DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BIST 11.156,200,15%
BITCOIN 2211814-0,61%
Edirne
35°

AÇIK

02:00

YATSI'YA KALAN SÜRE

214 okunma

‘Haddinizi bilin!’

CHP Edirne İl Kadın Kolları'nca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 81 ille eş zamanlı düzenlenen basın açıklamasında, iktidarın yeni hedefinin 'medeni kanun' olduğuna dikkat çekilip, " Haklarımızı bir torba yasaya doldurup, çöpe atma hayali kuranlara sesleniyoruz, haddinizi bilin" denildi…

ABONE OL
8 Mart 2024 18:26
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
CHP Edirne İl Kadın Kolları’nca, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla 81 ille eş zamanlı düzenlenen basın açıklamasında, iktidarın yeni hedefinin ‘medeni kanun’ olduğuna dikkat çekilip, “Haklarımızı bir torba yasaya doldurup, çöpe atma hayali kuranlara sesleniyoruz, haddinizi bilin” denildi.
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İl Kadın Kolları, 81 ilde eş zamanlı olarak 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü dolayısıyla basın açıklaması yaptı. İl Kadın Kolları Başkanı Çiğdem Gegeoğlu’nun okuduğu açıklamaya çok sayıda partili kadın katılarak destek verdi. Açıklamada özellikle Türkiye’de son yıllardaki kadına yönelik şiddet, yoksulluk ile temsilde ve hizmetlere erişimde adaletsizlik konularına yer verildi. Açıklamaya, CHP Edirne Belediye Başkan Adayı Filiz Gencan Akın da katıldı.


‘İKTİDAR KADINA YÖNELİK ŞİDDETİ TOLERE EDİLEBİLİR BULUYOR’
Parti olarak eşit bir Türkiye inşası için mücadele verdiklerini belirten Gegeoğlu, “Bu mücadeleyi Türkiye kadın hareketiyle ve eşitlikçi erkeklerle birlikte büyütüyoruz. Üç hayati sorunumuz var: kadına yönelik şiddet, yoksulluk, temsilde ve hizmetlere erişimde adaletsizlik. Ne yazık ki ülkemizde kadına yönelik şiddet katlanarak artıyor. Daha geçtiğimiz günlerde bir günde 8 kız kardeşimiz katledildi. Kadınlar, en güvenli olması gereken yerlerde; evlerinde şiddet görüyor ya da öldürülüyor. İktidar ise kadına yönelik şiddeti tolere edilebilir buluyor, kadın cinayetlerine sadece ‘sayı’ olarak bakıyor. Kadınların can simidi olan İstanbul Sözleşmesi’ni bir gece yarısı ansızın hukuksuzca feshediyor. Kadın katillerinin sırtını sıvazlayanlar, şimdi de 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun’u budamak istiyor. Bugün 81 il, 973 ilçede tek ses oluyor ve bir kez daha haykırıyoruz: yasalara dokunma, uygula” dedi.

‘4.5 MİLYON KADIN ÇALIŞMAK İSTİYOR AMA İŞ BULAMIYOR’
İktidarın yeni hedefinin ‘medeni kanun’ olduğunu ifade eden Gegeoğlu, “İktidarın yeni hedefinde eşit yurttaşlık hakkımızın ve laikliğin güvencesi olan Medeni Kanun var. Ancak; laikliğe savaş açanlar karşılarında dağ gibi duran kadınları bulurlar. Haklarımızı bir torba yasaya doldurup, çöpe atma hayali kuranlara sesleniyoruz, haddinizi bilin. Hayati öneme sahip bir diğer sorunumuz da kadın yoksulluğu ve kadınların istihdam dışına itilmesidir. Kadın istihdamına yönelik veriler, bir utanç tablosunu açıkça ortaya koymaktadır. Ülkemizin nüfusunun yarıdan biraz fazlası kadın ama her beş kadından sadece biri kayıtlı ve tam zamanlı istihdamda yer alıyor. Yaklaşık 4,5 milyon kadın çalışmak istiyor ama iş bulamıyor. Genç kadın işsizliği oranı ise yüzde 51. Kadınların yüzde 61,4’ü asgari ücretin altında veya asgari ücretin yüzde 20 üzerinde ücret alıyor. Kadınların yüzde 41’i ise asgari ücret dahi alamıyor. Kadınların yarısı iş hayatına katılamama nedeni olarak üzerlerindeki bakım yükünü gösteriyor” diye konuştu.
‘KADINLARIN ADALETE, EĞİTİME VE SAĞLIĞA ERİŞİMİ ÇOK SINIRLI’
Türkiye Devrimci İsçi Sendikaları Konfederasyonu Araştırma Merkezi’nin verilerine göre, kadın işçilerde sendikalaşma oranının sadece binde 1 olduğuna da dikkat çeken Gegeoğlu, “Bu tablo, kadını geleneksel roller içine hapseden ve anneliği en büyük kariyer olarak tarif eden iktidarın eseridir. Yaşadığımız bütün sorunların temelinde ‘ben kadın erkek eşitliğine inanmıyorum’ diyen zihniyet var. Bu nedenle kadınların adalete, eğitime ve sağlığa erişimi çok sınırlı hale geldi. Deprem bölgesindeki kız kardeşlerimiz için yaşam koşulları çok daha ağır ve zorlayıcı” ifadelerini kullandı.
‘SEÇİM İKTİDARIN EŞİTSİZLİĞİ DERİNLEŞTİREN POLİTİKALARINA YANIT OLACAK’
Yaklaşan yerel seçimlerde tüm CHP belediye başkanı adaylarının ‘Yerel Yönetimlerde Eşitlik Politika Belgesi’ni imzaladığını da hatırlatan Gegeoğlu, “Önümüzde bir yerel seçim var. Bu seçim iktidarın eşitsizliğini derinleştiren politikalarına karşı bir yanıt olacak. Bu nedenle hepimiz var gücümüzle çalışmalı örgütlü gücümüzle gerici kuşatmaya meydan bırakmamalıyız. 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde tüm belediye başkan adaylarımız “Yerel Yönetimlerde Eşitlik Politika Belgesi” imzalıyor” şeklinde konuştu.


YÜRÜYÜŞ YAPILDI, KADINLARIN STANTLARI ZİYARET EDİLDİ
Açıklamanın ardından CHP’li kadınlar, belediye başkan adayı Filiz Gencan Akın’la birlikte partiden, Saraçlar Caddesi’ne kadar alkışlarla yürüdü. İl Kadın Kolları Başkanı Gegeoğlu ve Belediye Başkan Adayı Gencan Akın, caddede kadın kooperatifleri ve derneklerinin stantlarını ziyaret etti. Caddedeki yürüyüş sırasında Roman kadınlar grubun önünü keserek birlikte Roman havası oynadı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ