DOLAR 28,8852 -0.11%
EURO 31,2188 -0.48%
ALTIN 1.875,18-0,48
BIST 8.057,42-0,37%
BITCOIN 12600814,65%
Edirne

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

441 okunma

Vali Sezer’den Millet Bahçesi’ne tarih!

Edirne Valisi Yunus Sezer, yargı kararıyla projesine 'dur' denilen Millet Bahçesi'nin, proje revizyonları ile beraber önümüzdeki yılın ilk dönemlerinde büyük bir bölümünün tamamlanmasının planlandığını söyledi…

ABONE OL
12 Kasım 2023 16:49
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne Valisi Yunus Sezer, yargı kararıyla projesine ‘dur’ denilen Millet Bahçesi’nin, proje revizyonları ile beraber önümüzdeki yılın ilk dönemlerinde büyük bir bölümünün tamamlanmasının planlandığını söyledi.
Edirne’de, 11 Kasım Milli Ağaçlandırma Günü dolayısıyla, merkez ve ilçelerde toplam 14 bin 80 fidan toprakla buluşturuldu. Edirne merleze bağlı Musabeyli köyünde Edirne Valisi Yunus Sezer’in katılımıyla gerçekleştirilen fidan dikim etkinliği, saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Törende konuşan Vali Sezer, ağaçlandırmanın önemine değindi.


‘BU MİRASI GELECEĞE TAŞIMALIYIZ’
Tüm Türkiye’de olduğu gibi Edirne’de de çok yıllık ağaçların bulunduğunu belirten Vali Sezer, “Bizler Anadolu’nun çeşitli yerlerini geziyoruz. Gittiğimiz zaman binlerce yıllık çınar ağaçlarını görüyoruz. Yani bin yılı geçmiş tarihi eserler. Tarihi hüviyete bürünmüş, koruma altında ağaçları görüyoruz. Edirne’mizde de var. Ağaca baktığımız zaman sadece ağacı görmüyoruz. Bunu diken elleri düşünüyoruz ve bunun medeni-yetimiz açısından, bizler açısından ne anlam ifade ettiğini de aynı zamanda görmüş oluyoruz. Çınarlara bakınca ben hep Osmanlıyı, buradaki imparatorluk bakiyesini hem burada hem Balkanlar’da hem Anadolu’muzun güneyinin sınırının ötesinde her yerde görme imkanımız oluyor. Dolayısıyla biz büyük bir me-deniyetin mirasçılarıyız ve bu mirası gençlerimiz vesilesiyle geleceğe taşımamız lazım” dedi.


‘TÜRKİYE’DEKİ ÖRNEK KORULARDAN OLACAK’
81 ilde ağaçlandırma bayramı yapıldığını ifade eden Sezer, “Dikilen ağaçları bizim çocuklarımız görür ama toprağa bırakacağımız en büyük emanetlerden, en büyük servetlerden bir tanesidir. Bugün Musabeyli korusundayız. Burada bir mesire alanımız var. Buranın da proje-lendirilerek Edirneli hemşerilerimizin kullanımına sunacağız. İlkbahar ile birlikte hem kamp alanları ile beraber hem de mesire ve piknik alanlarıyla beraber belki de Türkiye’de ki örnek koru alanlarından, mesire alanlarından bir tanesi olacak” diye konuştu.


‘MİLLET BAHÇESİNİN ÖNÜMÜZDEKİ YILIN İLK YILINDA TAMAMLANMASI PLANLANIYOR’
Söğütlük Kent Ormanı’nda yapılmak istenen Millet Bahçesi projesine de değinen Sezer, “Bir taraftan da Millet Bahçesi devam ediyor. Proje revizyonları ile beraber önümüzdeki yılın ilk dönemlerinde büyük bir bölümünün tamamlanması planlanıyor. Böylece ilimizde vatandaşlarımızın gidip yürüyüş yapabilecekleri, bisiklete binebilecekleri, piknik yapabilecekleri, kamp yapabi-lecekleri çok önemli 2 tane alanı 2024 yılına hazırlamış olacağız” dedi.


Edirne Orman İşletme Müdürü Murat Aksoy da Cumhuriyetin 100. yılı anısına tüm yurtta 100. yılı Cumhuriyet Ormanları tesis edildiğini, bu çerçevede Musa-beyli Korusu’nda 2 hektarlık alanda yaklaşık 1500 adet fidan dikileceğini söyledi.

Konuşmaların ardından protokol üyeleri ve öğrenciler tarafından fidan dikimi yapıldı.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ