DOLAR 33,0766 0.81%
EURO 36,0125 1.11%
ALTIN 2.523,50-0,21
BIST 10.983,81-0,07%
BITCOIN 2118294-3,10%
Edirne
22°

KAPALI

17:12

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

197 okunma

Saadet’ten KYK borçları için kanun teklifi

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin; milyonlarca genci yakından ilgilendiren KYK borçlarının silinmesi ile ilgili kanun teklifini meclise sunduklarını söyledi…

ABONE OL
11 Haziran 2024 18:14
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Saadet Partisi Edirne İl Başkanı ve Genel İdare Kurulu Üyesi Av. Sinan Tekin; milyonlarca genci yakından ilgilendiren KYK borçlarının silinmesi ile ilgili kanun teklifini meclise sunduklarını söyledi.
Saadet Partisi İl Başkanı Av. Sinan Tekin; yaptığı yazılı açıklamada, “Türkiye’de eğitim ve öğretimine devam eden öğrencilerin çoğu öğrenim kredisine ihtiyaç duymaktadır. Mezun olduktan sonra iş bulamayan gençler için eğitim sürecinde yararlandıkları öğrenim kredisi borçları ciddi bir yük oluşturmaktadır. Bu kanun teklifi ile; iş bulamayan mezunların borçlarının faizsiz ertelenmesi, evlendikten sonra çalışmayacak olan gençlerin ise KYK borçlarının kalıcı olarak silinmesi sağlanacaktır” dedi.
Ülkemizde varlığını neredeyse her alanda hissettiren yoksulluk sorununun vatandaşlarımızı olumsuz etkilemeye devam ettiğini ifade eden Tekin; şunları söyledi:
“Yoksulluk sorununu en derinden yaşayan kesimlerden biri de işsiz üniversite mezunu gençlerdir. Üniversitelerden mezun olan ve görevlerine atanabilmek için sınavlara hazırlanan gençler için süreç oldukça zorlaşmıştır. Bugün özellikle ‘ev genci’ olarak tarif edilen, eğitimde ve istihdamda yer almayan gençlerin sayısı 4 milyondan fazladır. Genç nüfuzumuzun çok önemli bir kısmı bu şekilde pasif halde ve ne yazık ki maddi manevi çeşitli sorunlarla boğuşmaktadır. Ülkemizin genç nüfus potansiyelini koruyup güçlendirmek ve zenginliğe dönüştürmek için çeşitli çalışmaların yapılması ivedilik arz etmektedir. Ailesinden aldığı desteklerden başka herhangi bir geliri olamayan öğrencilerin eğitim süreçlerini en az sorunla atlatabilmeleri için karşılıksız burs imkanları arttırılmalıdır. Burada öğrencileri krediler yoluyla borçlandırmak değil, öğrencilik sonrasında aktif yaşama daha kolay dahil olmalarını sağlayacak çalışmalar planlanmalıdır. Aksi halde öğrencilik süreçlerinde borçlanan gençler, aktif yaşama katılacakken bu borçlardan kaynaklanan sorunlarla da boğuşmak zorunda kalmaktadır.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ