DOLAR 32,1866 0.01%
EURO 34,9671 -0.09%
ALTIN 2.507,34-0,11
BIST 10.895,251,45%
BITCOIN 2230000-0,66%
Edirne
23°

AÇIK

03:45

İMSAK'A KALAN SÜRE

318 okunma

Fatih’in heykeli ne oldu?

Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Kurucu Başkanı, DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Yük. Müh. Hüseyin Erkin,Edirneli Fatih Sultan Mehmet'in 592. doğum gününde Edirne'de yaklaşık 20 yıl önce yapılan ve yeri sık sık değiştirilen Fatih Heykeli'nin akıbetini sordu…

ABONE OL
29 Mart 2024 16:37
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği Kurucu Başkanı, DSİ Emekli Bölge Müdür Yardımcısı, Yük. Müh. Hüseyin Erkin,Edirneli Fatih Sultan Mehmet’in 592. doğum gününde Edirne’de yaklaşık 20 yıl önce yapılan ve yeri sık sık değiştirilen Fatih Heykeli’nin akıbetini sordu.


Erkin, “Edirneli ‘Fatih Sultan Mehmet’ başlıklı açıklamasında, dernek olarak 2003-2006 yıllarında 5 yıl boyunca Fatihin doğum günü münasebetiyle 30 Mart tarihinde Fatihin tanıtımı için ”Edirneli Fatih Sultan Mehmet” panelleri yaptıklarını anımsatarak, “Fatih heykeli DSİ kavşağına kondu. Oradan alındı Selimiye meydanına kondu. Buradan da alındı şimdi ortada yok” dedi. Erkin, açıklamasında şunlara yer verdi:
“Dünyada hiçbir şehre nasip olmayan imkanlara sahip Edirne ”Kırkpınar” adıyla özdeşleştiği gibi”Fatih Sultan Mehmet” ile de özdeşleşmelidir.


Ortaçağ’ın kapanıp Yeniçağ’ın açılmasına neden olan, Osmanlı devletinin 7. Padişahı Fatih Sultan Mehmet 30 Mart 1432 de Edirne’de doğdu. Çok iyi yetişmiş Arapça, Farsça, Latince, İtalyanca bilen çok okuyan fen ve matematiği seven hırslı bir genç padişahtır. En büyük hayali ”İstanbul’u fethetmekti”bununla ilgili çalışmalarını Edirne de başlatır ve her türlü hazırlığı yapar.
İstanbul Boğazı’na Rumeli Hisarı yaptırır. 15. Yüzyıl’ın en önemli silahı olacak olan büyük topu ”Şahi Top” dört adet Edirne de dökülüyor. Günümüzde Kıyık semtinde ”Tophane Bayırı” adıyla anılan alanda deneme atışları yapılır.


Doğum ayı olan 23 Mart tarihinde ordusuyla Edirne’den yola çıkılır. Babası II. Murat ve Fatih Sultan Mehmet zamanında Edirne ihya edilir.
Edirne ve ülkemiz için çok önemli olan Fatih Sultan Mehmed’in Edirne ile özdeşleşmesi için Kırkpınar Kültürünü Tanıtma ve Yaşatma Derneği başkanlığını yaptığım yıllarda 2003-2006 yıllarında 5 yıl boyunca Fatihin doğum günü münasebetiyle 30 Mart tarihinde Fatihin tanıtımı için ”Edirneli Fatih Sultan Mehmet” panelleri yaptık.
Zamanın Edirne valisi merhum Fahri Yücel bey de bu çalışmalarımıza büyük destek vermişti. Edirne’ye görkemli bir Fatih heykeli ve alanı yapılması önerimi çok beğenmişti. Nitekim Fatih heykeli yaptırdık.Lakin heykel imalatı istediğimiz gibi yapılamadı. Heykel alanı hazırlıkları sırasında valimizi kaybettik. Bir iki yıl sonra heykel DSİ kavşağına kondu. Oradan alındı Selimiye meydanına kondu. Buradan da alındı şimdi ortada yok.
92 yıl Osmanlı’ya başkentlik yapmış ”Payitaht Edirne” hazineler şehridir. Bunlardan en önemeli olanı da ‘Edirneli Fatih Sultan Mehmet’tir. Maalesef her yıl İstanbul’un Fatih yıldönümlerinde Edirne’den hiç bahsedilmiyor. Benim muradım ise, her 29 Mayıs İstanbul fetih kutlamaları Edirne de yapılacak Fatih Sultan Mehmet etkinlikleri ile başlatılmasıydı. Bu etkinlikler Edirne belediyesi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi ve valilikleri koordinasyonu ile yapılmasını hayal etmiştim. Bu etkinlikler, tarihi kültürel ve ticari bağları olan Edirne ve İstanbul’u her konuda faydalandırmaktı.
Ne yazık ki bu düşüncelerim benimsenip geliştirilemedi. Konuyla ilgili düşüncelerimi basın aracılığıyla canlı tutmaya çalışıyorum. Umarım yeni seçilecek belediye başkan ve meclisi bu konuda bizimle bunları paylaşır ve hayata geçirilir.
Edirneli Fatih Sultan Mehmed’in 592. doğum günü kutlu olsun.Edirne’ye emeği geçen kıymetli insanlarımızı minnet ve şükranla yad ediyorum.

    En az 10 karakter gerekli


    HIZLI YORUM YAP

    SON DAKİKA HABERLERİ