DOLAR 31,1741 0.07%
EURO 33,8133 -0.03%
ALTIN 2.034,030,06
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 17833972,48%
Edirne
11°

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

81 okunma

ÖZAK işçisine Edirne’den destek!

Edirne'de bir araya gelen 4 siyasi parti, Şanlıurfa'da sendika değiştirmeleri yönünde baskı ve işten atılma tehdidi ile karşı karşıya kalan ÖZAK işçilerinin eylemine, basın açıklamasıyla destek verdi.

ABONE OL
24 Aralık 2023 17:38
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne’de bir araya gelen 4 siyasi parti, Şanlıurfa’da sendika değiştirmeleri yönünde baskı ve işten atılma tehdidi ile karşı karşıya kalan ÖZAK işçilerinin eylemine, basın açıklamasıyla destek verdi.
Edirne’nin trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nde bir araya gelen Emek Partisi (EMEP) Emek Gençliği, Sosyalist Emekçiler Partisi (SEP) Edirne İl Örgütü, Türkiye İşçi Partisi (TİP) Edirne İl Örgütü, Türkiye Komünist Hareketi (TKH) Edirne İl Örgütü düzenledikleri basın açıklaması ile Şanlıurfa OSB’deki sendika değiştirme baskısı ve işten atılma ile karşı karşıya kalan ÖZAK Tekstil işçilerinin başlattığı eyleme destek verdi. Caddede toplanan grup adına açıklamayı Emek Gençliği Üyesi Azra Deniz Yüksel okudu.


‘AMAÇ KÖLELİK DÜZENİNİ DEVAM ETTİRMEK’
Açıklamada, ÖZAK işçisinin yalnız olmadığını vurgulayan Yüksel, “Urfa OSB’de bulunan ünlü kot markası LEVİ’S ve birçok ünlü markalara fason iş yapan, ihracat rekorları kıran ÖZAK Tekstil fabrikasında örgütlü oldukları sarı sendika ÖZ-İPLİK İŞ sendikasından istifa ederek 450 işçi, Birleşik Tekstil Dokuma Ve Deri İşçileri Sendikası’na (BİR-TEK SEN) üye oldular. Sendika değiştiren işçiler yaklaşık 5 aydır sarı sendika ve işveren tarafından yoğun bir baskı ve mobingle mücadele ediyorlar. İşverenin ÖZ-İPLİK İŞ sendikası ile birlikte işçilere BİR-TEK SEN’den istifa etmeleri yolunda yapılan baskılar sonucu 28 gün önce 1 kadın işçi BİR-TEK SEN’den istifa etmediği için işten atıldı. Birçok işçi ikna odalarına çekilerek, baskı ve mobing uygulanarak BİR-TEK SEN’den istifa etmeleri istendi. İşveren temsilcileri başta kadın işçilerini telefonla arayarak, bölgenin aşiret yapısını da kullanarak baskılarının şiddet ve dozunu arttırdılar. Amaçları işçilerin birlik ve mücadele azmini kırmak. İşçilere reva gördükleri kölelik düzenini devam ettirmek. Bunun üzerine ilk gün 450 işçi ile başlayan hak alma mücadelesi, fabrika içinde kalan diğer işçilerinde iş bırakması ile 750 işçinin çalıştığı fabrikada üretim tamamen durdu. Üretimden gelen gücünü kullanarak iş bırakıp fabrika önünde direnişe başladılar” ifadelerini kullandı.
‘HUKUKSUZ ŞEKİLDE GÖZALTINA ALINDILAR’
ÖZAK Tekstil işçilerinin eylemleri sırasında hukuksuz şekilde gözaltına alındığını dile getiren Yüksel, “Direnişin başladığı günden bu zamana kadar yoğun bir saldırı dalgası yaşanırken; jandarma, polis ve özel tim görevlileri, BİR-TEK SEN Genel Başkanı Mehmet Türkmen, sendika yöneticileri ve 158 işçi arkadaşımız yerlerde sürüklenerek hukuksuz bir şekilde gözaltına alınırken; direnişin ilk gününden itibaren işçilerin haklı mücadelesine destek veren Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca ve İstanbul Milletvekili İskender Bayhanda milletvekili oldukları bilinmesine rağmen fiili saldırıya uğramışlardır” diye konuştu.
‘MÜCADELENİN BAŞARILI OLMASINDAN KORKUYORLAR’
Şanlıurfa Valisi’nin, Anayasal hak olan basın açıklaması ve direniş hakkını baskı ve şiddetle engellediğini kaydeden Yüksel, “Türkiye sermaye grupları ve bizler şunu çok iyi biliyoruz ki ÖZAK Teksil işçilerinin Anayasal hakları için verdiği bu mücadele başarı ile kazanılırsa, Türkiye’de bulunan tüm OSB’lerde artık sendikal hak ve özgürlük, kölelik koşullarında düşük ücret ile çalıştırılan, ihracat rekorları kıran fabrikaların işçileri, önümüzdeki dönemde ÖZAK Tekstil işçilerini kendilerine bir yol gösterici olarak görüp haklarını almalarından korkuyorlar. İşçilerin ve sendikanın talebi net ve anlaşılır. Anayasal hakkımızı kullanmak için işten atılan kadın işçinin yeniden işe alınması. İşçilerin üye olacakları sendikayı kendilerinin seçmesi, dolayısıyla BİRTEK-SEN’e geçmiş olmaları hakkını patronun tanıması. Direnişte geçen sürede ücretlerinin kesinti yapılmadan ödenmesinden ibarettir. ÖZAK Tekstil işçileri tüm bu baskı ve saldırılara karşı bir tek şeye güveniyor. O da işçilerin birliği ve dayanışması. ÖZAK Tekstil işçileri kazanırsa, patron baskısından, düşük ücretlerden, çalışma koşullarından, sendikasızlıktan yakınan tüm işçiler kazanacak. ÖZAK işçilerinin direnişine Edirne’den ses veriyoruz be buradan LEVİ’S markasını uyarıyor, bu suça ortak olmamaya çağırıyoruz. Acilen bu durum ile ilgili yaptırım yapmasını istiyoruz. Edirne’deki işçi ve emekçileri bu mücadeleyi büyütmeye ve dayanışmaya çağırıyoruz” diye konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ