DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21550830,42%
Edirne
24°

AZ BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

650 okunma

‘Pazarın satışından vazgeçtim’

Edirne Belediyesi Meclisi'nin siyasi partilerin ortak bildiriyle İsrail'i kınadıkları Kasım ayı olağan toplantısında 2023 Yılı Performans Programı'na dair konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, kamuoyunda geniş yankı bulan ve 4 kez çıkıldığı ihalede alıcı bulamayan, Cuma ve Pazartesi pazarlarının kurulduğu pazar yerini satmaktan vazgeçtiğini açıkladı… Cumhuriyet döneminde yapılan özelleştirmelerin yüzde 89'unun AK Parti döneminde yapıldığını belirtip, iktidar kanadından konuyla ilgili gelen eleştirilere tepki gösteren Gürkan, "Pazartesi pazarını satmaktan da vazgeçtim, önümüzdeki ay kat karşılığı çıkacağım orayı" diye konuştu…

ABONE OL
3 Kasım 2023 20:36
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne Belediyesi Kasım ayı olağan toplantısında 2023 Yılı Performans Programı’na dair konuşan Belediye Başkanı Recep Gürkan, kamuoyunda geniş yankı bulan ve 4 kez çıkıldığı ihalede alıcı bulamayan, Cuma ve Pazartesi pazarlarının kurulduğu pazar yerini satmaktan vazgeçtiğini açıkladı.
Edirne Belediyesi Kasım ayı olağan toplantısı, Atatürk Kültür Merkezi’ndeki toplantı salonunda ya-pıldı. Belediye Meclis Başkanı Recep Gür-kan’ın başkanlık ettiği mecliste, 3’ü gündem dışı toplam 14 madde görüşüldü. Toplantının açılışında, mecliste grubu bulunan siyasi partiler CHP, AK Parti, MHP ve İYİ Parti temsilcileri Gazze’de yaşanan insanlık dramına dikkat çekip, İsrail’i kınadıkları ortak bildiri yayınladı.
EDİRNE’YE ‘İSTİKLAL MADALYASI’ ÖNERİSİ
Edirne Belediye Başkanı Recep Gürkan da, açılışta yaptığı konuşmada, Edirne’de ‘Trakya Paşaeli Müdafai Hukuk Cemiyeti’nin kurtuluş savaşı döneminde kurulan ilk direniş örgütü olduğuna dikkat çekti. Cumhuriyetin 100’üncü yılını kutladıklarını hatırlatıp, Edirne’nin de Şanlıurfa ve Gaziantep gibi istiklal madalyasıyla onurlandırılması gerektiğini dile getiren Gürkan, “Ülkemizde istiklal savaşına bizzat katılmış ya da savaştaki direnişleriyle öne çıkmış şehirlerimiz var. Bu şehirler daha sonra TBMM tarafından unvan verilmiş şehirler. Örneğin; Kahramanmaraş ve Gaziantep. İstiklal madalyası kanunu diye bir kanunumuz var. Birinci maddesinde istiklal madalyası bilfiil kıta başında, cephede ya da dahili isyanları teskinde milli kahramanlara veya cephe gerisinde çaba sarf edenlere verilir’ diyor. Bu mecliste değil ama kamu oyunun tartışmasını istiyoruz. Edirne şehrinin de istiklal madalyasıyla, Edirnelilerin de ilk direniş örgütünü kurması hasebiyle, bunu önümüzdeki ay gündeme almak istiyorum sıradaki mecliste. Bence Edirne İstiklal Madalyası’nı hak eden şehirlerden birisi ilk direniş örgütünü kurması hasebiyle” dedi.


SATIŞTA OLAN PAZAR YERİ GÜNDEME GELDİ
Mecliste daha sonra gündem maddeleri görüşüldü. Gündem maddelerinde dikkat çeken ise 2023 performans programı oldu. Maddeyle ilgili söz alan AK Partili meclis üyesi Mehmet Çapoğlu, belediyenin 2019 ve 2023 yılları arasındaki 4 yıllık uygulamalarını karşılaştırdı. Belediyenin 2019’da 3 yeni pazar yeri yapılmasını hedeflediğini hatırlatan Çapoğlu, “2019’da 3 yeni pazar yeri yapılması hedeflenmişti, gelen noktada herhangi bir pazar yeri olmamasına rağmen bir tanesinin de satışı söz konusu” dedi.
‘PAZAR YERİNİ SATMAKTAN VAZGEÇTİM KAT KARŞILIĞI ÇIKACAĞIM’
Çapoğlu’nun eleştirisine cevap veren Gürkan, “Bugüne kadar yapılan özelleştirmelerin yüzde 89’u Ak Parti tarafından yapılmış Türkiye’de. Bize niye sattınız diye soranların dönüp kendilerine sorması lazım bu mantıkla. Mesela cami satan belediyeler yazın kaç AK Parti’li belediye çıkacak görelim. Nereden yapacağız bu işleri, bir düşünmek lazım. Özelleştirme ve satma konusuna gelirsek biz AK Partili belediyelere de, hükümete de yetişemeyiz. Pazartesi pazarını satmaktan da vazgeçtim, önümüzdeki ay kat karşılığı çıkacağım orayı” diye konuştu.
Öte yandan belediyenin 2024 yılı bütçesinin görüşülmesi için meclise sunulan madde, Plan ve Bütçe Komisyonu’na sevk edildi. Komisyonun görüşmesini tamamlanmasının ardından Edirne Belediye Meclisi 21 Kasım 2023 günü saat 13.00’da söz konusu kararı görüşmek üzere toplanacak.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ