DOLAR 32,5038 0.08%
EURO 34,7826 -0.12%
ALTIN 2.496,260,50
BIST 9.693,461,77%
BITCOIN 2081212-1,76%
Edirne

ORTA ŞİDDETLİ YAĞMUR

13:08

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

148 okunma

SARDOS’un Ukraynalı konukları

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği'nin geçen haftaki misafirleri savaşın kara bulutlarının çöktüğü Ukrayna'dan. 50 bin km. pedal çevirerek dünyayı dolaşmak için yola çıkan Alex Dobnrav ve 12 yaşındaki oğlu Herry oldu…

ABONE OL
19 Mart 2024 14:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Keşan Saros Doğa ve Spor Derneği’nin geçen haftaki misafirleri savaşın kara bulutlarının çöktüğü Ukrayna’dan. 50 bin km. pedal çevirerek dünyayı dolaşmak için yola çıkan Alex Dobnrav ve 12 yaşındaki oğlu Herry oldu.
Ukraynalı baba ve oğlunun’çok ilginç bir hikayesi var. Alex’in eşi on yıl önce dünyaya veda ettiğinde oğul Herry daha iki yaşındadır. Alex oğluna hem anne hem de babalık yapar fakat patlayan savaşla birlikte hayalleri yaşamlarında yeni hedefler ve farklı bir döngü başlatır.
Psikolog, yazılım mühendisi, teknisyen gibi birçok meziyete sahip olan Alex 2019 yılından itibaren dünyayı dolaşmayı kafasına koyar. Soğuk kış günlerinde balkonda uyurlar, halılar üzerinde sert zeminde uyuma eğitimi ve ormanda kış şartlarında çadır kurup bisiklete binerek büyük hayale kendilerini hazırlarlar. Tabi bunları yaparken Herry daha sekiz yaşlarındadır. Savaş başladıktan sonra kendisinin askere alınacağını bildiğinden oğlunu korumak ve tehlikeden uzaklaşmak için mülteci olarak Hollanda’ya başvururlar. Hollanda’nın vatandaşlığa kabulü için istediği şartlar Alex’in canını sıkar ve bir süre sonra tekrar Romanya’ya dönerek gömdükleri bisikletleri çıkarır ve ülkelerine geçerler. Bu süre içinde 2019 yılında açtığı Youtube kanalı ile mülteci olmanın yolları, bisiklet gezileri, yol anıları, bisikletin elektrikliye dönüştürülmesi gibi yaptığı bilgilendirmeler ile iyi bir takipçi kitlesine ulaşır.


Savaşın gölgesinde geçen sürede oğlunun ve kendisinin bisikletine elektrikli donanım ekleyerek yola koyulurlar.Yakın akrabalarından birisi Türkiye’ye gitmemesini, Müslüman bir ülke olduğu için sıkıntı yaşayabileceğini söyler. Fakat Alex “Müslümanları ve Türkiye’yi tanımak istiyorum” diyerek Romanya ve Bulgaristan’ı geçtikten sonra Türkiye’ye giriş yapar.
Kuvvetli yağmur bulutlarının gökyüzünü kapladığı bir sırada SARDOS Dernek Yönetim kurulu üyeleri Muammer Taşkıran ve Mert Mehmet Akpınarca ile yollar kesişir. İzzetiye Mahallesi bölgesinde yol kenarında yemek yediğini gören dernek üyeleri, kuvvetli yağmur geldiğini ve 3 gün boyunca devam edeceğini eğer isterlerse Sardos’t bahçe evin kullanabileceklerini söylediklerinde oğul Herry’nin gözlerindeki sevinç dolu bakışlar gözlerden kaçmaz. 3 gün boyunca SARDOS üyelerinin misafiri olan bu gezgin ailenin her ihtiyacı karşılanarak yağmurların durması ile birlikte Çanakkale istikametine uğurlanır.
Gezgin bisikletçi ve misafirleri ağırlayacak bir tesisi olmayan Keşan’dabir dünya insanına yine SARDOS kucak açarak Türk misafirperverliğini gösterir.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ