DOLAR 31,2071 0%
EURO 33,8573 -0.01%
ALTIN 2.039,64-0,02
BIST 9.062,36-1,28%
BITCOIN 18869036,64%
Edirne
15°

KAPALI

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

114 okunma

Edirne’nin aldığı hizmet devede kulak!

TBMM Genel Kurul Toplantısı'nda 2024 yılı bütçesi üzerine bir konuşma yapan CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, 2023 yılı Kasım ayına kadar Edirne ilinde tahakkuk eden verginin 13 milyar 693 milyon lira olduğunu, buna karşılık Edirne'nin aldığı ödeneğin bunun % 10 kadar olduğunun altını çizdi...

ABONE OL
24 Aralık 2023 17:45
0

BEĞENDİM

ABONE OL

TBMM Genel Kurul Toplantısı’nda 2024 yılı bütçesi üzerine bir konuşma yapan CHP Edirne Milletvekili Ahmet Baran Yazgan, parti olarak bütçeye hayır dediklerini kaydetti. Milletvekili Yazgan, Meclis TV’de canlı olarak yayınlanan konuşmasında, “Bugün burada Parlamentoların temel kuruluş mantığına ilişkin bütçe hakkı üzerine toplandık. Tabi bütçe hakkının, kamu bütçesinin diğer tarafında da vergi ve yükümlülükler var. Hükümetin kamu bütçesi ve vergi denklemine yaklaşımını memleketim Edirne üzerinden tariflemek isterim” dedi.
2023 yılı Kasım ayına kadar Edirne ilinde tahakkuk eden verginin 13 milyar 693 milyon lira olduğunu, Aralık ayının bu toplama dahil olmadığını kaydeden Yazgan, buna karşılık Edirne’nin aldığı ödeneğin bunun % 10 kadar olduğunun altını çizdi. Yazgan, öte yandan Edirne ili 2023 Yılı Yatırım Programına göre, 2023 yılı için devam eden projelere ayrılan ödeneğin ise 6 milyar 482 milyon lira olduğunu belirtti. CHP Edirne Milletvekili Yazgan, “Kaldı ki bu 6 milyar 482 milyon liralık yatırım bütçesinin 5 milyar liralık büyük kısmı da Tekirdağ, Kırklareli, İstanbul ve Edirne illerini kapsayan Halkalı-Kapıkule tren yolu için ayrılmış durumda” diyerek konuşmasını şöyle sürdürdü.
EDİRNE’YE AYRILAN ÖDENEĞİN 5 MİLYARI TREN YOLUNA, YARISI DA HİBE
“Halkalı-Kapıkule tren yolu için ayrılan 5 milyar liranın da 2,5 milyarı yani yarısı zaten doğrudan Avrupa Birliği’nden hibe olarak alınmış. Geriye kala kala 1 milyar 482 milyon liralık bir yatırım bütçesi kalıyor. Ki bu da Edirne’de tahakkuk eden 13 milyar 693 milyon liralık verginin yanında devede kulak kalır. Özetle Edirne ödediği verginin %10’u kadar anca yatırım alabilmiştir. Edirnelinin ödediği vergi beşli çeteye rant olarak aktarılmış, uçak inmeyen havaalanlarına, araç geçmeyen köprülere, otoyollarına aktarılmıştır.
Yine bir tarım kenti olan Edirne’de DSİ’ye ait sulama projelerine ayrılan ödenek sadece 316,5 milyon TL’dir. Bu projeler içerisinde en yakın tarihli bitirileceği vaat edilen projeler ise 2016’dan beri yapımı devam eden İpsala Karaağaç Barajı ile 2007 yılından beri yapımı arap saçına dönen Meriç Çakmak Barajı’nın 1’nci merhalesidir. Zaten 16 yıldır devam eden bir projede vaat edilen bitiş süresi ise 2026 yılı olarak belirtilmiş. Edirneliler bu projeler için, sonu 2023 Hedeflerine benzemese bari diye kaygılarını dile getiriyor, benden size söylemesi…
Edirneli çiftçi, üretici vergisini tıkır tıkır öderken, karşılığında gerekli altyapı yatırımlarını ve teşvikleri beklerken, siz bu paraları, vatandaşın alın terini Sudan’da, Venezüella’da ve Nijer’de batırdınız. On yıl oldu Sudan’da sulu tarım projesi başlayalı. On yılın sonunda kurulan şirket tasfiye edildi. Oysa o bütçeyi yerli tarımı kalkındırmak için kullansaydınız bugün en azından çiftçinin cebine para, halkın sofrasına ucuz gıda girerdi.
Ülkeyi getirdiğiniz durumda benim Edirneli vatandaşım vitrinlere umutsuzca bakarken, ilimizin ekonomisini ayakta tutan yabancı turist onların gözünün önünde bagajlarını dolduruyor.
Hükümet için millilik, yerlilik, milliyetçilik hepsi kuru hamasetten ibaret. Bu vatandaşın hakkı size helal değildir. İşte tüm bu sebeple bizler Cumhuriyet Halk Partisi olarak bu bütçeye hayır diyoruz.”

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ