DOLAR 31,1691 0.06%
EURO 33,7865 -0.09%
ALTIN 2.040,560,38
BIST 9.179,48-1,66%
BITCOIN 17857982,79%
Edirne
11°

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

113 okunma

‘Atalay’ın yeri TBMM’dir’

Saadet Partisi Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Birol Aydın, ülke genelinde mahkemeler üzerinden yürütülen tartışmaların adalet mekanizması ve hukuka bakışın geldiği noktayı göstermesi açısından çok çarpıcı olduğunu belirterek, "Hatay Milletvekili Can Atalay'ın yeri TBMM'dir. Bunun 'ama'sı, 'fakat'ı olmaz, olamaz" dedi…

ABONE OL
29 Aralık 2023 18:00
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Saadet Partisi (SP) Sözcüsü ve İstanbul Milletvekili Birol Aydın, ülke genelinde mahkemeler üzerinden yürütülen tartışmaların adalet mekanizması ve hukuka bakışın geldiği noktayı göstermesi açısından çok çarpıcı olduğunu belirterek, “Hatay Milletvekili Can Atalay’ın yeri TBMM’dir. Bunun ‘ama’sı, ‘fakat’ı olmaz, olamaz” dedi.
SP’li Aydın, partisinin Edirne programı kapsamında geldiği kentte basın mensuplarıyla buluştu. Ülke gündemini değerlendiren Aydın, yeni asgari ücret, ekonomik gidişat, yargıdaki tartışmalar ve yerel seçim konularını gündemine aldı. Aydın, mahkemeler üzerinden yürütülen tartışmalara dikkat çekip, Hatay Milletvekili Can Atalay’ın serbest bırakılması gerektiğini, yerinin TBMM olduğunu belirtti.


‘BİR ÜLKEDE BU KADAR ASGARİ ÜCRETLE ÇALIŞAN OLUR MU?’
Konuşmasında, Türkiye’deki asgari ücretli çalışan sayısına dikkat çeken Aydın, “2024 yılı için yeni asgari ücret rakamı 17 bin 2 lira olarak belirlendi. Asgari ücretin belirlenme usulünden rakama, asgari ücretle çalışan kişi sayısından bu ücretin alım gücü karşılığına varıncaya dek sil baştan ele alınması ve yeniden değerlendirilmesi gereken çok husus var. Öncelikle bir ülkede bu kadar asgari ücretli çalışan olur mu? Bu ücret her daim yılın başında açlık sınırının biraz üzerinde belirlenip, daha birkaç ay geçmeden de açlık sınırının dahi altında kalıyorsa; demek ki bu mantığın değişmesi gerekir. Ortalama kira fiyatlarının 10-15 bin lira seviyelerinde olduğu bir ülkede çalışan bir insana siz 17 bin lirayı nasıl teklif edersiniz? Enflasyon kontrol altına alınmadığı sürece sadece rakamlar büyür, ancak alım gücü her geçen gün daha da düşmeye devam eder. ‘Seçime kadar üç ay idare et’ anlayışıyla ülke yönetmeye kalkarsanız, sonuç işte bu olur” dedi.
‘BÜYÜK BİR EKONOMİK YIKIM VE AHLAKİ TAHRİBATLA KARŞI KARŞIYAYIZ’
2024 yılına girerken ekonomik bir yıkım ve ahlaki tahribat ve tutarsız bir dış politikayla karşı karşıya olunduğunu anlatan Aydın, “Ülkemizin getirildiği noktayı anlamak isteyen 2024 bütçesinin rakamlarına mutlaka göz atmalıdır. Daha yılın başında 2,65 trilyon bütçe açığı olacağının ilan edildiği bir bütçe Meclis’ten geçti. Faize 1,25 trilyon kaynak ayrılan bir bütçeden bahsediyoruz. Bu anlayışla Türkiye’mizin düze çıkması mümkün değildir. Bütçe ve torba yasa bu hafta itibariyle Meclis’ten geçti. Biz Saadet Partisi grubu olarak ikisini de reddettik. Zira hem bütçede hem de torbada üreticilerimizin, emekçilerimizin alın terinin karşılığı yoktu. Emeklilerimiz, gençlerimiz yoktu. Mağdur kesimlerimizin mağduriyetini giderecek maddeler ve kaynaklar yoktur. Bir kez daha görülmüştür ki, insanımızın problemlerini çözmek bu iktidarın gündeminde yok” diye konuştu.
‘CAN ATALAY’IN YERİ TBMM’DİR’
Mahkemeler üzerinden yürütülen tartışmaların ülkedeki adalet mekanizması ve hukuka bakışın geldiği noktayı göstermesi açısından çok çarpıcı olduğunu kaydeden Aydın, “Hatay Milletvekili Can Atalay’ın yeri TBMM’dir. Bunun ‘ama’sı, ‘fakat’ı olmaz, olamaz. Gündem değiştirmek istedikleri zaman yeni anayasa tartışmalarını ısıtıp ısıtıp yeniden gündeme getirenler öncelikle var olan yasalara uymalıdırlar. Adalet bunu gerektirir. Tam hukuk, tam demokrasi anayasa değişikliğiyle değil anlayış değişikliğiyle mümkündür” ifadelerini kullandı.
‘EN AZINDAN GEMİLERİ DURDURUN’
İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de soykırım uyguladığını da dile getiren Aydın, “7 Ekim’den bu yana İsrail, Gazze’de adeta soykırım uyguluyor. Yaklaşık 3 ay oldu. Uluslararası kuruluşlar, AB ülkeleri, maalesef İslam ülkeleri ve ne yazık ki Türkiye de bu işgale ve katliamlara engel olacak tek bir somut adım atmadı. Hâlâ limanlarımızdan her gün İsrail’e gemiler gidip geliyor. Diyoruz ki, hiçbir şey yapmıyorsanız en azından şu gemileri durdurun. Hiçbir şey yapamıyorsanız en azından yapıyormuş gibi yapmayın. Bari toplumumuzun Filistin hassasiyetini manipüle etmeyin” şeklinde konuştu.
‘EDİRNE’NİN İHTİYACI NEDİR BİLİYORUZ’
Yerel seçimler hazırlıklarını da dikkatle sürdürdüklerini söyleyen Aydın, “Yerel seçimlere artık sadece 3 ay kaldı. Ocak ayından itibaren yoğun olarak son hazırlıklar gözden geçirilecek ve ardından da kampanya süreci başlayacak. Saadet Partisi olarak hem başkan adaylarımız hem de meclis üyelerimizi belirlerken çok ciddi, titiz ve hassas çalışıyoruz. Her seçim bölgesinin kendi dinamikleri var. Edirneli ne istiyor, biz biliyoruz. Edirne’nin ihtiyacı nedir, biliyoruz. Trakya bölgemizin üzerinden en çok durulması gereken problemleri nelerdir, biliyoruz. Seçim hazırlıklarımızı da işte tüm bunları göz önünde bulundurarak dikkat ve rikkatle sürdürüyoruz” dedi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ