DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 2074648-2,72%
Edirne
11°

HAFİF YAĞMUR

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

2021 okunma

Zıpkınkurt’a CHP’den ‘ret’

Cumhuriyet Halka Partisi, Recep Zıpkınkurt'un Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusu kabul etmedi.

ABONE OL
6 Aralık 2023 13:31
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halka Partisi, Recep Zıpkınkurt’un Belediye Başkanlığı için aday adaylığı başvurusu kabul etmedi. Zıpkınkurt’un aday adaylığının reddeilmesinin nedeni olarak CHP üyesi olmaması ve Gencanlı’ya Edirne Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı olarak 2022 yılında dönemin İl Başkanı Fevzi yönelik olarak söylediği CHP Edirne İl Başkanı benim makamıma gelemez, o olmadan gelin” şeklindeki sözlerinin gösterildiği bildirildi.
ETSO eski başkanlarından Recep Zıpkınkurt’ta CHP’den red yanıtı geldi. Zıpkınkurt’un Belediye başkanlığı için aday adaylığı başvuırusu CHP Merkez ilçe Yönetimi tarafından değerlendirildi. Yapılan görüşme sonrası Zıpkınkurt’a yazı yazılarak aday adaylığı başvurusunun kabul edilmediği bildirildi.
C.H.P. Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı tarafından Zıpkınkurt’a aday adaylığının kabul edilmemesi yazı ile bildirildi. Balkanlı’nın imzası ile gönderilen yazıda şunlar yer verildi:
Sayın Recep Zıpkınkurt;
Cumhuriyet Halk Partisi Edirne Merkez İlçe Başkanlığı’na Edirne Belediye Başkanlığı aday adaylığı başvurusunda bulunmuş olduğunuzu dosyanızda yapılan inceleme neticesinde görmüş bulunmaktayız.
Öncelikle Cumhuriyet Halk Partisi’ne göstermiş olduğunuz bu başvuru ve partimizin yerelde iktidar olacağına olan inancınızdan dolayı sizlere teşekkür ederiz. Her bir başvuru bizleri mutlu etmektedir.
Partimizin bağlı olduğu kurallar ve tabi olduğu teamüller bulunmaktadır. Aşağıda açıkça belirtildiği üzere Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerde Aday Saptama Yönetmeliği’nin 3. ve 5. Maddelerinde belirtilen kriterlere sahip olmayan başvurular değerlendirmeye alınmamaktadır.
09.08.2022 Tarihinde Cumhuriyet Halk Partisi’nin o dönem Genel Başkanı olan Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nun Edirne Belediyesi Atatürk Kültür Merkezi açılışı ve sonrasında Edirne’de bulunan sivil toplum kuruluşları ve meslek odaları ile yapacağı toplantıya davet amacıyla sizleri ziyaret etmek üzere dönemin Edirne İl Başkanı Fevzi Pekcanlı, Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, İzmir Milletvekili Ednan Arslan ve Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu sizleri o dönem başkanı olduğunuz Edirne Ticaret ve Sanayi Odası’nda ziyaret etmek istemiş ve dönemin Edirne Milletvekili Okan Gaytancıoğlu bizzat arayarak randevu talep etmiştir. Bu talebe cevaben “CHP Edirne İl Başkanı benim makamıma gelemez, o olmadan gelin” şeklinde cevabınız hafızalardadır.
İl Başkanı parti tüzük ve kurallarımız gereğince o ilde Genel Başkanımızı temsil etmektedir. İl Başkanına yapılan bu davranış partimizin tüm kurullarına ve genel başkanına yapılmış bir tavırdır. Bu tavır sebebiyle Cumhuriyet Halk Partisi Yerel Yönetimlerde Aday Saptama Yönetmeliği’nin 5. Maddesinde belirtilen “Parti ilkeleri ve programı ile yetkili organ kararlarına bağlılık” kriterine uygun olmadığınız tespit edilmiştir.
Yine aynı yönetmeliğin 3. Maddesinde belirtilen parti üyesi olma kriterini de yerine getirmediğiniz anlaşıldığından aday adaylığı başvurunuzun değerlendirmeye alınmayacağını, başvuru anında yapmış olduğunuz bağışın talebiniz halinde nakden ya da bildireceğiniz IBAN numarasına iade edileceğini bildirir Partimize gösterdiğiniz ilgiden dolayı teşekkürlerimizi sunarız.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ