DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BIST 11.156,200,15%
BITCOIN 22061564,21%
Edirne
36°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

1532 okunma

Eşit temsilde küme düştük!

CHP Edirne İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınması'nın 89'uncu yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, aradan geçen onca yılın ardından kadınların halen siyasette bir çok eşitsizlikle karşı karşıya olduğunu kaydetti… 1934 yılından bu yana gerçekleşen 24 genel seçimde seçilen toplam 11 bin 985 milletvekilinin sadece 717'sinin kadın olduğuna dikkat çeken Gegeoğlu, "Parlamentolar Arası Birlik'in 2023 verilerine göre dünyada parlamentoda kadın temsilinde 186 ülke arasında en alt sıralara geriledik. Pakistan, Suudi Arabistan ve Somali eşit temsilde bizim önümüzdeler" dedi…

ABONE OL
5 Aralık 2023 13:45
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınması’nın 89’uncu yıldönümü dolayısıyla yaptığı açıklamada, aradan geçen onca yılın ardından kadınların halen siyasette bir çok eşitsizlikle karşı karşıya olduğunu kaydetti.
CHP İl Kadın Kolları Başkanlığı, 5 Aralık Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı Tanınması’nın 89’uncu yıldönümü dolayısıyla basın açıklaması gerçekleştirdi. Parti il başkanlığında düzenlenen basın açıklamasına CHP İl Başkanı Samet Kahraman, Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu ve Merkez İlçe Kadın Kolları Başkanı Reyhan Güzel katıldı. Açıklamayı okuyan İl Kadın Kolları Başkanı Gegeoğlu, Türkiye’de kadınların siyasette halen eşit oranda temsil edilmediğine dikkat çekti.


‘186 ÜLKE ARASINDA EN ALT SIRALARA GERİLEDİK’
Kadınlara 1934 yılında seçme ve seçilme hakkı tanınmasının ardından o yıllarda Türkiye’nin kadın temsilinde dünyada ikinci sıraya yerleştiğini hatırlatan Gegeoğlu, “Bu gurur tablosunun üzerinden 89 yıl geçmesine rağmen, kadınlar hala siyasette birçok eşitsizlikle karşı karşıya. Parlamentolar Arası Birlik’in 2023 verilerine göre dünyada parlamentoda kadın temsilinde 186 ülke arasında en alt sıralara geriledik. Pakistan, Suudi Arabistan ve Somali eşit temsilde bizim önümüzdeler. Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) Haziran 2023 raporuna göre; Türkiye’de kadınların siyasete katılımı OECD ortalamasının da gerisinde kaldı. Raporda, Finlandiya’da kabinede kadın temsil oranı yüzde 64.3 iken Türkiye’de bu oran yüzde 5.9 ‘dur. Yine aynı rapora göre, Bakanlar Kurulu’nda kadın temsili konusunda 42 ülke arasında 38. sırada yer alıyoruz. Parlamentoda kadın temsilinde Güney Kore’den sonra, Bakanlar Kurulu’nda ise Çek Cumhuriyeti’nden sonra geliyoruz” dedi.


1934 yılından bu yana gerçekleşen 24 genel seçimde seçilen toplam 11 bin 985 milletvekilinin sadece 717’sinin kadın olduğuna dikkat çeken Gegeoğlu, “2023 genel seçimlerinde Hüda-Par ve Yeniden Refah Partisi’nin Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne girmesiyle, Cumhuriyet tarihinin en cinsiyetçi parlamentosu oluştu. 600 milletvekilinin sadece 119’u yani yüzde 19.83’ü kadın. 27. Dönem parlamentosunda yüzde 17.1 olan bu oran, 28. Dönemde sadece yüzde 2,73 artabildi. Yine kritik eşik olan yüzde 33’ü bile yakalayamadık. Oysa 2022’de yapılan bir araştırmaya göre, Türk toplumu kadının siyasette daha fazla temsil edilmesini istiyor. Verilere göre, kadınların yüzde 71’i, erkeklerin yüzde 54’ü kadın siyasetçi sayısı artınca, Türkiye’nin gelişeceğini, daha iyi bir toplum haline geleceğini düşünüyor” diye konuştu.
‘ANA HEDEFİMİZ TAM EŞİTLİK’
Kadınların seçme ve seçilme hakkını kazanmasının eşitlik mücadelesinin önemli parçası olduğuna vurgu yapan Gegeoğlu, “Cumhuriyet Halk Partisi olarak ana hedefimiz tam eşitliktir. Bu konuda dev bir adım atmış ve kadınların siyasette eşit temsilini sağlayabilmek amacıyla Siyasi Partiler Yasası’nda değişiklik öngören teklifimizi Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunmuştuk. Listelerin bir kadın bir erkek şeklinde “fermuar yöntemi” ile yapılmasını şart koşmuştuk. Teklifimiz, AKP ve MHP oyları ile reddedilmişti. Bu konudaki kararlılığımız devam ediyor. Şu anda Partimizin üst yönetimini oluşturan Gölge Kabine’nin yarısı kadın, yarısı erkeklerden oluşuyor” ifadelerini kullandı.
‘EŞİT BİR DÜNYA KURMALIYIZ’
CHP’nin hayata geçirdiği YAŞAMHAK Projesi’nin 3’üncü yıldönümü olduğunu da söyleyen Gegeoğlu, “İstanbul Sözleşmesi’nin bir maddesini hayata geçirdiğimiz projemizle, kadına yönelik şiddetle etkin şekilde mücadele ediyoruz. 444 82 85 numaralı alo şiddet hattımız üzerinden, şiddet mağduru kadın ve çocuklara 7/24 ücretsiz hukuki ve psikolojik destek hizmeti sunuyoruz. Projemiz kapsamında bugüne kadar on binlerce kadının hayatına birebir dokunduk, dokunmaya da devam ediyoruz. Ekonomik şiddetten psikolojik şiddete, dijital şiddetten fiziksel şiddete kadar, bütün mağdur kadınları karakollarda, mahkemelerde, hastanelerde, savcılıklarda yalnız bırakmıyoruz. Sivil Toplum Kuruluşları, Barolar ve Meslek Odaları ile imzaladığımız protokoller sayesinde, kadınlara ve çocuklara destek oluyoruz. Acil durumlarda kadınlar, bize mobil uygulamamız üzerinden kolayca erişebiliyor. Biz kadınlar için eşitlik mücadelesi, bir hak mücadelesidir. Eşit bir dünya kurmaya kararlıyız. Laik, demokratik ve özgür yarınlar biz kadınların ellerinde yükselecek” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ