DOLAR 31,2261 0.06%
EURO 33,9262 0.19%
ALTIN 2.038,01-0,11
BIST 9.189,271,40%
BITCOIN 19528655,96%
Edirne
18°

KAPALI

16:27

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

115 okunma

TÜKD: Laik bilimsel eğitimden vazgeçmeyiz

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu ve Şubeleri adına dün yazılı bir açıklama yapan Genel Başkan Meral Güler, "Laik, bilimsel eğitimden vazgeçmiyoruz" dedi.

ABONE OL
20 Aralık 2023 17:35
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Türk Üniversiteli Kadınlar Derneği Genel Merkez Yönetim Kurulu ve Şubeleri adına dün yazılı bir açıklama yapan Genel Başkan Meral Güler, “Laik, bilimsel eğitimden vazgeçmiyoruz” dedi.
Güler; Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in, okullardaki eğitim programlarının tarikatlarla yapılan protokollerle şekillendirildiğine ve bu uygulamanın devam ettirileceğine dair itiraf niteliğindeki açıklamasının esef verici ve bir o kadar da ürkütücü olduğunu kaydetti. TÜKD Genel Başkanı’nın şubeler aracılığı ile yurt çapında tepkilerini dile getirdiği açıklamasında şu ifadelere yer verildi.
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) ile dini vakıf ve cemaatler arasında yapılan protokollerle; okullarımızda evrensel ilkeler temelinde verilmeye çalışılan “değerler eğitimi” yerine, din temelli “manevi değerler eğitimi”nin konulması amaçlanmakta, dinselleşme çabaları eğitimin bütün kademelerine yansıtılmak istenmekte, belirli bir inanç siste-minin temsilcileri tarafından laik eğitim sistemi çökertilip, doğmalara dayalı eğitime geçiş hedeflenmektedir.
MEB tarafından müspet ilimin temel ilkelerinden uzaklaşılarak, eğitim programlarının dini esaslar çerçevesinde biçimlendirilmesi yolunda atılan adımların sonuncusu olan ve MEB’nın ısrarla sürdürüleceğini ifade ettiği protokollerin uygulamaya konulması, toplumun tüm katmanlarında gerilim yaratmış ve özellikle de öğrenciler ve veliler üzerinde oluşan psikolojik baskı onarılmaz bir kuşatılmışlık duygusu oluşturmuştur.
Kamu gücünü kullananların dayatmaya çalıştıkları din eksenli yaşam biçimi, toplumun tolerans sınırlarını zorlamaya başlamış ve yükselen sesler adeta imdat çığlığına dönüşmüştür.
Laikliğin temel koşulu, herhangi bir gruba ya da mezhebe dinsel ayrıcalık ve üstünlük tanınmaması, farklı inanç ve dinlerdeki insanlar arasında eşitliğin sağlanmasıdır.
Laikliğin hayata geçirilmesi için devletin ve MEB başta olmak üzere, tüm devlet kurumlarının her türlü inanç sistemine ve farklıklara eşit mesafede durması, eğitim sistemini dini kural ve referanslara göre değil, bilimsel gerçeklere ve toplumsal ihtiyaçlara göre düzenlemesi gerekmektedir. MEB ile dini vakıflar ve cemaatler arasında yapılacak her türlü işbirliği ve imzalanacak protokoller, okullarımızda kamu otoritesi eliyle yeni bir dini yapılanmaya yol açacağı ve laik eğitim sistemimizde telafisi imkansız tahribata sebebiyet vereceği için, eğitimin tarikat yapılandırmalarının etkisinden kurtarılması için gerekli adımların ivedilikle atılmasını talep ediyor ve Laik eğitimin korunması için çabamızı sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ