DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 2078088-1,19%
Edirne
11°

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

192 okunma

‘Adayımızı destekleyin!’

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Edirne'de “Okuldan Spora, Mahalle Ligi' projesi kapsamında çocuklarla buluşmasında yaptığı konuşmada, AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Belgin İba için destek istedi... Bakan Bak, amatör spor kulübü temsilcileri ve sporcularla bir araya geldiği toplantıda, yeni stat projesinin hazır olduğunu, Kırkpınar Er Meydanı yerinin kentin başka bir noktasına taşınabileceğinin ipucunu da verirken, Edirne'yi Balkanlar'ın spor merkezi yapmak istediklerini söyledi...

ABONE OL
3 Mart 2024 17:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak, Edirne’de amatör spor kulübü temsilcileri ve sporcularla bir araya geldiği toplantıda, Edirne’yi Balkanlar’ın spor merkezi yapmak istediklerini söyledi.
Bakan Bak, Edirne’de, ‘Amatör Spor Kulüpleri Buluşması’ programına katıldı. Meriç Nehri kıyısındaki bir tesiste düzenlenen programa, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, Vali Yunus Sezer, AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Belgin İba ile spor kulüpleri temsilcileri katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’yla başlayan programda Bakan bak, selamlama konuşması yaparak, Edirne ve Türkiye genelinde spor yatırımlarına değindi.


‘TÜRKİYE SPOR DEVRİMİ YAŞIYOR’
Türkiye’nin dört bir yanında spor tesislerine yatırım yapmaya devam ettiklerini belirten Bak, “Malumunuz, Türkiye bir spor devrimi yaşıyor. Spor devrimi yaşarken de Türkiye’nin dört bir yanında başta stadyumlar, kapalı spor salonları, su sporları tesisleri, semt sahaları, basketbol sahaları, okul bahçelerine yapılan tesislerle binlerce tesis yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Şu anda inşaatı devam edenler de var” dedi.


“MAHALLENİN DİNAMİĞİYİZ, RUHUYUZ”
Amatör spor kulüplerinin yöneticileri, başkanları, antrenörlerinin birer kahraman olduğunu söyleyen Bak, “Gençlik ve Spor Bakanlığı olarak gençlerimizi bağımlılıktan, uyuşturucudan, kötü alışkanlıklardan uzak tutmak; birinci görevimiz bu. Bizler, mahallelerin abileriyiz. Çocukları köşelerden alırız, sahalara getiririz. Onlara toplumla paylaşmayı, adam olmayı, topluma saygı göstermeyi ve paylaşmayı öğretiyoruz. Mahallenin dinamiğiyiz, ruhuyuz. Amatör kulüpler böyle. Ve bu noktada da hepinizin ne kadar cefalı işler yaptığınızı, ne fedakarlıklar yaptığınızı çok iyi anlıyorum. Evimizdeki odunu, kömürü getirdik. Yeri geldiği malzemeleri elimizde yıkadık. Yeri geldi esnaftan o çocuklara forma almak için, malzeme almak için destek aldık. Bunlar çok güzel; hayatın güzel parçaları. Benim için de çok güzel parçaları” şeklinde konuştu.


“4 MİLYON ÇOCUĞUMUZU YÖNLENDİRDİK”
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da amatör spor kulübü içerisinden geldiğini söyleyen Bak, “O da bütün kademelere emekçilik yaptı. Türkiye’de spor birliği gerçekleştiren bir lider. Yapılan stadyumlar, yapılan tesisler, eserlerin hepsinde payı var. Bize, ‘Daha çok stat yapın. Mahallelere semt sahaları yapın. Basketbol sahaları yapın. Dezavantajlı noktalardaki amatör kulüplere destek verin’ talimatı var. İşte onun için geldik. Buraya onun için geldik. Okullarda, ilkokullarda, üçüncü sınıflarda yetenek taraması yapılır. Yetenek taramasıyla binlerce çocuğumuzu spora yönlendirir. Bu zamana kadar yaklaşık olarak 4 milyon çocuğumuzu böyle yönlendirdik” ifadelerini kullandı.
“KIRKPINAR PROJESİ HAZIR”
Edirne’yi Balkanlar’ın spor merkezi yapmaya çalıştıklarını anlatan Bak, “Edirne’yi Balkanlar’ın spor merkezi yapmaya çalışıyoruz. Burada yapılacak turnuvalarda, yapılan tesislerle, yapılan organizasyonlarla Edirne’yi büyütmek, Edirne’nin turizmine, hareket, katkı sağlamak için çaba harcıyoruz. Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin yapıldığı alanla ilgili projemiz de hazır. İnşallah çok kısa zamanda bu projeyi de hayata geçireceğiz. Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatı budur. Kırkpınar bir efsane, Sayın Cumhurbaşkanımız da bu projeyi çok hassas bir şekilde takip ediyor. Yerinde mi yapacağız yoksa başka bir yere mi bu konuda değerlendirmeler sürüyor” diye konuştu.


10 BİN KİŞİLİK BİR STADYUM YAPACAĞIZ”
Edirne’deki 25 Kasım Stadyumu’nun şehrin içinde kaldığını söyleyen Bak, “Şimdi onu kaldıracağız. Yeni bir stadyum yapacağız. Butik bir stadyum. 10 bin kişilik bir stadyum yapacağız. Projesi, her şeyi hazır. Şu anda ihaleye çıkmak için hazır. Yaşayan bir stat içinde, savunma sporlarının, onların alt salonunda olacak bir şekilde bir stadyumu planlıyoruz. Bu yaşayan bir stat olacak. Dolayısıyla bu noktada da en kısa zamanda başlayıp, bitireceğiz ve Edirnespor’a da başarılar diliyoruz tabii” şeklinde konuştu.
Eski stadyumun yıkılmasıyla yerinin şehrin meydanı olacağını belirten Bak, ayrıca amatör spor kulüplerine hizmet edecek bir spor kompleksi yapacaklarını kaydetti.
“MİLLİ TAKIM ÇOK GÜZEL İŞLER YAPACAK”
A Milli Futbol Takımı’nın Almanya’da düzenlenecek Avrupa Şampiyonası’na gideceğini hatırlatan Bak, “Almanya zaten bizim evimiz. İnşallah bu genç takım orada da çok güzel işler yapacak. Bunu hep beraber izleyeceğiz. Oradaki gurbetçilerimiz tribünleri dolduracak. Başka yine 36 tanesi tamamlanmış, 4-5 tanesi devam eden stadyumlarımızda yaklaşık 40’a yakın stadyumumuzla Avrupa Futbol Şampiyonası’na aday olduk. 2032 Avrupa Futbol Şampiyonası’nı İtalya’yla beraber Türkiye yapılacak, Türkiye organize edecek. İşte bunların hepsi yapılan yatırımlar, spora, tesislere yapılan yatırımlar. İnşallah bütün bunları birleştirerek sporda, bölgesinde, güçlü, dünya çapında güçlü bir ülke” ifadelerini kullandı.
25 KASIM’I GEZDİ, GENÇLERLE SPOR YAPTI
Bakan Bak, amatör spor kulüpleri ile buluşma programının ardından, 25 Kasım Stadı’na gelerek incelemede bulundu. Stadın yıkılıp yerine kentlinin nefes alabileceği park yapılacağını kaydeden Bak daha sonra ‘Okuldan Spora, Mahalle Ligi’ projesi kapsamında Şükrüpaşa Sahası’nda genç sporcularla buluştu. Bakan Bak, buradaki programda, amatör spor kulüplerinin gösterilerini izleyerek beraber spor yaptı. Bak gençlerle masa tenisi, voleybol, futbol ve atletizm gibi sporlar yaparak, bisiklete bindi.
ÇOCUKLARDAN İBA İÇİN DESTEK İSTEDİ
Bakan Bak, Şükrüpaşa Stadı’ndaki programın sonunda sahneye çıkarak çocuklara spor yapmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. Çocuklardan AK Parti Edirne Belediye Başkan Adayı Belgin İba’ya da destek isteyen Bak, “Türkiye Olimpiyat Hazırlık Merkezleri ile Türkiye spor ülkesi olmaya devam ediyor. Bu güzel projede emeği geçenlere teşekkür ederiz. Yaklaşık 6 bin çocuğumuz spor yapıyor. Valiliklerimiz spor malzemelerini sporcularımıza verdi, mahalle liglerimiz de devam ediyor. Belediye Başkan Adayımız Belgin İba’ya da destek istiyoruz. Belgin Başkan, çocukları ve sporcuları seviyor, çok destek veriyor. Yüzme Bilmeyen Kalmasın projesi ile yaklaşık 10 bin çocuğumuza yüzmeyi öğrettik. Yetenek taraması ile 4 milyon çocuğumuzu değişik spor dallarına yönlendirdik. Kulüplerin sayısının artmasını istiyoruz. İyi ki varsınız. Ailelere sesleniyorum; çocuklarınızı spor tesislerine getirin. En büyük mücadelemiz uyuşturucu maddeler ile mücadeledir bu yüzden spora devam” diye konuştu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ