DOLAR 32,8130 0.94%
EURO 35,3087 0.91%
ALTIN 2.468,901,51
BIST 10.615,431,38%
BITCOIN 21646372,33%
Edirne
36°

AÇIK

17:11

İKİNDİ'YE KALAN SÜRE

178 okunma

Musabeyli kapılarını açtı!

Edirne Valiliği tarafından, içerisinde spor ve piknik alanlarının bulunduğu 300 dönümlük Musabeyli Mesire Alanı, düzenlenen törenle hizmete açıldı... Edirne Valisi Yunus Sezer, mesire alanının Türkiye’deki örnekleri arasında en büyüğü olduğunu belirterek, içerisine karavan ve gençlik kampı alanlarının da ekleneceğini söyledi...

ABONE OL
9 Haziran 2024 14:01
0

BEĞENDİM

ABONE OL
Edirne Valiliği tarafından, içerisinde spor ve piknik alanlarının bulunduğu 300 dönümlük Musabeyli Mesire Alanı, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Fotoğraf: Umut IŞIK / Edirne, (DHA)

Olgay GÜLER

Edirne Valiliği tarafından, içerisinde spor ve piknik alanlarının bulunduğu 300 dönümlük Musabeyli Mesire Alanı, düzenlenen törenle hizmete açıldı.

Edirne Valiliği İl Özel İdaresi tarafından, merkeze bağlı Musabeyli köyünde bulunan koruluk alan, 4 aylık sürede yapılan çalışmalarla mesire alanı haline getirildi. Bölgeye, mesire alanları, yürüyüş yolları, spor alanları, karavan ile gençlik kampları kuruldu. Alana yaya ve bisiklet 30, motosiklet 50, otomobil 100 TL, Karavan (günlük) 400, minibüs 250, midibüs 400 ve otobüsle girişler 600 TL olarak belirlendi. Suni gölet de yapılan 300 dönümlük mesire alanının açılışı Edirne Valisi Yunus Sezer’in de katıldığı törenle gerçekleştirildi.

Törene Vali Sezer’in yanı sıra, AK Parti Edirne Milletvekili Fatma Aksal, CHP Edirne milletvekilleri Ediz Ün ve Ahmet Baran Yazgan, Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Dr. Ertuğrul Tanrıkulu, Edirne İl Genel Meclisi Başkanı Çiğdem Gegeoğlu, Edirne Baro Başkanı Av. Gökhan Karakoç, AK Parti Edirne İl Başkanı Belgin İba ile daire müdürleri katıldı.

‘BURASI YAŞAYAN BİR ALAN OLACAK’

Açılışta konuşan İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Eyyüp Batuhan Ciğerci, alanı 2 ay gibi kısa bir sürede ayağa kaldırdıklarını söyledi. Ciğerci, “Bugün heyecanlıyız, mutluyuz, böyle bir güzel anı Edirne’mize kazandırdığımız için. Şunu belirtmek istiyorum; burası yaşayan bir alan olacak. Alanı gezdiğinizde göreceksiniz. Bizler pazartesinden itibaren, yarından itibaren burayı tekrar geliştirmek, daha güzel bir hale getirmek için yoğun bir çaba içerisinde olacağız. Temizlik konusunda her türlü sosyal alanların sağlıklı bir şekilde kullanılması sonucu konusunda ekip arkadaşlarımızla birlikte sürekli burada, alanda olmaya devam” dedi.

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu (Fotoğrafta), yeşil alanların önemine değinerek, kazandırılan mesire alanı için Vali Yunus Sezer’e teşekkür etti. Fotoğraf: Umut IŞIK / Edirne, (DHA)

Edirne Belediye Başkan Yardımcısı Ertuğrul Tanrıkulu da, yeşil alanların insan hayatındaki önemine değinerek, “Böyle bir mekanın Edirne’ye kazandırılması çok kıymetli. Başkanımız Filiz Gencan Bakan’ın selam ve sevgilerini iletiyorum. Kendisi Balıkesir’de yağlı güreş yapan şehirler federasyonu toplantısında olduğu için selamlarını ve sevgilerimi iletmemi benden istediler. Yeşil alan, insan hayatında çok önemli. O kadar az ki artık 21. yüzyılda. O anlamda sayın valim özellikle size çok çok teşekkür ediyorum. Böyle bir koruluğun, Musabeyli’deki bu koruluğun tekrardan bizlere bu şekilde kazandırılması çok kıymetli” diye konuştu.

Edirne Valisi Yunus Sezer (Fotoğrafta), mesire alanının Türkiye’deki örnekleri arasında en büyüğü olduğunu belirterek, içerisine karavan ve gençlik kampı alanlarının da ekleneceğini söyledi. Fotoğraf: Umut IŞIK / Edirne, (DHA)

‘BİR ÇOK MESİRE ALANINDA DAHA BÜYÜK’

Edirne Valisi Yunus Sezer ise bölgenin yeniden düzenlenmesiyle beraber Edirne’ye hitap edecek hale geldiğini belirtti. Sezer, “Şunu açıklıkla söyleyebilirim; burası 350 dönüm bir alan ve Türkiye’de de birçok mesire alanından daha büyük ve daha geniş, sayılı alanlar içerisine girmiş durumda. Burada hem spor alanlarımız var, hem yürüyüş alanlarımız var, hem piknik üniteleri var. Hem de burada belki Gençlik Spor Bakanımıza huzurlarınızda teşekkür etmek istiyorum; spor alanlarının kazandırılmasında, halı sahanın yapılmasında, basketbol sahasının yapılmasında. Balkan Obası’nı yapıyoruz, Balkanlar’dan gelecek gençlerimizi yaz dönemlerinde burada misafir etmeyi temenni ediyoruz ve ilk kafile de bu sene inşallah gelecek. Burada çadır alanlarıyla beraber büyük destekleri var. Edirne, Gençlik Spor Bakanımızın takdirleriyle bir gençlik kampına kavuştu. Bu çok önemli. Türkiye’nin her yerinden gençlerimiz yaz aylarında burada kamp yapacaklar. Bu hem Edirne ekonomisine hem Edirne turizmine çok önemli katkılar sağlayacaktır” ifadelerini kullandı.

Edirne Valiliği tarafından, içerisinde spor ve piknik alanlarının bulunduğu 300 dönümlük Musabeyli Mesire Alanı, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Fotoğraf: Umut IŞIK / Edirne, (DHA)

‘365 GÜN KULLANILMASINI İSTİYORUZ’

Okullarda eğitim gören öğrencilerin de derslerini alanda yapacağını anlatan Vali Yunus Sezer, “Burayla ilgili olarak da Edirne’deki gençlerimizle hafta sonu, hafta içi, belki derslerini burada yapacaklar, kamp düzenleyecekler. Bu kamp alanı aynı zamanda onlara da hitap edecek ve yıl boyunca 365 gün burasının kullanılmasını istiyoruz. Milli Eğitimimizle beraber, Gençlik Spor İl Müdürlüğümüzle burayı bu şekilde planlayacağız. Buradaki muradımız şudur; birçok mesire alanı yapılıyor, bakımsızlıktan ve ilgisizlikten bir müddet sonra işin içine girilmez hale geliyor, bunu biz istemiyoruz. Dolayısıyla yaşayan bir mesire alanı, yaşayan bir gençlik kampı olsun ve her zaman, gece gündüz burada faaliyetler, aktiviteler, konserler düzenlensin istiyoruz. Edirne’mize de bu manada çok yakışacağını düşünüyoruz” şeklinde konuştu.

‘KARAVAN PARKIMIZ OLACAK’

Alana, karavan kampının da ekleneceğini kaydeden Vali Sezer, “Aynı zamanda burada karavan parkımız olacak. Henüz yetişmedi ama onun altyapı çalışmaları da devam ediyor. Karavanla ilgilenen doğaseverlerimizin de burada karavanlarıyla beraber gelip faaliyet gösterebileceği, kalacakları güzel bir alanımız da olacak. Aynı zamanda ilave olarak da geleneksel oyunlar çok önemli. Bizim Balkan Obası dediğimiz çadırların bulunduğu yerlerde de geleneksel oyunlarımızın yıl boyunca yine gençlerimize tanıtılacağı ve burada sportif faaliyetlerin düzenleneceği geleneksel alanlar da burada açmış bulunuyoruz” dedi.

Edirne Valiliği tarafından, içerisinde spor ve piknik alanlarının bulunduğu 300 dönümlük Musabeyli Mesire Alanı, düzenlenen törenle hizmete açıldı. Fotoğraf: Umut IŞIK / Edirne, (DHA)

Konuşmaların ardından mesire alanının açılışı gerçekleştirildi. Vali Sezer ve beraberindeki protokol alanı gezerek görevlilerden bilgi aldı.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ