DOLAR 31,2009 0.17%
EURO 33,8505 0.1%
ALTIN 2.038,380,28
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 19514649,82%
Edirne
16°

PARÇALI BULUTLU

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

225 okunma

İklim değişikliğine karşı ‘sınır ötesi’ proje

Edirne İl Özel İdaresi, Bulgaristan Tunca Belediyesi ve Yambol Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle hayata geçirilen, iklim değişikliğine karşı alınacak stratejik önlemleri kapsayan 'İklim Değişikliğine Uyum için Yerel Stratejiler' projesi kamuoyuna tanıtıldı…

ABONE OL
30 Ocak 2024 18:04
2

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
Edirne İl Özel İdaresi, Bul-garistan Tunca Belediyesi ve Yambol Ticaret ve Sanayi Odası işbirliğiyle hayata geçirilen, iklim değişikliğine karşı alınacak stratejik önlemleri kapsayan ‘İklim Deği-şikliğine Uyum için Yerel Stratejiler’ projesi kamuoyuna tanıtıldı.
İl Özel İdaresi ‘Türkiye ve Avrupa Birliği Arasında Şehir Eşleştirme- Yeşil Bir Gelecek İçin Eşleştirme Programı’ kapsamında Bulgaristan Cumhuriyeti Tunca Belediyesi ve Yambol Ticaret ve Sanayi Odası ortaklığıyla ‘İklim Değişikliğine Uyum için Yerel Stratejiler’ projesini hayata geçirdi. İklim değişikliğiyle mücadelede yerel bazda alınacak önlemleri kapsayan projenin tanıtımı Edirne İl Özel İdaresi il genel meclis toplantı salonunda yapıldı. Toplantıya İl Özel İdaresi Genel Sekreter Vekili, Vali Yardımcısı Eyyüp Batuhan Ciğerci, Bulgaristan Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Stoycho Stoychev, Tunca Belediyesi AB ofisi müdürü Svetozar Grozev, Edirne Valiliği Proje Geliştirme ve Uygulama Merkezi Koordinatörü Şenol Filiz ve proje uzmanı Çiğdem Dönertaş ile Bulgar heyet katıldı.


‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEDE ÖNGÖRÜYE SAHİP OLACAĞIZ’
Toplantıda konuşan Edirne Vali Yardımcısı, Özel İdare Genel Sekreter Vekili Ciğerci, özellikle son yıllarda küresel ısınmanın etkisiyle değişiklik gösteren iklim ve bunun doğurduğu sonuçlarla mücadeleye dikkat çekti.
Ciğerci, “Bu kapsamında yerel düzeyde nasıl önlemler alınabilir, ilgili kurumlarımızla neler yapılabilir, özellikle yapılacak işlemlerle alakalı her bir kuruma düşen sorumlulukla ilgili strateji belirlemek adına bu önemli projeyi hayata geçirebilmek için adım attık. İklim değişikliğine uyum için hazırlanacak bu yerel stratejik belgelerle birlikte artık her bir kurumumuz iklim değişikliğine uyum sürecinde neler yapabileceğini, nasıl yol izleyebileceğini, özellikle çevresel etkilerin nasıl minimuma indirilebileceğini, organize sanayi bölgelerinde yeşil sanayiye dönük nasıl çalışmalar yapılabileceğini, bu bölgede iklim değişikliğinin verdiği etkilere dayanarak yenilenebilir enerji noktasında nasıl kendimizi geliştirip, nasıl bunu hayata geçirebileceğimiz noktasında bir öngörüye sahip olacak” dedi.


‘İKLİM DEĞİŞİKLİĞİYLE MÜCADELEDE BU PROJELER ÇOK ÖNEMLİ’
Bulgaristan Yambol Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Stoycho Stoychev de, iklim değişikliğinin yaratacağı olumsuz senaryolara karşı dikkat çekti. Stoychev, “Meriç ve Tunca Nehri civarında çok verimli topraklar bulunmakta ve bir çok insanın beslenmesine katkı sağlanmakta bu topraklar. İklimdeki değişiklikler şu anda elimizde var olan şeyleri tehdit ediyor. İklim değişikliği sonucunda topraklarımız ekmek üretimini bırakabilir, yarın öbür gün ekmek yerine tabağımızda ekmek yerine taş görebiliriz. Allah korusun bu iklim değişikliğiyle güzellik için maske ile dolaşmak zorunda kalabiliriz. Bu olayların gerçekleşmemesi için bu projelerin hayata geçirilmesi çok önemli” diye konuştu.
Konuşmaların ardından toplantıda, proje kapsamında Edirne’de iklim değişikliğine karşı alınacak önlemlerle ilgili bilgi verildi.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ