DOLAR 31,2282 0.07%
EURO 33,9158 0.16%
ALTIN 2.036,95-0,16
BIST 9.188,521,39%
BITCOIN 19567665,95%
Edirne
18°

KAPALI

16:27

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

99 okunma

Asgari ücrette tiyatro!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, 2024 asgari ücretin tespit komisyonu toplantılarını 'tiyatro' olarak nitelendirdi.

ABONE OL
15 Aralık 2023 17:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı, 2024 asgari ücretin tespit komisyonu toplantılarını ‘tiyatro’ olarak nitelendirdi.
İlçe Başkanı Balkanlı, ”2024 yılında milyonlarca çalışan emekçinin alacağı asgari ücreti belirlemek amacıyla Çalışma Bakanlığı, İşveren Sendikası ve İşçileri temsil eden Türk-İş Sendikasından oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu ilk toplantısını yaptı ve tiyatro başladı” dedi.
‘Neden ülke olarak asgari ücreti bu kadar çok konuşuyoruz. Çünkü asgari ücret, bizim gibi ekonomisi çöken bir ülkede, genel bir ücret olmaya başlamıştır’ diyen Başkan Balkanlı, “Çağdaş, uygar ve ekonomisi gelişmiş ülkelerde çok az kişi asgari ücretle çalışmaktadır. Ekonomik yönden gelişmiş ülkelerde kimler asgari ücretle çalışır. İşe yeni başlayan ve deneme süresinde çalışan işçiler ile haftanın belirli günlerinde ve saatlerinde çalışanlar asgari ücret alır. Asgari ücret, yasal bakımdan işçilere aylık ödenebilecek en düşük ücreti ifade eder. Ülkemizi ekonomik bakımından gelişmiş ülkelerle karşılaştırdığımızda çalışan nüfus içinde asgari ücret alanların oranı şöyledir. İspanya yüzde 0.8 Belçika yüzde 0.9, Portekiz yüzde 4.4, Slovakya yüzde 5.7 , Almanya yüzde 6, Yunanistan yüzde 8.9, Türkiye’de ise %44 (2014)” şeklinde konuştu.
Bu oranın günümüzde daha da arttığına dikkat çeken Balkanlı, “Kısaca artık ülkemizde asgari ücret yaygın bir ücret olarak kabul edilmiştir. Her geçen yıl da emekçilerimizin, çalışanlarımızın, işçilerimizin aleyhine gelişerek, gelir dağılımı adaleti tamamen dengesizleşmiş ve tüm emekçilerimizin giderek fakirleşmesine neden olmuştur” dedi.
CHP Edirne Merkez İlçe Başkanı Yücel Balkanlı açıklamasında şunlara yer verdi:
AKP iktidarı öyle bir ekonomik yapı oluşturdu ki zengini daha zengin yoksulu daha yoksul hale getiren bir düzen kurdular. Bu durum emekçilerimizin aleyhine gelişmiş ve sosyal sorunlara neden olmuştur. Düşük asgari ücret ve enflasyon, ailelerin geçimini zorlaştırarak ihtiyaçlarını karşılamayı imkansız hale getirmiştir. Kiradan gıdaya, eğitimden sağlık hizmetlerine kadar birçok harcamayı karşıyalamamaktadır. Ailelerin yaşam standartlarını iyice düşürmüş ve temel ihtiyaçlarından feragat etmek zorunda kalmışlardır.
21 yıllık AKP iktidarının oluşturduğu rant ekonomisi, asgari ücretin düşük olması nedeniyle milyonlarca çalışanın adil bir yaşam standardına ulaşmasını engellemiştir. Bu durum sadece ekonomik değil aynı zamanda toplumsal huzursuzluğa ve sosyal sorunlara da neden olmaktadır. Çalışanların sadece hayatta kalmaya çalıştığı, ancak gelişmeye ve geleceğe yönelik umutların azaldığı bir ortamın oluşmasına neden olmuştur. Bu huzursuzluğun sonucu olarak aile içi şiddet ortamını geliştirmiştir.
Gelir dağılımındaki bu adaletsizlik, toplumsal eşitsizliği de derinleştirmektedir. Çalışan emekliler günlük yaşamın zorluklarıyla mücadele ederken zenginler ise tüketim alışkanlıklarını arttırmıştır. Bu durumda toplumun genel huzurunu bozmakta ve sosyal yönden mutsuz bir toplumun oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Adaletli bir ücret politikası olmadan ekonomik büyüme sadece belirli kesimleri zenginleştirmiştir. Yüksek asgari ücret ise ekonomik büyümeyi desteklediği gibi gelir adaletini de sağladığı bir gerçektir. Yüksek ücretler çalışanların daha iyi yaşam koşullarına sahip olmalarını sağlar ve ekonomik olarak daha güçlü bir toplum oluşturur. Bu durum çalışanların tüketim seviyelerini arttırır ve işletmelerin büyümesine, istihdamın artmasına katkıda bulunur. Toplumsal mutluluk zirveye çıkar, şiddet azalır, toplumsal bağ artar. Bu nedenle, akıl ve bilimin eşliğinde, asgari ücretin insan onuruna yakışır bir seviyeye çıkartılması gerekmektedir. Asgari ücret tespit komisyonunda bulunan işverenlerin ve işçileri temsil eden sendika ağalarının bunu anlayabilmesi için aileleri ile birlikte bir ay asgari ücretle yaşayarak emekçilerin yaşam zorluklarını anlamaları gerekir. Yoksa bu tiyatro her yıl aynı şekilde devam edecektir” dedi

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ