DOLAR 32,1866 0.01%
EURO 34,9671 -0.09%
ALTIN 2.507,34-0,11
BIST 10.895,251,45%
BITCOIN 2230000-0,66%
Edirne
23°

AÇIK

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

227 okunma

‘Devraldığımızda belediye yoğun bakımdaydı’

Edirne'nin Keşan ilçesi önceki dönem Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, belediye başkanlığını bir dönemin ardından yeniden kazanan CHP'li Mehmet Özcan'ın belediye binasına astığı 'borç' afişine sert sözlerle cevap verdi… Kendilerinin yüzde 110 borçla aldıkları belediyeyi, yüzde 39'a düşen borç oranıyla devrettiklerini söyleyen Helvacıoğlu, "Biz Mehmet Özcan Belediyesi'ni devralırken, 2019 yılında 109 Milyon TL borçla devraldık. Batık bir belediye devraldığımızı anlatmadık. Çok batıktı, yoğun bakımdaydı" dedi…

ABONE OL
15 Nisan 2024 17:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne’nin Keşan ilçesi önceki dönem Belediye Başkanı Mustafa Helvacıoğlu, belediye başkanlığını bir dönemin ardından yeniden kazanan CHP’li Mehmet Özcan’ın belediye binasına astığı ‘borç’ afişine sert sözlerle cevap verdi.
Keşan’da Belediye Başkanlığı’nı, aradan geçen bir dönemin ardından yeniden kazanan CHP’li Mehmet Özcan, Belediye’nin Mustafa Helvacıoğlu başkanlığındaki önceki döneme ait borçlarını, Keşan Belediye binasına asılan afişle halka duyurdu. Afişin asılmasının ardından, Özcan’ın selefi Mustafa Helvacıoğlu, dün AK Parti ilçe başkanlığında açıklama yaptı.
‘BİZ GELDİĞİMİZDE DAHA ÇOK BORÇ VARDI’
Rakamlara bakıldığında belediyenin batıkmış gibi gösterildiğini, bu yönde bir algı yaratılmaya çalışıldığını söyleyen Helvacıoğlu, “Bu rakamlara bakıldığında, belediyenin ‘batıkmış’ havasını yaratılan bir tutum. İş yapmamışız gibi bir algı oluşturulmuş, bu yaratılmak istenilmiş. Biz hiçbir şey yapmamışız, çalmışız, çırpmışız gibi bir algı oluşturulmuş. Hesaplar öyle yapılmaz, biz geldiğimizde daha çok borç vardı. Zamana ihtiyacımız vardı, 1 dakika bile vaktimiz yoktu, hızla işe giriştik ve 5 yılı dolu dolu geçirdik. Gece gündüz çalıştık ve güzel bir 5 yıl geçirdik. Takdir vatandaşımızındır. Ama yeni bir belediye dönemi başladı. Afiş asmak ne anlama geliyor? Tamam asabilirsin ama orantılı asman lazım. Alacaklar, verecekler rencide edici değil. Bütçeyi bilmek lazım. İçlerinde muhasebeci kardeşimiz de var. Amaç iş yapmamak mı? Maaşları eksik ödemek mi? Amaç, ‘ben çalışmaya gelmedim zaten, projelerim yoktu’ gibi bahane mi üretmek? Amaç kılıf hazırlamak mı? Bunları zaman içerisinde göreceğiz” dedi.
‘DEVRALDIĞIMIZDA BELEDİYE BATIKTI, YOĞUN BAKIMDAYDI’
Kendilerinin 2019’da belediyeyi Mehmet Özcan’dan devralırken 109 milyon lira borçla aldıklarını dile getiren Helvacıoğlu, “Biz Mehmet Özcan Belediyesi’ni devralırken, 2019 yılında 109 Milyon TL borçla devraldık. Batık bir belediye devraldığımızı anlatmadık. Çok batıktı, yoğun bakımdaydı. Oysa 2019 yılında bütçe 99 milyondu. 109 milyon borçla aldık. Bu borçları biz asmadık, işimize baktık. Çünkü Keşan’ın hizmete ihtiyacı vardı, etik değildi. Borçlarla ağlamanın anlamı yoktu, hemen işe başladık. Güncel borçlar ise onların yazdığı gibi 483 milyon değil, toplam 514 Milyon TL borç mevcut. 2019 yılında 99 milyon bütçe varken, 109 milyon borç bıraktılar bize. Yani bütçeden fazla borç devraldık. Batık bir belediye devraldık. Bizim dönemimizde 514 milyon borç bıraktık, bütçe 1 milyar 300 milyon. Yani biz yüzde 110 borçla alırken, yüzde 39’a kadar düşen bir borçla devrettik” diye konuştu.
“YÜZME BİLMEYENLERİ CAN KURTARAN YAPMIŞLAR”
Özcan döneminde belediyeye yüzme bilmediği halde can kurtaran alındığını da iddia eden Helvacıoğlu; “Mehmet Özcan döneminde Keşan Belediyesi’ne ait 94 mülk satılmıştı. Biz 1 tane bile mülk satmadık aksine belediyeye mülk satın aldık. Keşan Belediyesi’nde kepçe, kamyon yoktu, araçlar icralıktı. Bizim dönemimizde 63 yeni araç kazandırdık. Yüzme bilmeyenleri can kurtaran yapmışlar. Akrabasını, tanıdığını personel olarak belediyeye işe almıştı. 547 personel ile devraldık, 524 personel ile devrettik. Maaş ödeyemeyen bir belediye vardı biz bunu da düzelttik” şeklinde konuştu.
‘İŞ YAPMAYACAKLARI İÇİN BAHANE ÜRETİYORLAR’
Ayda bir toplantı düzenleyerek her şeyi kamuoyuna duyuracaklarını da söyleyen Helvacıoğlu; “Artık ayda bir toplantı yapıp Keşan Belediyesi’nde olan biten her şeyi kamuoyu ile paylaşacağız. Her şeyin takipçisi olacağız. Alnımız açık, altına çamur yapışmaz. İş yapamayacakları için bahane üretip, senaryo yazıyorlar. Ağlamayı bırakıp iş yapsınlar, işe başlasınlar. Biz de iş yapacaklarsa kendilerine destek verelim, Keşan’a hizmet etsinler” ifadelerini kullandı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ