DOLAR 28,9087 -0.06%
EURO 31,2296 -0.45%
ALTIN 1.874,45-0,52
BIST 7.962,343,14%
BITCOIN 12540944,30%
Edirne

KAPALI

06:35

İMSAK'A KALAN SÜRE

315 okunma

Emekli çiftçiye ‘ikramiye’ şoku!

Ülke genelinde çalışmayan emeklilere verileceği açıklanan 5 bin lira ikramiyeler, hesaplara yatmaya başlarken, Çiftçi Kayıt Sistemi'ne (ÇKS) kayıtlı olmayan fakat sadece ziraat odalarında kayıtları olduğu için ikramiyeden yararlanamayan emekli çiftçiler ise mağduriyet yaşıyor… Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, söz konusu kapsama giren emekli çiftçilerin mağduriyetinin giderilmesi gerektiğini belirtip, "Sırf bunun için odadan istifa etmek için başvuranlar var. Bakanlığımız gerçekten mağdur olan üreticilerimizin mağduriyetini giderecek şekilde revize eder ve o 5 bin lirayı gerçekten üreticilerimize verir diye umuyoruz" dedi…

ABONE OL
13 Kasım 2023 17:54
0

BEĞENDİM

ABONE OL


Olgay GÜLER
Ülke genelinde çalışmayan emeklilere verileceği açıklanan 5 bin lira ikramiyeler SGK, hesaplara yatmaya başlarken, Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olmayan fakat sadece ziraat odalarında kayıtları olduğu için ikramiyeden yararlanamayan emekli çiftçiler ise mağduriyet yaşıyor.


Hükümetin, çalışmayan emeklilere Cumhuriyetin 100’üncü yılı kapsamında yapılacağını açıkladığı 5 bin lira ikramiye ödemesi geçtiğimiz günlerde hesaplara yatmaya başladı. Ödemeler 11-12-13 Kasım’da tarihlerinde yapılırken, SSK, Bağ-Kur ve Emekli Sandığı kapsamında aylık alanların ödemeleri, günlere göre değişiyor. Kamuoyunda çalışan-çalışmayan emekli ayrımı yapılması nedeniyle tartışmalara yol açılan ikramiyelerden yararlanamayan bir kesim de emekli çiftçiler oldu. Emekli olmasının ardından ÇKS kaydını sildiren ya da başkasına devreden ama sadece ziraat odalarında kayıtları olduğu için ikramiyeden yararlanamayan emekli çiftçiler, mağduriyet yaşıyorlar.


‘MAĞDURİYETLERİ GİDERİLMELİ’
Üreticilerin mağduriyet yaşadığını anlatan Edirne Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Arabacı, “Biliyorsunuz son günlerde emekliler için çıkan ekstra 5000 lira destek ödemesi var. Maalesef ki bu sadece çalışmayan emekliler için geçerli. Fakat tarım sektöründe de önceki dönemlerde çiftçilik yapmış ama ÇKS’sini başkasına devretmiş, çiftçiliği bırakmış olan kişiler de bu işten faydalanamadı çünkü halen Ziraat Odaları’na kaydı devam ettiği için faydalanamadılar. Aslında baktığınızda üzerlerine ÇKS düzenlenmiyor, uzun yıllardan beri çiftçiliği bırakmış başkasına devretmiş, sadece emekli maaşıyla geçinen üreticilerimiz var. Ziraat Odalarına kayıtları var diye şu anda 5 bin liralardan faydalanamıyorlar. İnşallah bakanlığımız bu 5 bin lira ödenekle alakalı tekrar bir gözden geçirir ve bu gerçekten mağdur olan üreticilerimizin mağduriyetini giderecek şekilde revize eder ve o 5 bin lirayı gerçekten üreticilerimize verir diye umuyoruz. Üreticilerimiz adına beklentilerimiz bu yönde. Bir çok üreticimizle sohbet ettiğimizde hepsi; ‘Biz bırakalı kaç yıl oldu fakat alamadık’ diyor. İnşallah bununla ilgili tekrar bir düzenleme olur. Bugün 7500 lira maaş alan bir emekli için 5 bin lira çok ciddi bir para. Tek sefer de olsa ailesinin veya kendisinin geçimiyle alakalı müthiş bir katkı sağlayacaktır” dedi.
‘ODADAN KAYDINI SİLDİRMEK İSTEYENLER OLUYOR’
İkramiye alamadıkları için odadan istifa etmek isteyen çiftçiler olduğunu belirten Arabacı, “Sırf bunun için odadan istifa etmek için başvuranlar var ama biz söylüyoruz; şu an istifa etmeniz ya da odadan kaydı sildirmeniz bir şeyi değiştirmeyecek çünkü resmi gazetede yayınlandıktan sonra yapılan istifalar, ya da odadaki kayıtları sildirmeler geçerli olmayacak, hiçbir faydası olmayacak, biz bunu üreticilerimize anlatıyoruz ama maalesef bunu duyup da bizlere gelen üreticilerimiz var. Doğal olarak üreticilerimiz duyunca, 5 bin lira da olsa ciddi bir mutfak masrafı. O nedenle üreticilerimiz bunu almak istiyor ve bu yüzden de elinden geleni yapmaya çalışıyor” şeklinde konuştu.

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP

SON DAKİKA HABERLERİ