DOLAR 31,1698 0.07%
EURO 33,7866 -0.09%
ALTIN 2.034,770,10
BIST 9.179,48-1,66%
BITCOIN %
Edirne
11°

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

171 okunma

Velilerden bakana suç duyurusu!

Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Edirne Şubesi yönetimi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bütçe görüşmelerinde tarikat ve cemaatlerle ilgili söyledikleri sözlerden dolayı Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hakkında Edirne Adliyesi'ne suç duyurusunda bulundu... Konuyla ilgili yapılan açıklamada, "Yasa dışı gerici yapıları okullarımızda istemediğimiz gibi, hukuku çiğneyerek bu gerici yapıları yasalara rağmen okullarımıza sokmaya çalışan Yusuf Tekin'in de Milli Eğitim Bakanlığı görevinden azledilmesini istiyoruz. Çünkü Yusuf Tekin'in Milli Eğitim Bakanlığı gibi önemli bir görevde bulunması bu ülke için beka sorunudur" denildi...

ABONE OL
26 Aralık 2023 17:12
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Öğrenci Veli Derneği (Veli-Der) Edirne Şubesi yönetimi, Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) bütçe görüşmelerinde tarikat ve cemaatlerle ilgili söyledikleri sözlerden dolayı Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hakkında Edirne Adliyesi’ne suç duyurusunda bulundu.
Veli-Der Edirne Yönetimi, TBMM’de gerçekleştirilen bütçe görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in tarikat ve cemaatleri savunduğu sözlerinin üstüne, suç duyurusunda bulundu. Edirne Şube Başkanı Benay Gürsel ve yönetim, suç duyurusunda bulunduktan sonra basın açıklaması yayınladı. Açıklamada, Bakan Tekin’in görevden azledilmesi gerektiği belirtildi.
‘TARİKAT VE CEMAATLER MEŞRULAŞTIRILMAYA ÇALIŞILIYOR’
Tarikat ve cemaatlerin sivil toplum kuruluşları değil, yasadışı gerici yapılanmalar olduğunun belirtildiği açıklamada, “Yıllardır sürekli dile getirdiğimiz, mücadele ettiğimiz gerçeği Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin bütçe görüşmeleri sırasında TBMM Genel Kurulunda itiraf niteliğinde söylemiştir. Tekin, “…Bunların içerisinde, sizin ‘tarikat cemaat’ dediğiniz, bizim ‘STK’ dediğimiz yapılarla toplasanız 10 tane protokolümüz vardır” diyerek konuyu önemsizleştirmeye çalışmaktadır. Aslında önemsizleştirmeye çalıştıkları bu protokollerle ülke şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketine dönüştürülmek istenmektedir. Ayrıca, Yusuf Tekin tarikat ve cemaatlerin çocukların dağa çıkmasını engellediğini iddia ederek bu dinci yapıları halkın nezdinde meşrulaştırmaya ve sevimli göstermeye çalışmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti Devletinin çocuklarına sahip çıkma gücü ve yeterliliği vardır. Yeter ki bu irade devlet tarafından gösterilebilsin. Çocuklarımızın dağa çıkmasını engellediğini iddia ettiğiniz tarikat ve cemaatler, Suriye iç savaşı sırasında çocuklarımızı IŞİD, ÖSO, El Nusra ve El Kaide gibi dinci terör örgütlerine gönderdiler. Yine sizin ‘STK’ dediğiniz, bizim ‘tarikat ve cemaat’ dediğimiz gerici yapıların yurtlarında ve Kuran kurslarında çocuklarımızın başına neler geldiğini çok iyi biliyoruz” dedi.
‘BAKAN TEKİN ANAYASAL SUÇ İŞLEMİŞTİR’
Bakanlığın bir tane tarikat veya cemaat ile yapılan protokolün kabul edilebilir olmadığına dikkat çekilen açıklamada, “Aslında Yusuf Tekin, bu güne kadar ki uygulamalarıyla anayasal ve yasal suç işlemiştir ve bu son açıklamalarıyla da bu suçu işlemeye devam edeceğini beyan etmektedir. ÇEDES (Çevreme Duyarlıyım, Değerlerime Sahip Çıkıyorum) projesi ile MEB okullarına ‘manevi danışman’ adı altında dini görevliler (imam, vaiz, din hizmetleri uzmanı ve Kur’an kursu hocaları) görevlendirilerek tarikat ve cemaatlerin okullara girmelerinin önü açıldı. Cemaat örgütlenmelerinde karşımıza çıkan Abi-Abla modelleri ile “Proje uygulama mekânlarında” rol model oluşturulabilecek. Bu mekanların nereler olduğu da bilinmemektedir. MEB’in dini içerikli proje, protokol ve uygulamalarıyla, Cumhuriyetin kuruluş ilkelerinden laik, bilimsel, kamusal eğitim ortadan kaldırılarak, dini vakıf-dernek, cemaat okulları, kursları, yurtları, vb. yerleri doğrudan iktidarın desteği ile bütün eğitim sistemini sarmıştır” diye konuştu.
‘YUSUF TEKİN GÖREVDEN AZLEDİLMELİ’
Demokratik, laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti’nde eğitim öğretim faaliyetlerinin devletin asli görevi olduğuna da dikkat çekilen açıklamada, “Bu görevi yerine getirmekle Milli Eğitim Bakanlığı yetkilidir ve bu yetki devredilemez. Dini vakıf-dernek, cemaat ve tarikatlarla protokoller imzalamak, ilgili mevzuatın izin vermediği yetki devrinin kullanılmasıdır ki, bu suçtur. 677 sayılı Tekke ve Zaviyeler yasasına göre tarikat ve cemaatler yasa dışıdır. Yasa dışı yapılarla işbirliği yapmak suçtur. Tarikat ve cemaatler STK değil, yasa dışı gerici yapılanmalardır. Yasa dışı gerici yapıları okullarımızda istemediğimiz gibi, hukuku çiğneyerek bu gerici yapıları yasalara rağmen okullarımıza sokmaya çalışan Yusuf Tekin’in de Milli Eğitim Bakanlığı görevinden azledilmesini istiyoruz. Çünkü Yusuf Tekin’in Milli Eğitim Bakanlığı gibi önemli bir görevde bulunması bu ülke için beka sorunudur” ifadelerini kullandı.
Türkiye Cumhuriyeti’ni şeyhler, dervişler, müritler, meczuplar memleketi yaptırmayacaklarına da yer verilen çıklamada, “Bu mücadele iyi ile kötünün, aydınlık ile karanlığın, bilim ile cehaletin kavgasıdır. Bu gün her ne kadar durum aleyhimize gibi görünse de umutsuz değiliz. Zira insanlık tarihine baktığımızda; kötülüğün, karanlığın, cehaletin kalıcı olarak kazandığı görülmemiştir. Ne olursa olsun çocuklarımızı karanlığa teslim etmeyeceğiz!
Karanlığa teslim olmayacağız. Yaşasın laik, bilimsel, demokratik, kamusal eğitim mücadelemiz. Veli-der olarak; Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin hakkında suç duyurusunda bulunduk. Siz değerli velilerimizi de çocuklarımızın geleceğine sahip çıkma adına suç duyurusunda bulunmaya çağırıyoruz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ