DOLAR 33,1952 -0.11%
EURO 36,0226 -0.6%
ALTIN 2.548,96-1,98
BIST 11.156,200,15%
BITCOIN 22161450,45%
Edirne
37°

PARÇALI BULUTLU

20:39

AKŞAM'A KALAN SÜRE

188 okunma

Şiddete büyük tepki!

Edirne'de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakımındaki annesinin ölümü sonrası evrakların doldurulmasını isteyen doktor B.B.Ö.'ye yumruklu saldırıda bulunan ev hapsindeki Volkan K., savcılığın itirazı üzerine çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı... Hastane önünde gerçekleştirilen eylemle olayı protesto eden sağlık çalışanları adına konuşan Edirne Tabip Odası Başkanı Gürcan Altun, "Sağlıkta şiddete yönelik gerekli önlemlerin alınması için yetkililere sorumluluklarını hatırlatıyoruz. Güvenli çalışma ortamlarında, insanca çalışma koşullarında yaşamak ve yaşatmak istiyoruz" dedi...

ABONE OL
9 Şubat 2024 15:13
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER

Edirne’de Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi yoğun bakımındaki annesinin ölümü sonrası evrakların doldurulmasını isteyen doktor B.B.Ö.’ye yumruklu saldırıda bulunan ev hapsindeki Volkan K., savcılığın itirazı üzerine çıkarıldığı hakimlikçe tutuklandı.

Olay 6 Şubat sabahı Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi dahili yoğun bakım servisi önünde meydana geldi. Serviste kanser tedavisi gören Nazife K., çoklu organ yetmezliği nedeniyle hayatını kaybetti. Serviste asistan doktor olarak görev yapan B.B.Ö., daha önce kendisine vefat haberi verilen oğlu Volkan K.’ye ölüm belgelerinin doldurulması yönünde bilgi vermek istedi. Volkan K. bu sırada doktor B.B.Ö.’ye yumruklu saldırıda bulundu. Olayda güvenlik görevlileri araya girerken; hastane yönetimi ‘beyaz kod’ bildiriminde bulundu. Hastaneye gelen polis ekipleri, Volkan K.’yi gözaltına aldı. Volkan K.’nin yapılan kontrolünde, 1.30 promil alkollü olduğu tespit edildi. Volkan K., emniyetteki işlemlerinin ardından sevk edildiği adliyede çıkarıldığı hakimlikçe ev hapsiyle cezalandırıldı.

SAVCININ İTİRAZI SONRASI TUTUKLANDI

Kamuoyunda geniş yakın uyandıran olay sonrası Edirne Cumhuriyet Savcılığı harekete geçti. Volkan K., savcılığın ev hapsine itirazı üzerine dün yeniden gözaltına alındı. Edirne Adliyesi’nde hakim karşısına çıkarılan Volkan K., tutuklanarak cezaevine gönderildi.

‘SÜRECİN YAKIN TAKİPÇİSİYİZ’

Olayla ilgili Edirne Tabip Odası bugün Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi önünde eylem gerçekleştirdi. Çok sayıda doktor ve sağlık çalışanının katıldığı eylemde konuşan Oda Başkanı Prof.Dr. Gürcan Altun, “Sağlıkta şiddetin hedefi bu kez Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünite’sinde çalışan meslektaşımız oldu. Meslektaşımız, ölen bir hastanın ölüm belgesinin doldurulması için görüştüğü hasta yakını tarafından darp edildi. Edirne Tabip Odası olarak meslektaşımıza yönelik gerçekleştirilen saldırıyı kınıyoruz. Bu elim olayda adli ve idari sürecin yakından takipçisi olduğumuzun bilinmesini isteriz” dedi.

‘YAŞAMAK VE YAŞATMAK İSTİYORUZ’

Sağlıkta şiddetin Türkiye’de kronik toplumsal bir sorun haline dönüştüğünü belirten Altun, “Hekimi ve hastayı karşı karşıya getiren politikalar, yetkililerin hekimleri ve sağlık çalışanlarını hedef gösteren özensiz, hürmetsiz söylemleri sağlıkta şiddetin günden güne artmasına yol açtı. Bu şiddet uzun zaman yetkililer tarafından görülmek istenmedi. Ancak bu şiddetin normalleşmesine izin vermememiz gerekiyor. Sağlık sistemi insanları yaşatmak üzerine kurulmuştur. Gelinen noktada hekimler ve sağlık çalışanları kendi hayatlarından endişe etmektedir. Günde en az 100 sözel ve fiziksel şiddet vakasıyla karşılaştığımız, hekimlerin %84’ünün en az bir kere şiddete maruz kaldığı çalışma koşullarındayız. Sağlıkta şiddete yönelik gerekli önlemlerin alınması için yetkililere sorumluluklarını hatırlatıyoruz. Güvenli çalışma ortamlarında, insanca çalışma koşullarında yaşamak ve yaşatmak istiyoruz” diye konuştu.

‘ŞİDDET SONA ERENE KADAR MÜCADELEMİZ SÜRECEK’

Sağlıkta şiddet yasasının yeterli olmadığını da ifade eden Altun, “Sağlıkta şiddet hem toplum sağlığı hem de çalışan sağlığı için büyük bir tehdittir ve bununla mücadele edilmesi gereklidir. Türk Tabipleri Birliği ve Edirne Tabip Odası olarak bugüne kadar yaptığımız gibi bundan sonra da toplumun sağlık hakkını iyi hekimlik değerleriyle koruyacağız. Artık bir hekimin ya da sağlık çalışanının kılına zarar gelmesine tahammülümüz kalmamıştır. Bu konuda hekimlerin kendi yaşam hakları, güvenli çalışma ortamları için seslerini ve güçlerini; her yerde, her koşulda, hep birlikte göstermeye hazır olduklarını bir kez daha belirtmek istiyoruz. Şiddet sona erene kadar mücadelemiz sürecektir” şeklinde konuştu.

HEKİMLER BİRLİĞİ’NDEN İŞİ BIRAKMA

Öte yandan Hekimler Birliği, olay nedeniyle kentte 1 günlük iş bırakma kararı aldıklarını duyurdu. Konuyla ilgili sosyal medyadan yapılan açıklamada, “Hekime şiddete karşı duruşumuzu net bir şekilde göstermek ve bu tür olayların bir daha yaşanmaması için Hekim Birliği Sendikası olarak yarın Edirne genelinde iş bırakma kararı aldık” denildi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ