DOLAR 32,5450 0.06%
EURO 34,9837 0.21%
ALTIN 2.435,190,01
BIST 10.471,320,76%
BITCOIN 2130418-0,97%
Edirne
28°

AÇIK

13:10

ÖĞLE'YE KALAN SÜRE

299 okunma

Emekli açlığa mahkum!

DİSK'e bağlı Emekli-Sen Edirne Şubesi, artan enflasyon rakamlarına rağmen emeklilere verilen zam oranının yetersizliğine dikkat çekip, ses yükseltti… Kentin trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi'nde yapılan basın açıklamasında, “Bir yandan açlık ve yoksulluk sınırının altındaki rakamlarla geçinmemizi tavsiye edilirken, diğer yandan bizlere ekonomi dersi vermekten vazgeçmiyorlar. Bizlere ekonomi dersi vermek istiyorsanız, her ay gerçek enflasyon oranına göre maaş artışı yaparak insanca yaşamamıza olanak tanıyınız” denildi…

ABONE OL
2 Şubat 2024 16:36
1

BEĞENDİM

ABONE OL

Olgay GÜLER
DİSK’e bağlı Emekli-Sen Edirne Şubesi, artan enflasyon rakamlarına rağmen emeklilere verilen zam oranının yetersizliğine dikkat çekip, ses yükseltti.
Emeklilerin maaş artışı, TÜİK rakamlarıyla bile açıklanan enflasyonun kat ve kat altında kaldı. Maaşları 10 bin lira ile 14 bin lira arasında değişen emekliler, asgari ücretin bile altında maaş almaktan yakınırken, Edirne’nin trafiğe kapalı Saraçlar Caddesi’nde ses yükseltti. DİSK’e bağlı Emekli-Sen Edirne Şubesi’nce düzenlenen basın açıklamasında, hükümete emekli maaşlarıyla ilgili iyileştirme çağrısı yapıldı.

Açıklamayı Emekli-Sen Edirne Şubesi üyeleri Ekrem Kayar ve Ayşe Çotuk Taş okudu.
‘EKONOMİ DERSİ VERMEYİN, ENFLASYON ORANINA GÖRE MAAŞ ARTIŞI YAPIN’
AKP hükümetinin seçimlerin arifesinde ‘2024 yılı emeklilerin yılı olacak’ söylemiyle emeklileri açlığa ve yoksulluğa mahkum etmeye devam ettiğinin belirtildiği açıklamada, “İktidarın kontrolündeki TÜİK’in açıkladığı takla attırılmış ısmarlama enflasyon oranına göre biz emeklilere reva görülen % 37.57 zam oranına sayın cumhurbaşkanının lütfu ile 5 puan daha eklenerek yüzde 42.6 oranında zam yapılacağı açıklandı. Gelen tepkiler neticesinde yeniden bir ayarlama yapılarak bu sefer yüzde 49.25 zam yapılacağı açıklandı. Peki, bu zam oranı yeterli mi? Asla kabul etmiyoruz. Farklı kurumların ayrı ayrı farklı enflasyon oranları açıklamış olsa da çarşıda pazarda gerçek enflasyonun yüzde 300’lerin üstünde olduğunu biliyoruz. Her sabah yeni zamlarla ve yeni vergilerle tanıştığımıza hepimiz şahit oluyoruz. Peki aldığımız zamlar daha cebimize girmeden bizlerden kat kat fazlası ile geri alındığına göre, yapılacak zam oranının ne önemi var? Bir yandan açlık ve yoksulluk sınırının altındaki rakamlarla geçinmemizi tavsiye ederken, diğer yandan bizlere ekonomi dersi vermekten vaz geçmiyorlar. Bizlere ekonomi dersi vermek istiyorsanız, her ay gerçek enflasyon oranına göre maaş artışı yaparak insanca yaşamamıza olanak tanıyınız” denildi.


‘BİZE HAKKIMIZ OLANI VERİN YILINIZ SİZİN OLSUN’
2002 yılında asgari ücretin yüzde 60 fazlası olan en düşük emekli aylığının bugün asgari ücretin yüzde 42 eksiği olduğunun belirtildiği açıklamada, “Bu ülkenin gerçek ekonomistleri olarak 10 bin lira ile bir ay geçinmeyi başaran emekliler müracaat edecek olsa Guinness rekorlar kitabına girmeye hak kazanır. 2002 yılında asgari ücretin yüzde 60 fazlası olan en düşük emekli aylığı bu gün asgari ücretin yüzde 42 eksiğidir. Yani 2002 yılındaki orana göre bu gün en düşük emekli aylığı 27 bin 000 lira olacaktı. Bizi kıskanan batı ülkelerinde olduğu gibi 4 çalışan bir emekliyi finanse ediyor olsaydı yine en düşük emekli aylığı 27600 lira olacaktı. 2024 yılı emeklilerin yılı olacak açıklamalarıyla aklımızla alay ediyorlar. 2023 yılında fert başına düşen milli gelirin 13.384 dolar olduğu açıklanıyor, o halde buna göre her birimize aylık ortalama 33.460 lira düşmektedir. Bize hakkımız olanı verin yılınız sizin olsun” ifadeleri kullanıldı.


‘KURT KIŞI GEÇİRİR AMA YEDİĞİ AYAZI ASLA UNUTMAZ’
Emeklilerin dünya emeklileri gibi mutlu ve onurlu bir emeklilik yaşamak istediklerinin dile getirildiği açıklamada, “Avrupa emeklileri gibi ülke ülke seyahat etmek istiyoruz. Ne yazık ki bayramlarda eş dost akraba ziyaretlerimizi bile yapamıyoruz. Bu ülkenin tüm zenginliklerini ve değerlerini üreten emekliler olarak sahte müjdelere ve vaatlere kanmıyoruz. Bizleri sığdırmaya çalıştığınız kalıplara sığmıyoruz. Bizlere dayattığınız yaşam koşullarına boyun eğmiyoruz. Ne verdiğiniz emekli aylıklarını, ne aylıklarımıza yaptığınız zam oranını, ne de dini bayramlarda verdiğiniz ikramiye rakamlarını asla kabul etmiyoruz, alın hepsini başınıza çalın. En düşük emekli aylığının on bin lira yapıldığı 2024 yılı; evet emeklilerin yılı olacak ama ölüm kalım yılı olacak. Kurt kışı çıkartır ama yediği ayazı asla unutmaz. 16 milyon emekli ailesini açlığa ve yoksulluğa mahkûm eden siyasi iktidarında son yılı olacak. Seçim zamanı oy, seçimden sonra soy dediğiniz emekliler 31 Mart yerel seçimlerinde sizlerden sandıkta hesabını soracaktır” denildi.
TALEPLER SIRALANDI
Emekli ve hak sahiplerinin menfaatlerinin korunabilmesi için bütün emekli sendikalarının ve kuruluşlarının bir çatı altında toplanarak parçalı mücadelelerini ortak direnişe dönüştürmeleri gerektiğinin de altının çizildiğine yer verilen açıklamada talepler de yinelendi. Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

 1. Emeklilerin sendikalaşmalarının önündeki yasal engeller kaldırılmalı.
 2. Toplu sözleşmeli sendikal hakkımızı istiyoruz.
 3. Sorunlarımızın çözümünde görüşmelere katılmak ve söz ve karar sahibi olmak istiyoruz.
 4. Biz de dünya emeklileri gibi insan onuruna yaraşır ücret ve sosyal haklar istiyoruz.
 5. Muayene ve İlaç katkı payları kaldırılmalı, tüm ilaçlar reçete kapsamına alınmalı ve tüm sağlık hizmetleri devlet tarafından ücretsiz karşılanmalı.
  6.Emeklilerin ve hak sahiplerinin ulaşım, barınma, elektrik, doğalgaz, su ve İletişim ihtiyaçları indirimli sağlanmalı.
  7-Farklı zamanlarda aynı koşullarla emekli olanların mağduriyetleri intibak yasası ile giderilmeli
  8-En düşük emekli aylığının asgari ücretle eşitlenmesini ve asgari ücretin en az gerçek açlık sınırının üstünde olmasını istiyoruz.
  9-Dini bayramlarda yılda iki kez verilen bayram ikramiyelerinin en az asgari ücret kadar olmasını istiyoruz..
  10- Emekli olabilme koşulları eski haline getirilmeli, Emekli aylıkları altı ayda bir değil her ay gerçek enflasyon oranına göre otomatik olarak artırılmalı, sadece enflasyon oranları değil, milli hasıladan da pay verilmelidir.
  11-Çalışan emeklilerden sosyal güvenlik destekleme primi adı altında yapılan kesintiden vazgeçilmeli.”

  En az 10 karakter gerekli


  HIZLI YORUM YAP

  SON DAKİKA HABERLERİ