DOLAR 33,0351 0.69%
EURO 35,9680 0.99%
ALTIN 2.517,27-0,45
BIST 10.974,24-0,16%
BITCOIN 2121734-2,87%
Edirne
22°

KAPALI

13:16

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

218 okunma

TEMA’dan ‘yangın’ uyarısı!

TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, hava sıcaklıklarının yükselmesiyle artışa geçen anız ve orman yangınlarına dikkat çekip, toprağa ve doğaya verilen zararın büyüklüğüne dikkat çekti… Denetim eksikliği nedeniyle anız yangınlarının her geçen gün artığını belirten Çoğal, “TEMA Vakfı olarak küçük ihmallerin felaket getirdiğini hatırlatıyor, havaların ısınmasıyla birlikte artan orman yangını riskine karşı tüm halkımızı dikkat göstermeye çağırıyoruz" dedi…

ABONE OL
21 Haziran 2024 18:12
9

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, hava sıcaklıklarının yükselmesiyle artışa geçen anız ve orman yangınlarına dikkat çekip, toprağa ve doğaya verilen zararın büyüklüğüne dikkat çekti.
Ülke genelinde hava sıcaklıklarının artmasıyla, korkulan orman ve anız yangınları da artışa geçti. Konu hakkında açıklama yayınlayan TEMA Vakfı Edirne İl Temsilcisi Şirin Çoğal, özellikle piknik amaçlı ormanları tercih eden vatandaşları dikkatli olmaya davet ederken, anız yangınlarına karşı da denetimlerin sıklaştırılması gerektiğini belirtti.
Çiftçileri anız yakmamaları konusunda uyaran Çoğal, topraktaki canlı mikroorganizmaların anız yangınlarıyla yok olduğunu hatırlatarak, “Anız yangınları çiftçimizin yeterince bilinçlendirilememesi ve denetim eksikliği nedeniyle ne yazık ki her geçen gün endişe verici şekilde artıyor. Anız yakma işlemi çevreye, topraklara, ormanlara, su varlığına, biyolojik çeşitliliğe ve ekonomiye büyük zarar veriyor. Anızın yakılması sırasında toprakta yaşayan, toprağı havalandıran, verimli kılan milyonlarca canlı mikroorganizma yok oluyor. Çocuklarımıza bırakacağımız geleceğin mirası olan tarım topraklarının önemli bir kısmı anız yangınlarıyla yok oluyor” ifadelerini kullandı.


‘DENETİMLER SIKLAŞMALI’
Çoğal, anız yakılmasının önüne geçmek için denetimlerin sıklaştırılması gerektiğinin altını çizerek, “Anız yakılmasıyla ilgili İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Valilik, Çevre ,Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, Jandarma teşkilatı ve köy muhtarlıkları hem yetkili hem de sorumlu konumundadır. Muhtarlar ve kamu görevlileri anız yakma olayının olduğu tarlanın durumunu, duyum aldıktan sonra tutanakla tespit edip, idari ve adli mercilere bildirmelidir. 2872 Sayılı Çevre Kanunu’nun 20. Maddesine dayanılarak 2023 yılında kanuna aykırılık halinde uygulanacak idari para cezaları, 29 Aralık 2022 tarih ve 32058 sayılı Resmi gazetede yayınlanan 2023/1 no’lu tebliğde belirlenmiştir. Söz konusu tebliğde 2872 sayılı Çevre Kanunu’nun 20. Maddesinin (l) bendine aykırı olarak anız yakanlara her dekar için 244,09 TL idari para cezası verilir hükmü bulunmaktadır. Anız yakma fiilinin orman ve sulak alanlara bitişik yerler ile meskun mahallerde işlenmesi durumunda bu ceza beş kat artırılmaktadır. Üreticilerimizden hem cezai durumla karşılaşmamaları, hem de çevre ve doğal ekosistem sağlığı açısından hasat sonrasında anızlarını yakmamaları konusunda duyarlılık bekliyoruz” diye konuştu.
‘BİR İZMARİT ORMAN YANGININA SEBEP OLABİLİR’
Ormana ya da ormana yakın alana atılan bir izmaritin yangına sebep olabileceğine dikkat çeken Çoğal, “Bu izmarit çevresindeki otları ve bitkileri yakmaya başlayabilir. İyi söndürülmemiş bir mangal ateşi, rüzgarın etkisiyle tekrar tutuşabilir. Ormana atılan bir cam şişe ya da benzer özelliklerdeki bir atık, güneş ışınlarının mercek etkisi ile ateş oluşturabilir. Anız yakımları orman sınırına yakın alanlarda yapıldığında, bir orman yangınına dönüşebilir. Bu sebeple; orman alanlarında ve orman sınırlarına yakın alanlarda kesinlikle ateş yakılmamalı. Ormanlarda izin verilen piknik alanları dışında piknik yapılmamalı. Yakılan piknik ateşlerinin tamamen söndürüldüğünden emin olunmalı. Ormana çöp, plastik, cam şişe ve cam parçaları atılmamalı. Ormanlık alanlarda sigara içilmemeli ve orman kenarı karayollarına, ormana yakın alanlara sigara izmaritleri kesinlikle atılmamalı. Anız yakmaktan vazgeçilmeli. Yangın riski görülen durumlarda ise hemen Acil Çağrı Hattı 112 veya Orman Yangını İhbar Hattı 177 aranarak ihbarda bulunulmalı. TEMA Vakfı olarak küçük ihmallerin felaket getirdiğini hatırlatıyor, havaların ısınmasıyla birlikte artan orman yangını riskine karşı tüm halkımızı dikkat göstermeye çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ