sırasında at değiştirmelerinin sakıncalı olduğunu ifade eder. Çünkü yeni bir at, binicisi tarafından tanınmayabilir ve sürpriz sorunlar çıkabilir. Diğer bir yorum ise, bir işi yaparken başkalarına güvenilmesinin tehlikeli olabileceğini vurgulamaktadır. İşler yolunda giderken, beklenmedik bir anda at değiştirilirse, sorunlar ortaya çıkabilir.

Atasözü, birçok farklı kültürde ve dilde kullanılır ve farklı şekillerde ifade edilir. Örneğin:

**

İngilizce: “Don’t change horses in midstream.”

Bu atasözü, bir işi ya da görevi tamamlamak için baştan sona tek bir plana bağlı kalmak gerektiğini ifade eder. Yani, bir şeyi yaparken tam ortasında plan değiştirmek, başarı şansını azaltır.

**

Fransızca: “Il ne faut pas changer de cheval au milieu du gué.”

Bu atasözü de İngilizce versiyonuna oldukça benzer ve aynı anlamı taşır. Zor bir işin ortasında stratejiyi değiştirmek, başarısızlığa neden olabilir.

**

İspanyolca: “A caballo regalado no se le mira el colmillo.”

Bu atasözü, bir şeyin ücretsiz olarak sunulduğunda onu sorgulamak ya da eleştirmek yerine, teşekkür etmek gerektiğini ifade eder. Yani, eldeki fırsatın kıymetini bilmek ve onu en iyi şekilde değerlendirmek önemlidir.

**

Almanca: “Einem geschenkten Gaul schaut man nicht ins Maul.”

Bu atasözü de İspanyolca versiyonuna benzer bir anlama sahiptir. Bir şeyin ücretsiz olarak sunulması, onun kalitesini ya da kusurlarını sorgulamak yerine, teşekkür etmek gerekir.

**

İtalyanca: “Non si cambia cavallo a metà del guado.”

Bu atasözü, bir işin ya da yolculuğun ortasında plan değiştirmenin riskli olduğunu ifade eder. Aynı zamanda, bir işi başarıya götüren planın devamlılığının önemine vurgu yapar.

**

Arapça: “لا تغير الخيل وأنت على الجواد.”

Bu atasözü, bir işi ya da görevi tamamlamak için baştan sona tek bir plana bağlı kalmak gerektiğini ifade eder. Aynı zamanda, bir işi başarıya götüren planın devamlılığının önemini vurgular.

**

Japonca: “川渡るときは馬を変えるな”

Bu atasözü, bir işin ya da görevin ortasında strateji değiştirmenin başarısızlığa neden olabileceğini ifade eder. Yani, bir şeyi başarmak için kararlılık ve sabır gereklidir.

**

Rusça: “На переправе не меняют лошадей.”

Bu atasözü, bir işin ya da görevin ortasında strateji değiştirmenin başarısızlığa neden olabileceğini ifade eder.

**

Madem, Türkçe anlatamadık!

*atasozu.org

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ