DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21549041,93%
Edirne
17°

AZ BULUTLU

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

138 okunma

Turizm Haftası’na 9/8’li start!

Edirne'de 48. Turizm Haftası, Atatürk Anıtı'nda düzenlenen törenle başlarken, hafta kapsamında konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, "Ülkemizin 2024 Turizm hedefi 60 milyon turist, 60 milyar dolar gelirdir" dedi...

ABONE OL
15 Nisan 2024 17:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne’de 48. Turizm Haftası, Atatürk Anıtı’nda düzenlenen törenle başlarken, hafta kapsamında konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, “Ülkemizin 2024 Turizm hedefi 60 milyon turist, 60 milyar dolar gelirdir” dedi.
Ülke genelinde her yıl 15-22 Nisan tarihleri arasında kutlanan Turizm Haftası, bu yıl 48’inci başladı. Hafta açılışı kapsamında Edirne’de Atatürk Anıtı’nda tören düzenlendi. Edirne İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü tarafından Atatürk Anıtı’na çelenk sunulmasıyla başlayan tören, Edirne Belediye Bandosu eşliğinde saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam etti. Edirne Dr. Sadık Ahmet Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi 9/A sınıfı öğrencilerinden Fikret Çağan Altın tarafından “Şehr-i Şiir” isimli şiirin okunduğu törende, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’ne bağlı Roman Halk Müziği Topluluğu tarafından müzik dinletisi sunuldu.


‘TURİZM SEKTÖRÜNDEN YILDA 30 MİLYAR DOLAR SATIN ALMA GELİRİ’
Törende konuşan İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk, turizmin yılda yaklaşık 30 milyar doların üzerinde satın alma geliri getirdiğini ve kendisi dışında 54 farklı sektörü de etkilediğini ifade ederek; “Turizm, ekonomide çok büyük bir paya sahip olmakla birlikte, kültürlerin birbirlerini tanımasında da önemli bir araçtır. Turizm, ekonomiye olan katkısı dışında, ülkelerin sahip olduğu doğal, kültürel, tarihi kaynakların değerlendirilmesi ve bu kaynakların sürdürülebilirliğine destek vermesi, kentsel ve kırsal kalkınmaya katkısıyla yaşam kalitesinin artması ve dünya insanlarının birbirlerini daha iyi anlayıp tanıması sayesinde uluslararası barışa destek olması gibi birçok sosyal, kültürel, mikro ve makro etkilere sahiptir. Paylaşım ekonomisini en önemli örneği olarak kabul edilen sektörümüz, yılda yaklaşık 30 milyar dolar üzerinde satın alma ile kendisi dışında 54 farklı sektörü etkileyen haliyle ülkemizin vazgeçilmez sektörleri arasındadır” dedi.


‘2024 YILI TURİZM HEDEFİ 60 MİLYON TURİSTTEN 60 MİLYAR DOLAR GELİR’
Soytürk, turizmde 2024 yılı hedefinin 60 milyon turistten 60 milyar dolar gelir elde etmek olduğunu kaydederek; “Adı barışla özdeşleşen turizm sektörünün öncelikli dileği günümüzde devam eden savaşların sona ermesi ve dünya barışının sağlanmasıdır. İçinde bulunduğumuz dünyada, dünya ölçeğinde turizm gelirleri, genel ekonomik gelirden daha hızlı büyümektedir. Bu büyümenin arkasında dünyada orta sınıfın büyümesi, refahın artması, iletişim ve ulaşımın hızla gelişmesi ve yaygınlaşması yatmaktadır. Ülkemizin 2024 Turizm hedefi 60 milyon turist, 60 milyar dolar gelirdir. Yine bakanlığımızın 2028 yılı hedefi, dünyada ilk 3 sırada yer almak ve 2028’de 100 milyar dolar gelir elde etmektir. Sayın bakanımız Mehmet Nuri Ersoy ‘un önderliğinde hedeflerimize gerçekçi ve iyi hesaplanmış şekilde ilerliyoruz” şeklinde konuştu.


MASTER PLANINDA HEDEF 2030 YILINA KADAR KALİTE VE VERİMİ İLERİYE TAŞIMAK
Edirne Turizm Master Planı ile 2030 yılına kadar kent turizmini kalite ve verimlilik açısından ileriye taşımayı amaçladıklarını söyleyen İl Kültür ve Turizm Müdürü Kemal Soytürk; “Bu çerçevede şehrimizin bu turizm sektöründe pastadan aldığı payı arttırmak, gelecek ziyaretçilere farklı ve sürdürülebilir destinasyon sunmak için paydaşlarımızla Edirne Turizm Master planını, yol haritasını ve tanıtım stratejisini hazırladık. Bu geliştirdiğimiz plan uzun ve kapsamlı bir projedir. Plan, Edirne turizminin 2030 yılına kadar kalite ve verimlilik açısından ileri götürmeyi amaçlayan bir yol aşamasıdır. Edirne yıllar öncesine uzanan tarihi ve kültürel açıdan insanoğlunun en üst yere getirdiği bir mirastır. Topraklarımızda sanat, gelenek, tarih, gastronomi, doğa zenginliği, yaşam biçimi gibi eşsiz değerlerimiz var. Bu değerlerimizi turizm verimliliğimizi arttırmada daha çok kullanacağız. Edirne’mizde sürdürülebilir turizmin devam edebilmesi için tüm çalışanlarımızla son hız çalışıyoruz, çalışmaya da aynı şekilde devam edeceğiz. Turizmin uluslararası kültürel ve toplumsal iletişimi sağlayan bütünleştirici gücünün tüm dünyada egemen olması dileğiyle 48. Turizm Hafta’mızı kutluyor, turizmin gelişmesinde emek vermiş tüm emektarlarımızı tebrik ediyorum” diye konuştu.


Soytürk’ün konuşmalarının ardından Edirne Halk Oyunları, Tiyatro Eğitimi Kültür Araştırma Gençlik ve Spor Kulübü Derneği (HOTEAD) Halk Dansları Topluluğu tarafından hazırlanan halk oyunları gösterisinin sunulmasıyla tören son buldu.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ