DOLAR 32,1866 0.01%
EURO 34,9671 -0.09%
ALTIN 2.507,34-0,11
BIST 10.895,251,45%
BITCOIN 2230000-0,66%
Edirne
23°

AÇIK

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

137 okunma

Selimiye gölgesinde büyük buluşma

Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu'nca Selimiye Camisi meydanında düzenlenen, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş'ın da katıldığı, 'Selimiye Gölgesinde Edirne- Balkan Buluşması' iftar programı yaklaşık 5 bin kişiye ev sahipliği yaparken, yaşanan aksaklıklar, organizasyona gölge düşürdü... Programı takip etmek üzere gelen basın mensuplarının çoğu ile birlikte üst düzey davetlilerin de yer bulamadıkları etkinlikte, öğrencilerden oluşan semazenlerin gösterisi büyüledi...

ABONE OL
5 Nisan 2024 15:34
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER

Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu’nca Selimiye Camisi meydanında düzenlenen, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş’ın da katıldığı, ‘Selimiye Gölgesinde Edirne- Balkan Buluşması’ iftar programı yaklaşık 5 bin kişiye ev sahipliği yaparken, yaşanan aksaklıklar, organizasyona gölge düşürdü.

Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu’nca Selimiye Meydanı’nda, ‘Selimiye Gölgesinde Edirne- Balkan Buluşması’ iftar programı gerçekleştirildi. Programa Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş, Edirne Valisi Yunus Sezer, Kırklareli Valisi Birol Ekici, Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Bulgaristan Filibe Valisi İliya Zümbilev, Bulgaristan Ulusal Meclis Başkan Yardımcısı Filiz Hyusmenova, Dostluk-Eşitlik-Barış Partisi Onursal Başkanı Işık Sadık Ahmet, Hak ve Özgürlükler Hareketi Başkan Yardımcısı Halil Latifov, Balkanlar’dan çok sayıda din temsilcisi, milletvekilleri, Edirne ve Balkanlar’dan belediye başkanları ile vatandaşlar katıldı.

AKSAKLIKLAR ORGANİZASYONU GÖLGELEDİ

İftar Programı, Balkan Senfoni Orkestrası ile Edirne Devlet Türk Müziği ve Rumeli Müziği Topluluğu’nun ilahilerden oluşan konseriyle başladı. Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı da ilahi söylediği program Kur’an-ı Kerim tilavetiyle devam etti, Kur’an okundu. İftar zamanının yaklaştığı anlarda, Edirne’deki basın mensupları, kendileri için ayrılan masaya başka misafirlerin oturtulmasıyla şok yaşadı. Basın mensuplarıyla birlikte programda çok sayıda üst düzey davetli de iftar için hazırlanan yemeği yiyemedi. Yaşanan aksilikler, organizasyonu adeta gölgeledi. 

‘RAMAZAN KARDEŞLİK, BİRLİK VE BERABERLİK AYI’

İftar yemeğinin ardından konuşan Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Ramazan ayının kardeşlik, birlik ve beraberlik ayı olduğunu söyledi. Erbaş, “Ramazan ayı kardeşlik ayı, birlik ayı, beraberlik ayı. Ramazan ayı; dayanışma ayı, yardımlaşma ayı. Bizim medeniyetimiz sevgi medeniyeti, sadakat medeniyeti bizim medeniyetimiz. İnançları, kültürleri, renkleri farklı olmasına rağmen çok farklı özelliklere sahip olan insanlarla bir arada, barış içerisinde yaşama tecrübesini dünyaya tanıtan bir medeniyet bizim medeniyetimiz. İşte burası, işte Balkanlar bu tecrübenin yaşandığı en önemli bölgelerden birisi. Şu anda onun bir örneğini yaşıyoruz burada. Ne mutlu bize ki böyle bir medeniyetin mensuplarıyız. İnancı, mezhebi, kültürü, ırkı, dili ne olursa olsun birlikte yaşama tecrübesi bizim bütün dünyaya örnek gösterebileceğimiz, tarihimize baktığımız zaman bizim için mutluluk verici bir konu” dedi.

Edirne Valiliği Balkan Şehirleri İşbirliği Platformu’nca Selimiye Camisi meydanında düzenlenen, Diyanet İşleri Başkanı Prof.Dr. Ali Erbaş’ın da katıldığı, ‘Selimiye Gölgesinde Edirne- Balkan Buluşması’ iftar programı yaklaşık 5 bin kişiye ev sahipliği yaparken, yaşanan aksaklıklar, organizasyona gölge düşürdü…

Programı takip etmek üzere gelen basın mensuplarının çoğu ile birlikte üst düzey davetlilerin de yer bulamadıkları etkinlikte, öğrencilerden oluşan semazenlerin gösterisi büyüledi.

Sevgi, sadakat, saygı ve sabır kelimelerinin önemine değinen Erbaş, “Dedim ya bizim medeniyetimiz sevgi medeniyetidir. Peygamber efendimiz buyuruyor ki ‘sizler iman etmedikçe cennete giremezsiniz ama birbirinizi sevmedikçe de gerçekten iman etmiş olamazsınız.’ Onun için S ile başlayan bazı kavramlar var. Onları biz toplumumuzda o kavramların oluşması için hepimiz birlikte gayret etmeliyiz. Bunlardan birisi sevgi, bir diğeri saygı. Sevgimizi hepimize, birbirimize göstereceğiz. Sevgiyi göstermeden nasıl bir arada huzur içerisinde yaşayacağız? Birbirimizin yaşantısına, inancına, mezhebine, kültürüne saygı göstermemiz lazım. Bu saygı olmadan biz nasıl barış içerisinde yaşarız?” diye konuştu.

‘BİRBİRİMİZE KARŞI GÜVEN DUYMALIYIZ’

İnsanların birbirine karşı dürüst olması gerektiğini de dile getiren Erbaş, “Bir diğer kavram sadakat. Birbirimize karşı dürüst olacağız, sadık olacağız, sadakatli olacağız. Sadakat olmazsa birbirimize nasıl güveniriz? Bakınız, bizim peygamberimizin isminin devamında ’emin’ var. Peygamber olmadan önce aldığı bir isim. Ne demiş Mekkeliler peygamber efendimize? Muhammedül emin yani güvenilen Muhammed, Emin Muhammed. Onun için her ismimizin devamında bir emin sıfatı olması lazım ki birbirimize güvenelim. Zaten Peygamber Efendimiz Müslüman’ı da böyle tanımlıyor. Müslüman şudur; insanların elinden ve dilinden emniyette olduğu kimsedir. Emin olduğu kimsedir. İşte biz Müslümanlar olarak, insanlar olarak birbirimize karşı güven duymalıyız, güven içerisinde olmalıyız. İşte bu da sadakattir. Sabırla bunları yaparsak selamete ulaşırız” dedi.

‘SEVGİ, SAYGI, SADAKAT VE SABIR İLE SELAMETE ULAŞABİLİRİZ’

Toplum olarak sevgi, saygı, sadakat ve sabır ile selamete ulaşılabileceğini ifade eden Erbaş, “Toplum olarak, millet olarak ve insanlık olarak sevgi, saygı, sadakat ve sabır ile hareket edersek insanlık olarak selamete ulaşırız. Ramazan ayı bize bunları öğretiyor. Ramazan ayı cennetin, Rabbimizin ifadesiyle; ‘Rabbinizden mağfirete koşunuz, affa koşunuz, bağışlanmaya koşunuz.’ Ramazan ayında inşallah mümkün olduğunca Rabbimizin bu emirlerine uymaya gayret etmişizdir. Çoluk, çocuk, genç, yaşlı, orta yaşlı, yetişkin herkes işte bu mağfirete, Rabbimizin mağfiretine koşmak için ramazanı idrak ettik. Bu gece iftar sofrasında ramazanın güzelliklerini daha da güzelleştiren, bu iftar sofrasında bu anı bize yaşatan Rabbimize hamdolsun diyorum” ifadelerini kullandı.

‘HEDEFİMİZ GELECEĞİ BİRLİKTE İNŞA ETMEK’

Programın ev sahipliğini yapan Edirne Valisi Yunus Sezer de binlerce insanı Selimiye Camisi gölgesinde iftarda buluşturmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Vali Sezer, “Bugün burada, her dinden, her milletten, her kültürden insanımızı iftar soframızda buluşturduk. Bu birliktelik Balkan coğrafyasının zenginliğinin bir yansımasıdır. Bulgaristan, Kuzey Makedonya ve Yunanistan’da 9 şehrimizde iftar programları gerçekleştirdik. Edirne iftarımızda da tüm Balkanlardaki soydaşlarımızla bir araya geldik. Balkan Şehirleri İş Birliği Edirne Platformu’yla tarihten ve kültürümüzden gelen kardeşliğimizi pekiştirmek, ilişkilerimizi güçlendirmek amacıyla dış ticaret ve yatırım, turizm, kültür ve sanat, tarım, eğitim, gençlik ve spor, yerel yönetimler ve STK’lar, doğal afet ve insani yardım gibi konularda ciddi çalışmalar yürütüyoruz. Hedefimiz, sınırları aşan dostlukları, kardeşliğimizi pekiştirmek, gönül birliği oluşturarak, tarihi bağlarımızı güçlendirmek ve ortak bir geleceği hep birlikte inşa etmektir” dedi.

Konuşmaların ardından program, öğrencilerden oluşan semazenlerin gösterisiyle sona erdi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ