DOLAR 31,1741 0.08%
EURO 33,7787 -0.12%
ALTIN 2.035,030,11
BIST 9.179,48-1,66%
BITCOIN %
Edirne
11°

PARÇALI BULUTLU

13:22

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

243 okunma

‘Trakya’nın tohumunu Trakyalılar büyütecek’

Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi sonunda elde edilen hibrit tohumun tanıtımı toplantısında “Trakya'da çiftçilerimizin yerli ve milli olana daha fazla ilgi göstermesini bekliyoruz” dedi...

ABONE OL
18 Aralık 2023 17:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Trakya Kalkınma Ajansı’nın yürüttüğü Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi sonunda elde edilen hibrit tohumun tanıtımı yapıldı.
Trakya Kalkınma Ajansı tarafından yürütülmekte olan Trakya Tohumculuk Sektörünün Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında uygulamaya konan Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi sonunda elde edilen hibrit tohumun tanıtılması ve önümüzdeki yıl ekim alanlarının daha da genişletilmesi için Tekirdağ’da bir tanıtım toplantısı düzenlendi.


Toplantıya Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin, Tekirdağ İl Tarım ve Orman Müdürü Oktay Öcal, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı, Trakya Birlik Yönetim Kurulu Başkanı Şafak Kırbiç, Tekirdağ’da bulunan ziraat odalarının yöneticileri, Çatalca, Silivri ve Gelibolu ziraat odası yöneticileri, kooperatif yöne-ticileri, Trakya Tohum A.Ş. yöne-ticileri ve davetliler katıldı.
Toplantının açış konuşması yapan Trakya Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Mahmut Şahin yerli ve milli hibrit ayçiçeği geliştirilmesi sürecinden bahsetti. Şahin şunları söyledi:


Ajansımız tarafından yürütülmekte olan Trakya Tohumculuk Sektörünün Geliştirilmesi Sonuç Odaklı Programı kapsamında sektör paydaşlarımız ile işbirliği içerisinde çeşitli faaliyetler ve projeler uyguluyoruz. 2019 yılında Ajansımız koordinasyonunda kurulan Trakya Tohum A.Ş. tarafından Milli Hibrit Tohum Geliştirme Projesi uygulanmaya kondu, yerli ve milli mısır ve ayçiçeği tohumu geliştirme çalışmaları Ajansımızca desteklendi. Söz konusu proje kapsamında üretimi desteklenen Yerli ve Milli Hibrit Ayçiçeği Tohumunu iki yıldır farklı bölge ve şehirlerde deneme ekimlerine tabi tuttuk. Sadece geride bıraktığımız üretim sezonunda Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ’da yaklaşık 60.000 dönüm alana 30 tona yakın yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohumu ekimi yapıldı. Oldukça kurak bir sezon geçirmemize rağmen geliştirilen SUN 2259, TR 2242, SUN 2239 çeşitlerimiz dönüm başına verim oranlarında, bitki gelişiminde, hastalıklara karşı direnç ve yağ oranlarında yabancı rakiplerinin üstünde bir performans gösterdi. Önümüzdeki yıl hedefimiz to-humlarımızın daha geniş alanlara ekilmesidir. Bu çeşitlerin geliş-tirildiği yer olan Trakya’da çiftçile-rimizin yerli ve milli olana daha fazla ilgi göstermesini bekliyoruz. Tohumları biz geliştirdik, onları tercih edip büyütecek olan sizl-ersiniz.
Daha sonra Trakya Tohum A.Ş. Ar-Ge Müdürü Veli Pekcan yerli ve milli hibrit ayçiçeği tohum çeşit-lerini tanıtan ayrıntılı bir sunum gerçekleştirdi. Katılımcıların so-rularının yanıtlanmasının ardından toplantı yemek ile sona erdi.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ