DOLAR 31,1594 0.04%
EURO 33,8005 -0.06%
ALTIN 2.041,460,43
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 17791092,21%
Edirne
11°

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

79 okunma

TİP’ten ‘Atalay’a özgürlük’ çağrısı

Olgay GÜLER Anayasa Mahkemesi'nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında, 21 Aralık'a, ikinci kez hak ihlali ile tahliye kararı vermesinin ardından, TİP Edirne İl Örgütü yargının kararı uygulamamasını protesto etti. Anayasa Mahkemesi, TİP'in tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında "seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı" ve "kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı" ile "Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının" ihlal edildiğine ve tahliyesine hükmetti. Kararın ardından gözler İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ne çevrildi. Mahkeme'nin kararı bekletip uygulamaya konmaması ise TİP tarafından tepkiyle karşılandı. TİP Edirne İl Örgütü Saraçlar Caddesi'nde düzenlediği açıklamayla Atalay'a özgürlük çağrısında bulundu. Mahkemenin kararı bekletip, uygulamaya koymamasının 'sorumsuzluk' olarak nitelendirildiği açıklamada, "Kararı uygulamakla yükümlü olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise iki gündür dosyayı incelememiş ve hala bir karar vermemiş durumda. Üzerinde cüppe bulunan ve hakim koltuğunda oturan kişilerin Anayasa Mahkemesi kararını keyfi şekilde bekleterek uygulamaması kabul edilemez bir sorumsuzluktur. Anayasanın 153. maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını bağlar. Gelinen noktada hukuki bir tartışmanın kalmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Şimdi yapılması gereken tek şey tahliye kararının uygulanarak Milletvekilimiz Can Atalay'ın tahliye edilmesidir" denildi. İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'ne çağrıda bulunulan açıklamada, "İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'ni bir kez daha uyarma gereği duyuyoruz. Mahkemeler birer kamu kurumu olup işlerini ciddiyetle yapmakla yükümlüdürler. Sorumsuz ve keyfi davranışlarla Can Atalay hakkındaki tahliye kararı vermekten kaçınma haline derhal son verilmelidir. Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasının zorunlu olduğunu ve farklı yönde verilecek her türlü kararın suç teşkil edeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü bir dakika daha gasp edilmemeli ve Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır" ifadeleri kullanıldı.

ABONE OL
24 Aralık 2023 17:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Anayasa Mahkemesi’nin Türkiye İşçi Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında, 21 Aralık’a, ikinci kez hak ihlali ile tahliye kararı vermesinin ardından, TİP Edirne İl Örgütü yargının kararı uygulamamasını protesto etti.
Anayasa Mahkemesi, TİP’in tutuklu Hatay Milletvekili Can Atalay hakkında “seçme, seçilme ve siyasi faaliyette bulunma hakkı” ve “kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı” ile “Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkının” ihlal edildiğine ve tahliyesine hükmetti. Kararın ardından gözler İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne çevrildi. Mahkeme’nin kararı bekletip uygulamaya konmaması ise TİP tarafından tepkiyle karşılandı. TİP Edirne İl Örgütü Saraçlar Caddesi’nde düzenlediği açıklamayla Atalay’a özgürlük çağrısında bulundu.
Mahkemenin kararı bekletip, uygulamaya koymamasının ‘sorumsuzluk’ olarak nitelendirildiği açıklamada, “Kararı uygulamakla yükümlü olan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi ise iki gündür dosyayı incelememiş ve hala bir karar vermemiş durumda. Üzerinde cüppe bulunan ve hakim koltuğunda oturan kişilerin Anayasa Mahkemesi kararını keyfi şekilde bekleterek uygulamaması kabul edilemez bir sorumsuzluktur. Anayasanın 153. maddesi uyarınca Anayasa Mahkemesi kararları yasama, yürütme ve yargı organlarını bağlar. Gelinen noktada hukuki bir tartışmanın kalmadığı bir kez daha ortaya çıkmıştır. Şimdi yapılması gereken tek şey tahliye kararının uygulanarak Milletvekilimiz Can Atalay’ın tahliye edilmesidir” denildi.
İstanbul 13’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’ne çağrıda bulunulan açıklamada, “İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ni bir kez daha uyarma gereği duyuyoruz. Mahkemeler birer kamu kurumu olup işlerini ciddiyetle yapmakla yükümlüdürler. Sorumsuz ve keyfi davranışlarla Can Atalay hakkındaki tahliye kararı vermekten kaçınma haline derhal son verilmelidir. Anayasa Mahkemesi kararlarının uygulanmasının zorunlu olduğunu ve farklı yönde verilecek her türlü kararın suç teşkil edeceğini bir kez daha hatırlatıyoruz. Hatay halkının iradesi olan milletvekilimizin özgürlüğü bir dakika daha gasp edilmemeli ve Can Atalay derhal serbest bırakılmalıdır” ifadeleri kullanıldı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ