DOLAR 32,2053 -0.22%
EURO 35,1156 -0.22%
ALTIN 2.498,171,32
BIST 10.643,583,14%
BITCOIN 21547852,11%
Edirne
21°

AÇIK

13:05

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

398 okunma

Kadavra bağışında yetersizlik

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, Kasım Organ Bağış Haftası'nda halkı organ bağışına davet ederken, “Organ bağışı konusunda toplum olarak hassasiyet göstermeli organ nakli gerektiren hastalıkların bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız” ifadelerine yer verdi…

ABONE OL
6 Kasım 2023 10:08
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Edirne İl Sağlık Müdürlüğü, Kasım Organ Bağış Haftası’nda halkı organ bağışına davet ederken, “Organ bağışı konusunda toplum olarak hassasiyet göstermeli organ nakli gerektiren hastalıkların bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız” ifadelerine yer verdi.
İl Sağlık Müdürlüğü’nce 03-09 Kasım Organ Bağış Haftası dolayısıyla yapılan açıklamada, 18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkesin organ bağışı yapabileceğinin altı çizuilerek şöyle derildi:
“Organ bağışı, bir insanın organlarının bir kısmının veya tamamının, henüz sağlıklı iken, uzman hekimlerin kararı ile beyin ölümünün gerçekleşmesinin ardından başka insanlara hayat vermek üzere bağışlanmasıdır.
Organ nakli tanım olarak; tedavisi olanaklı olmayan hastalıklar nedeniyle görevini yerine getiremeyecek derecede hasar gören, hatta bedene zararlı duruma gelen organların sağlıklı organ ile değiştirilmesidir. İleri derecede kalp, karaciğer, böbrek vb. yetmezliği olan bazı hastaların tedavileri ancak organ nakli ile mümkün olabilmektedir.


Ülke ekonomisi ve işgücünde ağır kayıplara yol açan söz konusu organ yetmezlikleri önemli bir sağlık sorunu olarak gündemdeki yerini korumakta olup organ nakli bekleyen hasta sayımız gün geçtikçe artmaktadır.
18 yaş ve üzeri akli dengesi yerinde olan herkes organ bağışı yapabilir. Organ bağışında bulunan kişilere organ bağışı kartı verilir ve organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını üzerinde taşıması ve aile bireylerini haberdar etmesi çok önemlidir.
Ülkemiz organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. En önemli sorunumuz ise kadavra bağış oranlarındaki yetersizliktir. 2022 verilerine göre bu güne kadar canlıdan yapılan nakil sayısı tüm nakillerin %80’i iken kadavra nakiller sadece %20’dir.
İlimizde yapığımız çalışmalarla, okul eğitimlerimiz kurduğumuz standlar ile birlikte insanların bilinç düzeyini arttırma çalışmalarımız devam etmektedir. Amacımız organ bağışı konusunda toplum bilincini oluşturmak, tüm kesimlerin konuya ilgisini arttırmaktır.
Ülkemizde binlerce hasta organ beklerken ölümle yaşam arasındaki hayata umutla tutunmaya çalışmaktadır. Organ bağışı konusunda toplum olarak hassasiyet göstermeli organ nakli gerektiren hastalıkların bizim ve sevdiklerimizin başına gelebileceğini unutmamalıyız.”
Bu konuda duyarlı davranmak hepimizin toplumsal sorumluluğudur. İlimizde bu güne kadar hayatlarını kaybeden, organlarını bağışlayan vatandaşları rahmetle anarken, ailelerini de yaptıkları bu ulvi görevden dolayı minnetlerimizi sunuyoruz. Değerli halkımızı organ bağışına davet ediyoruz. “

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ